Korona virüsü belirtileri nelerdir?

Korona virüsü belirtileri nelerdir?

Şu sıralar, tüm dünyada konuşulan yeni bir virüs var: korona virüsü. Yeni bir virüs türünün neden olduğu bu solunum hastalığında; tedavi bazen kolayca gerçekleşebilir, bazen de hastalık çok kolay bir şekilde ilerleyebilir. Çin’den Hindistan’a kadar yüzlerce kişinin yaşamını sona erdiren bu virüs ile ilgili bildirilen semptomlar ateş, öksürük ve nefes darlığıdır. Yüksek ateşle başlar, ardından kuru öksürük eşlik eder. Ve yaklaşık bir hafta sonra, virüs nefes darlığına neden olabilir. Nadiren hapşırma, boğaz ağrısı ve burun akıntısı da eşlik edebilir. Hastalıkla ilgili en büyük endişelerden biri, çoğunlukla soğuk algınlığı ile benzer semptomlar göstermesidir. Bu yazıda, korona virüsünün ne olduğunu yakından inceleyeceğiz…

Korona Virüsü Nedir?

Korona virüsü

Korona virüsü, hastanın hayatını tehdit eden, soğuk algınlığı ve daha pek çok hastalık da dahil olmak üzere hastada çok çeşitli hastalıklara neden olabilecek bir virüs ailesinden gelmektedir. Çoğunlukla yarasalara, domuzlara ve küçük memeli hayvanlara buluşan bu virüs, mutasyona uğrayarak hayvanlardan insanlara atlamış ve Çin başta olmak üzere, dünyanın pek çok farklı bölgesi için yaşamı tehdit edici bir hale gelmiştir. Özellikle son günlerde, dünya çapında görülen bulaşıcı hastalıklar arasında, büyük bir oyuncu haline gelmiştir.

Korona virüsü, solunum yolu hastalıklarına neden olduğundan, genellikle ilk olarak akciğerler etkilenir. Hastaların virüse maruz kalmasını takip eden 2.-14. günler arasında belirtiler görülmeye başlanır. Virüsün ciddi boyutlara ulaştığı durumlarda, vücudun diğer bölgelerinde hasar meydana gelebilir ve hatta ölümle sonuçlanabilir.

Bugüne kadar 2000’den fazla ölüm bildirilen korona virüsü, ayrıca 75.000’in üzerinde hastayı etkilemiştir. COVID-19 olarak adlandırılan Korona virüsünün belirtilerini aşağıda bulabilirsiniz.

Korona Virüs Belirtileri

Korona virüsü, bir solunum yolu hastalığıdır. Bu nedenle, ilk etkilenen genellikle akciğerler olmaktadır. Uzmanlar, virüsün ilk belirtilerinin ateş yükselmesi, ateşe eşlik eden öksürük ve ardından gelen nefes darlığıdır. Bu ilk belirtiler, virüse maruz kaldıktan sonra ortalama 2 gün- 2 hafta içerisinde görülmektedir.

Belirtilerin şiddeti hafif ve ağır arasında değişebilir. Bazen, ölümcül bir hastalığa da dönüşebilir. Çin’de virüse yakalanan hastaların %81’inde görülen belirtilerin hafif olduğu belirtilmektedir. Bununla birlikte belirtiler, kronik hastalığı olanlarda ve belli bir yaşın üzerinde olan kişilerde daha şiddetli görülebilir.

 • Bazı bireylerde yalnızca küçük solunum yolu belirtileri görülebilir,
 • Diğerlerinde yaşamı tehdit eden zatürre gelişebilir,
 • Bir grup hastada ciddi akciğer hastalığı meydana gelmiştir,
 • Virüs enfeksiyon oluşumu, travma ve sepsis gibi bir dizi sağlık sorununu tetikleyebilir,
 • Akciğerler hasar gördüğünden, akciğerlerdeki küçük kan damarlarından sıvı sızmasına neden olabilir.
 • Zatürrenin ardından nefes darlığı ve diğer komplikasyonlar gelişebilir.
 • Kusma, mide bulantısı ve ishal gelişebilir.

Kimler Risk Altında?

Dünya genelinde korona virüsü vakalarının büyük bir bölümü Çin’in Wuhan şehrindedir. Virüsün bulaşması riski en fazla olan kişiler:

 • Çin’de yaşayan kişiler,
 • Korona virüsü bulaşmış bir hastayla yakın temasta olan kişiler

Her yaştan yetişkin bu hastalıktan etkilenmiştir. Ancak, diyabet, böbrek yetmezliği gibi kronik sağlık sorunu olanlar ve yaşlı bireyler daha yüksek bir risk altındadır. Ölümleri raporlanan kişilerin çoğunun 60 yaşın üzerinde olduğu ya da başka kronik rahatsızlıkları olduğu belirtilmektedir. Bununla birlikte, ölen pek çok hastanın, hastalık ilerledikten sonra hastaneye yattığı belirtilmektedir.

Türkiye’de Korona Virüsü

Türkiye’de yaşayan kişiler için mevcut korona virüsü riski düşüktür. Ülke genelinde raporlanan çok az vaka var ve virüs hızlı bir şekilde yayılmıyor. Raporlanmış vakaların çoğu, virüsten yurtdışındayken etkilenmiş kişilerdir. Ancak uzmanlar, virüsün dünya genelinde daha fazla yayılmasını beklediklerini ve bu olasılığa hazırlandıklarını belirtiyorlar.

Korona Virüsü Tedavisi

Yukarıda, korona virüsünün ne olduğundan, belirtilerinden ve risk altındaki gruplardan bahsettik. Peki, korona virüsü tedavi edilebilir mi? Ya da iyileştirilebilir mi?

Şu günlerde korona virüsü, bağışık sistemi virüsle savaşana kadar hastaya solunum desteği sağlanmasını içeriyor. Bununla birlikte, virüse karşı bir aşı geliştirme çalışmaları da hala devam ediyor. Virüse karşı yapılan aşının, önümüzdeki günlerde insanlar üzerinde denemeleri yapılacağı umut ediliyor.

Korona Virüsünden Nasıl Korunurum?

Virüsle ilgili en çok merak edilen konulardan biri de kişilerin kendini nasıl koruyabileceğidir. İyi hijyen, hastalığın bulaşması riskini azaltabilir. Bu nedenle, ellerinizi sık sık yıkamanız önerilir. Jel ve sabun formdaki temizleyiciler kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, aşağıdakilere dikkat etmeniz de önemli:

 • Öksürürken ya da hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu kapatın ve ardından ellerinizi yıkayın.
 • Ağzınıza, burnunuza ve gözlerinize dokunmaktan kaçının.
 • Yüksek ateş ve soğuk algınlığı belirtileri olan hastalara çok fazla yaklaşmayın.
 • Korona virüsü teşhisi konulduysa, kendinizi dış dünyadan izole edin.

Bunun için hastanelere, okullara, iş yerlerine ve alış veriş merkezi gibi halka açık yerlere gitmekten kaçının. Evinizde maske takmanıza gerek yoktur. Tıbbi yardım almanız gerekirse, virüsün başkalarına bulaşmasını önlemek için steril maskelerden kullanın.

Eğer rahatsız olursanız ve korona virüsü belirtileri ile karşı karşıyaysanız, tıbbi yardım alın.

Maske Korona Virüsünden Korur Mu?

korona virüsü belirtileri

Son günlerde, özellikle de toplu taşıma gibi halka açık yerlerde steril cerrahi maskelerden kullanan kişilerin sayısı giderek artıyor. Gündemi fazlasıyla meşgul eden korona virüsü ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri de, maskelerin koruma sağlayıp sağlamadığı oluyor. Sağlık uzmanları, doğru şekilde kullanılan steril maskelerin, virüse karşı koruma sağlayabileceğini belirtiyor. Bununla birlikte, virüs bulaşmış kişilerin, virüsü başkalarına bulaştırmasını önlemeye de yardımcı olabilir.

Çin’e Seyahat Etmek Güvenli Mi?

Uzmanlar, mecbur kalınmadıkça Çin’e seyahat edilmemesi konusunda uyarıyor. Bununla birlikte, çoğu havayolu şirketi Çin’e yapılan uçuşları askıya almış ya da azaltmıştır. Çin’e seyahat etmeniz gerekirse, mümkün olduğunca evde kalmalı, başkaları ile olan temasınızı sınırlandırmalı, halka açık yerlerde steril maske kullanmalı ve her fırsatta ellerinizi en az 15-20 saniye süreyle yıkamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir