Zamanımızın en sinsi konularından biri de kolesterol. İyi huylusu kötü huylusu derken önem listesi sıralamamızda ilk sıralara oturdu bile. İlaç kullanmadan önce sağlıklı beslenme modelimize sadık kalarak neden kolesterol seviyemizi düşük tutmayalım dedim ve işte yazımız böyle çıktı. 

Kolesterol Nedir?

Kolesterol doğal olarak karaciğer tarafından üretilen ve vücut tarafından hücrelerin, sinirlerin ve hormonların düzgün çalışması için gerekli olan bir maddedir.

Kandaki kolesterol, kan lipidlerinde dolaşır ve damar duvarlarında birikerek vücudun hayati bölgelerine kan akışını azaltır. Eğer plak uzun vadede oluşmaya devam ederse, kalp krizi veya felç riskini önemli ölçüde arttırır.

Normalde, kolesterol vücut tarafından dengede tutulur. Ancak, büyük oranda hidrojene edilmiş yağlar ve rafine edilmiş karbonhidrat içeren standart beslenme bu dengede hasar oluşturuyor. Dengesiz beslenme artmış LDL (kötü kolesterol) ve düşük HDL (iyi kolestrol) ile kendini gösterir, bu da sağlık açısından risk demektir. Bir de tabii başka detaylar var; hareketsizlik, diyabet, stres ve hipotiroid. 

Bunları zaten defalarca konuştuk, şimdi kolesterolü doğal şekilde  düşürmenin yollarını paylaşmak istiyorum. 

Kolesterolü Düşüren Besinler Nelerdir?

Eğer kolesterolü düşürmek istiyorsanız, beslenme durumunuz çok önemlidir. İşte doğal olarak kolestrolü düşürebilen en iyi besinler:

  • Omega-3 yağları: Omega-3 yağı oranı yüksek gıdalar HDL kolesterolü artırmaya ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Çözünür lif açışından yüksek gıdalar: Çözünür lif, kolesterolün vücut tarafından atılmasına yardımcı olur. Bir sürü meyve, sebze, filizlenmiş fındık ve tohumları ile diğer lif bakımından zengin gıdaları mutlaka beslenmenize ekleyin.
  • Zeytinyağı: HDL kolestrol seviyesini yükseltmeye yardımcı olur.
  • Sarımsak ve soğan: Kolestrolü düşüren bu gıdalar arterleri temizlemeye yardımcı kükürt içeren bileşikler nedeniyle LDL kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.
  • Otlar: Tükettiğiniz gıdalara fesleğen, zerdeçal ya da tarçın gibi baharatlar ekleyerek, kardiyovasküler antioksidan içeren ve doğal olarak kolestrolü düşürmeye yardımcı özelliklerinden faydalanın. 

Kolesterolü Arttıran Besinler Nelerdir?

Bu besinler sadece kolesterol için değil, tüm sağlıklı yaşam biçimi oluşturmak için kaçınmanız gerekenler aslında. Bunlardan uzak durarak ancak vücudumuzu sağlıklı tutabiliriz: 

  • Şeker ve rafine karbonhidratlar – Her ikisi de karaciğeri daha fazla kolestrol üretmeye ve iltihabı arttırmaya teşvik eder.
  • Alkol – Aynı zamanda karaciğeri daha fazla kolestrol üretmeye, kolestrol seviyelerini ve iltihabı arttırmaya teşvik eder. Günde bir bardak kırmızı şarap kardiyoprotektif olabilir, ancak bunun dışında herhangi bir alkol türevi içecek kolesterolünüzü artıracaktır.
  • Hidrojene yağlar – Bitkisel yağlar, pro-inflamatuardır ve kolesterolü artırabilmektedir.
  • Kafein – Çok fazla kafein kolestrolü artırabilir. Kahve veya çayı günde 1-2 fincanla sınırlayın. Bitki çaylarını da içerken çok sayıda olmasın. 
  • Trans yağlar – LDL kolestrol, inflamasyon ve kardiyovasküler hastalık riskini artırır.

Kolesterol Düşüren 5 Doğal Öneri

Doğru takviyeleri ve doğal ilaçları almak sağlıklı bir diyetle kombine edildiğinde kolesterol düzeylerini düşürmenize yardımcı olabilir.

1- Balık Yağı (Günde 1000 mg -2.000 mg)

Balık yağı içerisinde bulunan EPA ve DHA (omega-3 yağları) genel kolestrol düzeylerini düşürmeye yardımcı olur.

2- CoQ10 (günlük 200-300 mg)

Eğer kolestrol düşürücü ilaçlar alıyorsanız, günlük destek olarak CoQ10 alınmalı, çünkü bu ilaçlar bu önemli enzimin mevcut seviyelerini düşürür.

3- Niasin (günlük 1,500 mg)

Niasin (B3 vitamini) LDL kolestrolü % 25 düşürür ve iyi kolesterol HDL yi % 35 oranında artırır

4- Kırmızı Pirinç (günde 2 kere 1200 mg)

Kolesterolü % 32 oranında düşürür. Eksikliği önlemek için CoQ10 ile birlikte alınız.

5- Sarımsak (günde 500 mg)

HDL kolesterolü artırır ve toplam kolestrolü düşürür. 

Kolesterol Düşürmek için Esansiyel Yağlar

Lavanta yağının kolesterol düzeylerini düşürdüğü kanıtlanmıştır, çünkü duygusal stres azaltıcı özelliği vardır. Selvi ağacı yağı da kolesterolü düşürür, çünkü dolaşımı geliştirir.  Biberiye yağı, benzersiz antioksidan özelliklerinden dolayı kolestrolü düşürür ve kardiyovasküler rahtsızlıkları engelleyici özelliktedir.

Kolesterol Seviyeleri Önemlidir 

Aslında vücudun sinyal mekanizması olan kolesterol seviyelerinin sağlıklı olarak takibi önemlidir. İlaç alma seviyelerine gelmeden önce sağlıklı beslenme ile durumu kontrol altında tutabilmek gerekir. Tüm size anlattıklarım normal şartlarda bir bünye içindir. Kolesterol seviyesi konusunda kesinlikle doktor kontrolünde olmak çok önemlidir. Gerekirse doğal desteklerle ilgili olarak da doktorunuza danışmanız gerekir.