© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Kocam beni duygusal olarak ihmal ediyor, ne yapmalıyım?

Duygusal ihmalkarlık bir evliliği yok edebilir ve bir eşin diğerini aldattığının yaygın bir işaretidir.

Ancak duygusal ihmalkarlık kazara da olabilir ve evli çiftler için aşılabilecek bir konu olsa da, pek çok insan eşinin fiziksel ve duygusal olarak bir başkası ile yakınlaşmasını affetmekte zorlanabiliyor.

Eğer kocanızın sizi aldattığından şüphe ediyorsanız, başka evlilik problemlerini aşmak imkansıza yakın olabilir.

Bu nedenle yapabileceğiniz en iyi şey en kısa zamanda eşinizin sadakatine dair gerçekleri keşfetmek olacaktır.

Bu bilgiye sahip olursanız evliliğinizin kurtarmaya değip değmeyeceğinin bir kararını vermeniz daha kolay olur.

Evlilik içerisindeki duygusal ihmalkarlığın üstesinden gelebilmek için okumaya devam edin.

Duygusal İhmalkarlık Nedir?

Duygusal ihmal, kişinin eşine fiziksel ve psikolojik destek sağlayamamasıdır. Farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Örneğin eşinize vermeniz gereken dikkat ile gerçekte verdiğiniz dikkat arasındaki fark. İhmal edilen partner duygusal olarak tatmin olamaz hale gelir çünkü ilişkideki ihtiyaçlarının karşılanmadığını hisseder. Duygusal ihmal çiftlerin duygusal bağa sahip olmalarının tam tersidir ve bu eksiklik ilişki için olumsuz sonuçlar doğurur.

Ancak duygusal ihmal duygusal olarak travmatize edici tanımlanabilir eylemleri içeren duygusal istismardan farklıdır. İsim takma, dırdır ve sürekli olarak karşılaştırma yapmak genelde duygusal istismarın işaretidir ancak duygusal ihmalkarlıkta genelde duygusal sağlığa yardımcı olan eylemlerin yoksunluğu vardır. Bu durumda kocanız size güzelsiniz demez, onu neyin rahatsız ettiği konusunda sizinle konuşmaz ve sizinle olmak yerine vaktini yalnız olarak geçirmeyi tercih eder.

Aşağıdakiler kocanızın sizi ihmal etmesinin bazı sebepleri arasında olabilirler:

  • Farkında olmayabilir – Eğer çok yoğun bir işi varsa veya odaklandığı başka bir şey varsa, farkında olmadan da sizi ihmal edebilir ve sizin geleceğiniz için doğru olanı yaptığını hissedebilir. Düzenli olarak iş seyahatlerine çıkar ve siz onun varlığını arar durumda kalırsınız.
  • Koşullu sevgi – Pek çok eş, sadece sevildiğini hissettiğinde sevgi verme eğilimindedir. Bu beklentiler olmadan ve duruma göre değişmeyen varolan anne çocuk arasındaki koşulsuz sevgiye pek benzemez. Dolayısıyla eşiniz sizin tarafınızdan daha az sevilir gibi hissederse, bu zamanla birikir ve sonucunda size iyi gelen çabalarını geriye çeker.
  • Cinsel çekim yoksunluğu da duygusal ihmale sebep olabilen faktörler arasında. Kocanız muhtemelen artık size karşı eski kimyasını hissetmiyor ancak bundan size bahsetmesi gerektiğini de bilmiyor ve bu nedenle sadece uzaklaşıyor. Bunun sebebi sevgiyi bir başka kadından alması da olabilir.
  • Duygusal bakım gösterme konusunda yetersiz olduğunu hissediyor olabilir. Bu problem muhtemelen çocukluğundan gelmedir. Psikolog uzman Dr. Jonice Webb, duygusal olarak ihmal edilmiş bir çocukluk geçiren yetişkinlerin özel problemler yaşadıklarını belirtiyor. Çocuklar düzenli olarak ihmal edildiklerinde, zaman içerisinde yetişkinlikte duygularına güvenmekte zorluk yaşıyorlar. Duygularını anlamsız buluyorlar ve insanlarla olan duygusal bağı koparmak ve onlara bağlı olmamak için başa çıkma mekanizmaları geliştiriyorlar. Çoğu zaman bu çocuklar duygusal olarak bağlantısız yetişkinler haline geliyorlar ve güvensizlik problemleri yaşıyorlar ve sevgiyi hissedemiyorlar.

Duygusal İhmalkarlığın Alabileceği Farklı Şekiller

Duygusal ihmalin farklı şekilleri var. Bunlardan birisi duygusal ihtiyaçları görmekte başarısız olmak. Bazen çiftler eşlerine yöneltilmiş olan duygusal ipuçlarını gözden kaçırırlar. Duygularını fark etmekte, anlamakta ve onlara tepki vermekte başarısız olurlar ve gerçeklere odaklanmayı tercih ederler.

Örneğin, 3 küçük çocuğa sahip bir ev hanımı Ayşe hayal edin. Çocuklardan birisi bir bebek ve kocasına stres olduğuna dair bir şikayette bulundu ve ev işlerinde biraz yardımcı olmasını istedi. Kocasına bir hizmetçi tutup tutamayacağını sordu ancak kocası onu reddetti. Eşinin yaptığı işin çok fazla olduğunu fark edemedi.

Cevabı şuydu: “Tek yaptığın evde kalmak, yemek yapmak ve çocuklara bakmak. Ne kadar zor olabilir ki? Ben her gün işe gidiyorum ve eve gelince de senin işlerini yapmamı bekleme.”

Bu sırada Ayşe kocasından destek alamadı ve kötü duygular yaşadı. O istediği zaman dışarı gidiyor ve Ayşe gidemiyor çünkü çocuklara bakmak ve ailesi için yemek yapmak zorunda. Bebek de bu konularda işi zorlaştırıyor. Kötü görünüyor çünkü kendine bakacak zamanı yok. Aklını kaçırıyor gibi ancak kocası bunu görmüyor.

Kocanın yaptığı şey niyetli olmayabilir ancak bir ihmaldi. Onun duygularına dikkat göstermiyor ve duygusal ihtiyaçlarına tepki vermekte başarısız oluyor.

Duygusal ihmalkarlığın bir diğer formu ise sessizlik. Partnerlerden bir tanesi sessizliğe çekilir ve bunu diğerini cezalandırmak için yapar ancak problemleri çözmenin iyi bir yolu değildir.

Duygusal ihmale uğradığınız zaman yapmamanız gerekenler şöyle:

Eşinizi Suçlamayın

Birbirine suçlamalar göndermek özellikle de elinizde sadakatsizliğe dair bir kanıt yoksa problemleri çözmeye yaramaz. Eşinizi suçlamaya karar verdiğinizde, yanlış bir mesaj gönderirsiniz. Niyetiniz bu olmayabilir ancak iletişime açık olmadığınız sinyalini gönderir ve problemin kökeninde onun olduğuna dair bir sonuca vardığınız işaretini verir. Bunun sonucunda onun da iletişime açık olmaması ve bunun yerine savunmaya geçmesi olası hale gelir.

Dinleyin

Duygusal ihmalkarlık illa ki sadakatsizlikten veya çiftler arasındaki bağın kopmasından kaynaklanmaz. Eşiniz kendi savaşını veriyor olabilir ve onu dinleyip eylemlerinin ardındaki sebepleri anlamaya çalışın. Sizin gördüğünüzden daha fazla şey yaşıyor olabilir ve bu da geri çekilmesinin sebebi olabilir. Onun eşi olarak ona güven vermelisiniz ve taşıdığı yükü paylaşmak için yanında olduğunuzu göstermelisiniz.

Kurbanı Oynamayın

Bu durumdayken her şeyin sizinle alakalı olduğu hissini yaratmayın. Kurbanı oynamak yerine durumu anlamaya çalışın ve işleri birlikte nasıl çözeceğinize dair iletişim kurun.

Sonuca Varmayın

Bir şeyleri varsaymaya başladığınızda işler iyi gitmez. Eşinizin uzak durmasının bir sebebi olabilir. Bunu bulmaya çalışın. Sizi aldattığı sonucuna hemen varmayın çünkü yanılıyor olabilirsiniz. Yapabileceğiniz en iyi şey onunla açık bir iletişimde olmak.

Savunmaya Geçmeyin

Konuşmalarınız ikiniz de kendini haklı çıkarmak için konuşmadığında daha üretken hale gelirler. Dikkat çekmek için çaba göstermek oldukça kolay ancak bu eşinize karşı işe yaramayabilir ve sizi yakınlaştırmayabilir.

Talepte Bulunmayın

İlişkide sınırlar koymak önemli olsa da onları belirlemek için talepte bulunmak zorunda değilsiniz. İhtiyaçlarınız hakkında buyurgan olmadan da onları anlatabilirsiniz. Düşüncelerinizi ona anlatın ve sizi gerçekten seviyorsa gönüllü olarak sizi mutlu etmek isteyecektir.

Eşiniz Sizi İhmal Ediyorsa Ne Yapmalı?

Evliliğimizde duygusal ihmal ile karşı karşıya kaldığımızda, pek çok olumsuz şey düşünürüz ve kendimizi sorgulamaya başlarız ve bu kontrol edilmezse kesinlikle depresyona sebep olur. Ancak duygusal ihmal ile savaşıyorsanız, yapabileceğiniz en iyi şey danışmanlık almak. İlk olarak kendiniz gidin ve sonrasında eşinizle gidin. Bunun sebebi tek başınıza gitmenin gerçek duygularınızı ve kendinizi keşfetme konusunda size psikoterapi ile yardımcı olabilmesi. Diğer yandan evlilik danışmanlığı da çiftlerin evlilik hayatının zorluklarını öğrenmelerine yardımcı olur ve evde mutluluk için yapılması gereken fedakarlıkları ortaya koyar. Eşinizin sizi neden ihmal ettiğini de ortaya çıkarabilir.

İlişki koçu ve psikolog Aimee Harstein, çiftlerin evliliklerinin bir noktasında bağlantı kopukluğu yaşamalarının oldukça normal olduğunu ve bununla başa çıkılabileceğini belirtiyor. Ayrıca durumu toplamak için yapabileceğiniz bazı şeyler şöyle:

Eşinize Aşırı Bağımlı Olmadığınızdan Emin Olun

Eşinizin sizi ihmal ettiği endişesine sahip olabilirsiniz ancak kendinize karşı ve evliliğinizden beklediklerinize dair dürüst olun. Her şeyde eşinize mi bağımlısınız? Eğer cevabınız hayır ise sorun yok. Fakat evet diyorsanız bunu değiştirmelisiniz ve bazı ihtiyaçlarınızı kendiniz karşılamalısınız. Hayallerinizi takip edin ve kendinizi keşfedin. Kendinizi sevilmiş hissetmek için tek sorumluluğunuz bu. Bireyler kendilerini sevdikleri zaman sevgi daha da büyür ve bunu diğerlerine aktarabilirler.

Yüzleşmekten Kaçınmayın

Yüzleşmekten kaçınmanın etkisi, suskun kalmaktır. Bir şeylerin yanlış olduğunun farkındasınızdır ancak konuşmanın daha fazla probleme sebep olabileceğini düşünerek eşiniz sizi mutsuz edecek şeyler yaparken sessiz kalırsınız. Fakat eşiniz bunu bilmez çünkü zihin okuyamaz. Sizi rahatsız eden şeye dair konuşmakta sorun yok.

Duygularınızı Verimli Şekilde Aktarın

Daha açık şekilde iletişim kurmayı öğrenin. İletişim kurarken varsayım yapmayın. Bunun yerine soru sorun ve eşinizin söylediklerini dikkatle dinleyin. Sizi ihmal edilmiş şekilde hissettiren konularda onunla konuşun.

Hata Yaptığınızda Özür Dileyin

İletişim olduğu zaman, gerçeklerin ortaya çıkma eğilimi vardır. Hatalı olduğunuzu fark ettiğinizde özür dileyin. Hatalarınız için bahane üretmeyin.

Eşinize Güven Verin

İlişkinizi değerlendirmeye vakit ayırın ve ona ulaşmak için çaba sarfetmeye hazır olun. Eşinizin güvenli hissetmesi için tavizler verin ve ilişkinin işe yaraması için çaba göstereceğinizi ortaya koyun.

Aşık Olduğunuz Zamanları Hatırlayın

İlk kez aşık olduğunuzda eşinizle yaptığınız şeyleri yaparak kaliteli vakit geçirin. İkinizin anısının olduğu yerlere gidebilirsiniz, sinemaya gidebilirsiniz ve aşk oyunları oynayabilirsiniz. Bu tekrar bağ kurmanızı ve aşkınızı yaşamanızı kolaylaştıracaktır.

Sonuç Olarak

Her ilişkinin iniş ve çıkışları olur. Fakat ilişki ve evliliklerin sürmeleri için ona gereken dikkati vermelisiniz. İhmalkarlık ikinizin de ilişkinize yeterli dikkati vermediğinizi gösterir. Daha önce dediğim gibi iletişim ile başlayabilirsiniz, terapiye gidebilirsiniz ve tekrar bağ kurabilirsiniz ancak ikinizin de evliliğinizi kurtarmak için hazır olduğunuzdan emin olmanız gerekli. Eşinizle geçirdiğiniz vakte her şeyden fazla önem verin ve ilişkiniz eskiden olduğu gibi, hatta daha iyi halde olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir