© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Kolajen sağlığımıza nasıl katkı sağlar?

Sağlıklı yaşam ile birlikte saçımızı yıkadığımız şampuandan yediğimiz yemeklerin içindeki bileşenlere kadar herşeyi merak ediyoruz ve takip ediyoruz. Peki reklamlarda ya da ürün tanıtımlarında ve hatta yemeklerle ilgili konuşulan ‘’kolajen’’ nedir? Hayatımızı nasıl etkileyebilir?

Kolajen nedir?

Kolajen; cildin yaşlanmasını durduran, kırışıklıkları gideren, saç ve tırnakları güçlendiren doğal bir amino asittir. Kolajen insan vücudunda cilt, saç, tırnak ve eklem kıkırdak dokusu proteinlerinin % 80′ ini oluşturan ve yüksek miktarda amino asit iceren bir protein maddesidir.

Ölü cilt hücrelerinin yerini almanın yanı sıra cildimize sağlamlık ve esneklik kazandıran şey de budur. En basit ifadeyle, eklemler ve tendonlar söz konusu olduğunda, vücudu bir arada tutmaya yardımcı olan “tutkal” olur.

Vücudumuz yaşlandıkça, kolajen üretimi doğal olarak azalır. Zayıf veya erimiş kıkırdak nedeniyle kırışıklıklar, cilt sarkması ve eklem ağrıları gibi yaşlanmanın belirtileri için kolajen büyük önem taşır. Şeker içeren bir beslenme, sigara kullanımı ve yüksek miktarda güneşe maruz kalma kollajen seviyelerini azaltır. Kolajen ile ilişkili hastalıkların en sık görülenleri genetik kusurlar, kolajen açısından yetersiz beslenme ve kolajenin üretimini (sentezi) etkileyen sindirim problemlerinin bir kombinasyonundan kaynaklandığı düşünülür.

Neyse ki, kemik suyu gibi özel besin kaynakları bu canlı proteini yerine koymamızı sağlayabilir. Şimdi bu özel aminoasidin ne işe yaradığına bakalım.

Kolajenin Vücuda Faydaları

1. Cilt ve saç sağlığını iyileştirir.

Yaş ilerledikçe, kollajen üretimi azalmaktadır – bunu okuduğunuzda bile gitti kolajenler! Fiziksel olarak bunu fark edeceksiniz de: Gevşek cilt, artan kırışıklıklar ve daha az elastikiyet. Kolajen seviyelerinin arttırılması cildinizin daha düzgün görünmesine, pürüzsüzlüğün artmasına ve cildinizin hücrelerinin yenilenmesini ve normal şekilde onarılmasını sağlar.

Kolajen ayrıca selüliti ve çatlakları azaltır. Kolajen azalması sonucu cildin elastikiyeti kaybedildiğinde, başka bir yan etki daha ortaya çıkar: daha görünür şekilde selülit. Cildiniz artık inceldiğinden selülit daha belirgin hale geliyor. Cildinizin elastikiyetini kolajen ile arttırmak, cildinizdeki bu küçük sevimsiz çukurların azaltılmasına yardımcı olur.

2. Eklem ağrıları ve dejenerasyonu engeller.

Hareket ettiğinizde hiç iskelet gibi sert bacaklar hissettiniz mi? Ekstra sert ve ağrı yapan türden… Evet, muhtemelen bacaklarınızda kolajen kaybı ilerlemeye başladı. Bunun nedeni, kollajen kaybettiğimizde tendonlarımızı ve bağlarımızı zor hareket ettirmeye başlarız; bu da sertlik, şişmiş eklemler ve daha fazlasına yol açar.

Kolajen, kemiklerimizin arasında, eklemlerin daha rahat hareket etmesini sağlar. Jel benzeri pürüzsüz yapısı kemiklerin birbirine sürtünmesini engeller. Yaşlanma ile ilişkili ağrıları azaltır ve hatta eklem bozulması riskini düşürür. Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, kolajenin osteoartirit ve diğer eklem ağrısı ve rahatsızlıklarının tedavisinde etkili bir yöntem olduğunun fark edilmesi sürpriz değil.

3. Sızdıran bağırsak sendromuna iyi gelir.

Sızdıran bağırsak sendromu yani zehirli toksinlerin sindirim sisteminizden sızabildiği bir durum varsa, kollajen çok yararlı olabilir. Proteinleri parçalamaya yardımcı olur ve bağırsağınızın astarını rahatlatır, hasarlı hücre duvarlarını iyileştirir ve şifalı amino asitleri sisteme katar.

Daha fazla kollajen tüketmenin en büyük faydası, bağ dokusu oluşturmaya ve dolayısıyla gastrointestinal sistemin koruyucu astarını “sızdırmazlığını ve iyileşmesini” desteklemeyi sağlar. Bugün, birçok hastalığın aslında sağlıksız bağırsaktan kaynaklanan iltihap veya iritasyona kadar gittiğini biliyoruz. Bağırsak mikrobiyomundaki değişiklikler ve bağırsak astarındaki geçirgenliği de içeren kötü bağırsak işlevi toksinlerin kan dolaşımına geçmesine izin verir.

4. Metabolizma, kas kütlesi ve enerjiyi arttırır.

Kolajendeki artış, vücudunuza kas kütlesi ekleyerek ve gerekli besin maddelerinin dönüşümüne yardımcı olarak metabolizmanızı geliştirmeye yardımcı olabilir. Glisinin en önemli rollerinden biri, glikozu kas hücrelerini besleyen enerjiye dönüştürerek kas dokusunun oluşumuna yardımcı olmasıdır. Kas kütlesini korumak yaş ilerledikçe çok önemlidir; çünkü duruşu, kemik sağlığını desteklemeye ve yağdan daha fazla kalori yakmaya yardımcı olur. Kolajen tüketirken, vücudunuzun kolajeni kullanışlı bir proteine ​​dönüştürebilmesini sağlamak için C vitamininden destek alabilirsiniz.

Araştırmalar glisinin, hem sindirim sistemi hem de merkezi sinir sisteminin işlevlerinde önemli rol oynadığını gösteriyor ki bu sağlıklı, genç bir vücuda sahip olmak açısından önemlidir. Glisin vücudun antioksidan kullanımını iyileştirerek yaşlanmanın etkilerini yavaşlatmaya yardımcı olur. DNA ve RNA’dan sağlıklı hücrelerin oluşturulması sürecinde de kullanılır. Ayrıca, argininin vücudun kas dokusunu onarmak, yaraları iyileştirmek, doku israfını önlemek, metabolizmayı artırmak ve uygun büyüme ve gelişmeye yardımcı olmak için önemli olan diğer amino asitlerden protein elde etme yeteneğini arttırdığı da bulunmuştur.

5. Tırnaklar, saçlar ve dişleri güçlendirir.

Tırnaklarınız mı kırılıyor? Saçlar mı dökülüyor? O zaman kolajen seviyeleriniz gittikçe azalıyor demektir. Kollajen proteini tırnaklarınızın, saçlarınızın ve dişlerinizin yapı taşıdır. Beslenmeye kollajen eklenmesi, tırnaklarınızı güçlü ve saç köklerinizin kuvvetlenmesini sağlar. Dişler zaten önemli ölçüde desteklenir.

6. Karaciğer sağlığına destek olur.

 

Detoks yapmaya, kan akışınızı geliştirmeye ve kalbinizi genç tutmaya çalışıyorsanız, kollajen çok yararlıdır. Bunun nedeni glisindir. Glisin karaciğerinizin yabancı maddeleri, toksinleri veya alkolü emerek zararları en aza indirmesine yardımcı olur.

Karaciğerinizi temizlemenin en kolay yollarından biri hızlı bir kemik suyudur. Çoğu zaman, sızdıran bağırsakları hızla onarmak için üç günlük bir kemik suyu detoksu bile yeterli olur. Bu, vücudunuzun kimyasal maddelerden kurtulmasına yardımcı olur ve bağırsaklarınızı “sıfırlar”, böylece genel bağışıklık işlevini geliştirir.

7. Kardioyvasküler sağlığı destekler.

Amino asit prolin, kan dolaşımında atardamar duvarlarınızda yağ birikmesini en aza indirgemenize yardımcı olur. Eklem ve arterlerdeki doku onarımı için prolin gerekir, ve de kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olur. Eklemler içerisinde bulunan kolajenin bir parçası olarak, vücudumuzu titreşim ya da şok etkilerden korur ve büyüdükçe değerli kıkırdakları saklamamıza yardımcı olur. Arteryosklerozun (arterlerin sertleşmesinin) önlenmesi ile de bağlantılıdır çünkü atardamarlar tehlikeli plak oluşumundan uzak kalmamıza yardımcı olur.

Kolajen Türleri Nelerdir?

İnsan vücudunda en az 16 farklı kolajen çidi var. Bunlar 1, 2, 3, 5 ve 10. kolajen tiplerini içerir. Bununla birlikte, kolajenin büyük çoğunluğu tip 1, 2 ve 3’ten oluşur.

İşte farklı kollajen türleri, kollajen kaynakları ve bunların birincil faydaları hakkında genel bilgileri sizler için toparladım:

Tip 1: Bu kolajen tipi, insan vücudunda en çok bulunan en baskın ve en güçlü olandır. Tendonlar, bağlar, organlar ve cilt de dahil olmak üzere vücudun önemli bölümünü oluşturan eozinofilik liflerden oluşur. Tip 1 kolajen ayrıca kemik oluşumuna yardımcı olur. Yara iyileşmesi için, cilde esnek ve elastik kalitesini veren önemli bir ajandır.

• Tip 2: Tip 2 kolajen öncelikli olarak bağ dokularında bulunan kıkırdak yapımına yardımcı olur. Eklemlerimizin sağlığı, yaşla ilişkili eklem ağrısının veya çeşitli artrit semptomlarının önlenmesinde faydalı olduğu için tip 2 kollajenden oluşan kıkırdağa dayanır.

• Tip 3: Tip 3 kolajen, retiküler liflerden ve organlarımızla cildi mizi oluşturan büyük bir komponentten yapılmıştır. Genellikle Tip 1 ile birlikte bulunur ve cilde esneklik ve sağlamlık kazandırır. Ayrıca kalpte kan damarları ve doku yapımında destek olur.

• Tip 4: Tip 4 kollajenin organları, kasları ve yağları çevreleyen dokuyu oluşturan endotel hücrelerinde bulunan bazal lamini oluşturmada önemli bir görevi vardır. Bazal lamina, çeşitli sinir ve kan damarı fonksiyonları için gereklidir. Sindirim organlarının ve solunum yüzeylerinin çoğunu belirler. Bazal lamina cilt / doku üst tabakası ile en derin tabaka arasındaki boşluklarda bulunur. Bunlar, üstündeki dokuya minder / dolgu sağlayan ince bir jel benzeri sıvı tabakasıdır.

• Tip 5: Bu tip kollajen, gebelik sırasında rahimde oluşan plasentada bulunan hücre yüzeyinin yanı sıra saç tellerinin ve dokuların da yapılmasında gereklidir.

• Tip 10: Tip 10 kolajen yeni kemik oluşumuna yardımcı olur ve eklem kıkırdağı oluşturur. Kemik kırığı iyileşmesi ve sinovyal eklemlerin onarımı için yararlı olduğu bulunmuştur.

Kolajenin Kaynakları Nelerdir?

• Sığır (dana veya sığır) kolajeni: Sığır kolajeni özellikle inek ya da sığırların ciltleri, kemikleri ve kaslarından elde edilir. Çoğunlukla Tip 1 ve 3 kollajenden oluşur ve bunlar insan vücudunda yaratılan ve en bol bulunan tiplerdir. Zengin bir glisin ve prolin kaynağıdır ve bu nedenle kreatin üretimi, kas yapımı ve vücudun kendi kolajenine katkıda bulunması için yararlıdır.

• Tavuk kolajeni: Tavuk kolajeninde en çok bulunan tür, kıkırdak oluşturmak için en faydalı olan tip 2 dir. Özellikle de bu kaynaktan kondroitin sülfat ve glukozamin sülfat sağladığı için, her ikisinin de anti-aging etkileri olan ortak sağlık için faydalı olmaktadır. Kolajen içeren çoğu takviye genellikle tavuk kolajeni olarak kullanır.

• Balık kolajeni: Balıktan türetilen kolajen, kolay absorbe edilir ve çoğunlukla glisin, prolin ve hidroksiprolin amino asitleriyle birlikte tip 1 kolajen sağlar. Hidroksiprolin, kollajen üçlü helezonunun önemli bir bileşenidir ve seviyesi azaldığında, yaşlanma belirtileri ile ilişkilendirilmiştir. 

Yumurta kolajeni: Yumurta kabuğunda ve beyazında bulunan yumurta kollajeni çoğunlukla tip 1 kollajen içerir. Ayrıca tip 3, 4 ve 10’a sahipken, insan vücudunda olduğu gibi en çok tip 1 sağlar. Glukozamin sülfat, kondroitin sülfat, hiyalüronik asit; bağ dokusu oluşturmak, yara iyileşmesi, kas kitlesi oluşturmak ve sertliği azaltmak için çeşitli amino asitler sağlar. 

Kolajen sağlığımıza nasıl katkı sağlar?” yazısı için 30 yorum yapıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Gülşah dedi ki:

  Peki hangisini kullamalıyız

 2. Gülçin Erol dedi ki:

  Merhaba. İçilebilir kolojen olarak önerdiğiniz bir ürün var mı?

 3. Nevin kuş dedi ki:

  Kolajen adı önerebilirmisiniz

 4. Julia dedi ki:

  Önerdiğiniz bir kolagen var mi?

 5. Nevin dedi ki:

  Nerden alabilirim

 6. Ufuk dedi ki:

  Kolajen konusunda gerçekten bu yazı sayesinde bilgilenmiş oldum. Hiç bir yerde okumadığım detayları burada okudum.

 7. Hangi kolajeni almalıyım Ayşe hanım .Şimfiden teşekkür ederim. dedi ki:

  Sibel

 8. Zerrin dedi ki:

  Hangisini kullanmalıyız

 9. aytul dedi ki:

  ayse hm merhaba ben bitkisel bir firmanin collagen hapini cildim icin kullaniyorum.ancak dizlerimdede sikinti var.onereceginiz bir marka varmi ve toz collageni nereden temin edebilirim.ilginiz icin te#ekkurler.sevgiyle,saglikla kalin

 10. Derya dedi ki:

  Ayşe Hanım merhabalar, Piyasada çok bilgi kirliliği var hangi markayı önerebilirsiniz?Sığır Kollajeni mi daha faydalı Balık mı bunu araştırıyorum fakat bir türlü netleşemiyorum bu konuda. Teşekkür ederim şimdiden yardımcı olursanız çok sevinirim 🙏🏻

 11. Funda dedi ki:

  merhaba, cilt için kolajen markası önerirmisiniz , teşekkürler

 12. Yeşim dedi ki:

  Ayşe hanım, hamilelikte kollajen takviyesi kullanılabilir mi

 13. Yıldız Yörük dedi ki:

  En iyi kolojen hangisi ve ne kadar zaman kullanılmalı

 14. Fatoş Erkazan dedi ki:

  Çok anlaşılır bir biçim de açıklama yapmışsınız, çok teşekkürler.Bende çok firma araştırdım ama hangisi iyidir karar veremedim,tavsiye edebilceğiniz bi mark varmı
  Yardımcı olursanız sevinirin🌺

 15. selma dedi ki:

  kolajen adı önerebilirmisiniz. TEŞEKKÜRLER

 16. Hilal GÜNAL dedi ki:

  Ayşe Hanım balık kolajen kullanmak istiyorum hangi markayı önerirsiniz .

 17. Hülya tümer dedi ki:

  Çok faydalı bir yazı eklem diz için tip 2 kolejen düşük dozlarda satılıyor tavsiyeniz varmı veya tip 1 kolejen kullansam dizlerime fayda edermi

 18. dilek dedi ki:

  tip1 ve tip3 kolajen ne marka önerirsiniz nerden temin edebiliriz, bilgi verirseniz sevinirim.

 19. Muhterem Ateş dedi ki:

  Merhabalar tip 1 tip 3 kolajen markası söylermisiniz teşekkürler

 20. nejla dedi ki:

  Ayşe hanım merhaba önereceğiniz bir kolajen markası varmı hangısını almalıyız.

 21. fahri demirel dedi ki:

  colamerim denilen gıda takviyesi var, tablet ilaç gibi, içinde, d vitamini, kalsiyum, çinko, magnezyum var, kıkırdak doku tamirine çok iyi geliyor, eczanelerde 159 lira, ben internetten 123 liraya aldım, sürekli kullanacağım, tavsiye ederim. Ayrıca tavuk kıkırdağında da bol bol kıkırdak doku onarımı için kolajen var. İster kaynatıp pişirin, ister güneşte kurutup yiyin.

 22. Başak dedi ki:

  Ayşe hanım güvenilir bir kolajen markası önerir misiniz? Dizler ve cilt için olursa sevinirim.

 23. Özge dedi ki:

  Ayşe hanım merhaba sizin önerebileceğiniz bir kolajen markası varsa söylerseniz sevinirim teşekkürler 😊

 24. Esra dedi ki:

  Ayşe hanım merhabalar.İçilebilir kolajen olarak hangi markayı önerirsiniz?Bir de hangi sıklıkta kullanmalıyız yazarsanız sevinirim . Teşekkür ederim. İyi çalışmalar

 25. deniz dedi ki:

  merhaba tip5 kolajen hangi gıdalarda mevcut acaba

 26. Simla dedi ki:

  Önerebileceğiniz,güvenilir bir marka var mı acaba?

 27. Hümeyra Örün dedi ki:

  Benim dizlerimde problem var .Hangi kolajeni kullanmalıyım

 28. Fatma dedi ki:

  Tıp 5 kolejanı hangi besinlerde bulunur kimse Cevap ve veremiyor umarım siz verirsiniz

 29. Mehmet dedi ki:

  Wonka kollajen aldım gayet güzel. Tavsiye ederim.

 30. KılıçAlp dedi ki:

  Arkadaşlar Balen Tip 1 Collagen Tavsiye Ederim.
  Yaklaşık 1 Yıldır Kullanıyorum Harika Etkisi Oldu.