Antik çağlardaki atalarımız koşma fonksiyonunu dört milyon yıl önce kazandılar ve bunun temel sebebi avlarını daha kolay bir şekilde kovalamaktı ancak günümüzde koşmak daha çok işlerimize yetişmek, spor yapmak ve bazı etkinliklere katılmak için kullanılıyor.

Koşmanın kilo vermeye de yardımcı olduğuna dair hiç şüphe yok ancak bunun neden bu kadar önemli olduğuna da bir değinmek gerekiyor.

Kilo Vermek İçin Koşmak

Koşmak, Koşmadığınızda Bile Kilo Verdirir

Koşmak ve diğer yoğun egzersizler, eylemin ardından da enerji harcanmasına sebep olurlar. Yani koştuktan sonra daha fazla kilo vermeniz olası çünkü sağlam bir koşma egzersizinden sonra gün içerisindeki enerji harcama düzeyiniz yüksek kalmaya devam edecektir. Araştırmalar koşmanın yürümeye göre %90 daha fazla kalori yakımına imkan tanıdığını gösteriyorlar.

Koşmak Zamandan Kazandırır

Koşmak sadece işe geç kaldığınızda zaman kazandırmaz, aynı zamanda istediğiniz vücuda kavuşmanız konusunda da zaman kazandırır. Aerobik, ağırlık kaldırma, yoga, pilates ve diğer egzersiz rutinleri uzun vadede kilo verebilmeniz için oldukça zaman alırlar. Ancak aynı miktarda zaman harcayarak koştuğunuzda daha fazla kalori yakabilirsiniz.

Ücretsizdir ve Kolaydır

Koşmak için spor salonlarına para vermenize gerek yok ve her an onu yapabilirsiniz. Koşmak istediğinizde bir koça veya alete de ihtiyacınız yok. Üyelik almanız gerekmiyor, belli bir zamana da kısıtlı değilsiniz. Tek yapmanız gereken bir çift koşma ayakkabısı almak ve gerekli motivasyona sahip olmak.

Ruh Haline İyi Gelir

Yapılan araştırmalar koşmanın adeta bir uyuşturucu gibi etki gösterdiğini ve beyinde morfin benzeri maddelerin üretimini sağladığını ortaya koyuyorlar. Yani koştuğunuz zaman moraliniz yükseliyor ve yaptığınız işten aldığınız tatmin de artıyor.

Özel Diyetlere Gerek Yok

Kilo vermek isteyenler genelde diyet yaptıkları için sıkıntı yaşarlar ancak koşarak kilo vermek istediğinizde özel bir diyete ihtiyacınız yok. Yani kendinizi aç bırakmanız da gerekli değil. Tek yapmanız gereken sağlıklı ve normal miktarda yemek ve daha sonra aldığınız kalorileri koşarak yakmak.

Nasıl Koşmaya Başlamalı?

• İlk önce ısınmalısınız. Bu nedenle bir süre yürümeyi tercih edebilirsiniz.
• Bir koşu parkına gidip tam tur koşun, mümkünse beş ila sekiz dakika arası koşun.
• Bunun ardından bacaklara şekil verme zamanı. Bir bank bulun ve sağ ayağınızı üzerine koyun ve bacak kaslarınızı kullanarak vücudunuzu yukarı kaldırın. İleri geri hareketler yapın ve aynısını öteki bacak için de yapın.
• Tekrar 5-7 dakika koşun.
• Koşarken müzik dinleyerek süreci daha keyifli hale getirebilirsiniz.
• Şimdi yine bir bank bulun ve ellerinizi banka koyun, 20 tane şınav çekin.
• Şimdi en az 10 dakika koşun.
• Yanınızda su şişesi bulunması çok önemli.
• Bir ortak bulursanız işiniz daha kolay olacaktır.
• Hızınızı koruyun ancak aşırı hızlı koşmayın, yorulursunuz.
• Arada bir koşu pistinizi değiştirin ve farklı yolları takip edin.
• 30-40 dakika koştuktan sonra durun ve derin bir nefes alın. 3’e kadar sayın ve 1.5 kilometre kadar koşabildiğiniz kadar hızlı koşun.