Kudzu kökü bitkisi, genellikle bahçelerde istilacı bir bitki olarak görülmektedir ancak geleneksel Çin tıbbı içerisinde en çok kullanılan bitkilerden de bir tanesidir.

Çinliler onu pek çok yemeğin içerisinde hem aroma vermesi hem de tıbbi olarak faydasının dokunması için kullanıyorlar ancak batı ülkelerinde bahçelerde rahatsız edici bir bitki olarak görülüyor. Her ne kadar başlarda hayvanların otlaması için ve erozyonu engelleme amacıyla ekilmiş olsa da, bir günde metrelerce büyüyebilmesi sebebiyle günümüzde pek istenmiyor.

Lakin yine de kudzu kökü, içeriğindeki quercetin, genistein maddeleri ve izoflavor içerikler sayesinde bir sağlık desteği olarak kullanılabiliyor çünkü bunların hepsi yüksek derecede antioksidan faaliyetlere sahipler.

Kudzu Kökünün Faydaları

Alkolizm İle Mücadelede Kullanılabilir

Kudzu kökü, alkol aldıktan sonra yaşanan akşamdan kalmalığı ortadan kaldırabilmektedir ancak aşırı kullanılacak olursa faydadan çok zarar getirmektedir. Ancak yapılan çalışmalarda onun bireylerin alkol isteklerini azaltabildiği, çünkü alkol limitini düşürdüğü görülmüştür. Bu çalışmalarda, kudzu kökü tüketen bireylerin bir seferde daha az alkol almaya meyilli oldukları tespit edilmiştir.

BBC tarafından yapılan ayrı bir araştırmada da alkol almadan önce kudzu kökü tüketen bireylerin %20 daha az alkol tükettikleri görülmüştür. Her ne kadar bu konuda daha fazla çalışma gerekli olsa da, alkolizm ile savaşta etkili bir bitki olabileceği kesindir.

İnflamasyonu Azaltarak Hastalıklarla Savaşır

İnflamasyonların pek çok hastalığın temel kaynağı olduğunu biliyoruz ve genellikle ilaçlar ile durum kontrol altına alınmaya çalışılır. Yapılan çalışmalar, kudzu kökünün hem inflamasyonu azalttığını, hem de antioksidan özellikler gösterdiğini ortaya koymaktadır.

Mideyi Rahatlatır

ABD’de bulunan Önleyici Tıp Merkezi, kudzu kökünün mideye rahatlık verdiğini belirtmektedir ve bunun yanında bağırsak hareketlerini daha hızlı hale getirerek sindirimi de kolaylaştırmaktadır. Umeboshi adlı bitki ile birleştirildiğinde ishal yapıcı etkisinin de önüne geçilmektedir.

Kudzunun sindirimi halinde mideyi koruyan bir mukus gibi davranması, onun mideyi aşırı hidroklorik asitten korumasını sağlamaktadır. Mide ülseri ve mideden kaynaklı ekşimeler yaşayanlar için bu özelliği oldukça tedavi edicidir. Akut divertikülit, huzursuz bağırsak sendormu ve sızdıran bağırsak sendromuna karşı da etkilidir.

Gece Terlemelerini ve Ani Sıcak Basmalarını Önler

Kudzu bitkisinin menopoz semptomlarını gidermede oldukça başarılı olduğu görülmüştür. Östrojen hormonu gibi davranabilen içerikleri sayesinde bu etkiyi elde eden bitki, ani sıcak basmalarına ve gece terlemelerine karşı da etkilidir. Fakat bu konuda yapılan araştırmalarda zaman zaman çelişkiler de ortaya çıkabilmektedir.