Köpeğinizin her giyindiğinizde havalara zıplamasına nasıl engel olabilirsiniz? Her dışarı çıktığınızda sizinle geleceğini mi sanıyor?

Kapılar pek çok köpek için heyecanlı yerlerdir. Çünkü eğlenceli yürüyüşler için kapıdan geçerler ve ayrıca siz de eve kapıdan gelirsiniz. Bu nedenle köpeğinizin kapı çevresinde çok heyecanlı olmasına şaşırmamak gerek.

Tüm davranış sorunlarında olduğu gibi burada da atılması gereken ilk adım sebebi tanımlamak, ki zaten bunu yapmış olduk. İkincisi ise doğru yönetim ile davranışın yapılmasına engel olmak ve bu sırada üçüncü adım için çalışmak: azaltmak istediğiniz davranışın yerine koyabileceğiniz alternatifi bulmak. Bunun için bir kaç teknik var.

  1. Yüksek değerli bir şey kullanmak: Bir oyuncağın içine köpeğinizin sevdiği mamalardan koyun ve plastik bir kapta dolapta hazır dursun. Böylece ceketinizi giymeden hemen önce alabilirsiniz. Bunu köpeğinize verin ve muhtemelen siz çıkmak için hazırlanırken rahatsızlık vermeden oyuncağı ve maması ile ilgilenecektir.
  2. Bekle komutunu uygulamak: Köpeğinizin dürtüleri ve kendini kontrol üzerinde biraz çalışması gerekiyor gibi görünüyor. Gün içerisinde ona ödül vererek bekle komutunu çalışın. Bu komutu siz daha istemeden yerine getirene kadar çalışın.
  3. Oturmayı alternatif bir davranış olarak öğretin: Köpeğinize siz olmadan oturmayı öğretmek problemi çözmeyi oldukça kolaylaştırabilir. Böylece bir şey istediği zaman standart davranışı oturmak haline gelir.

Siz kapıdayken köpeğiniz bir şey isterse artık bunu yapmak için alternatif davranışını kullanabilir.