© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Kurt üzümünün yan etkileri nelerdir?

Kurt üzümünün yan etkileri nelerdir?

Pek çok insan, sağlıklı ve fit kalabilmek için sağlıklı ve doğal gıdaları tercih etmeye başladı ve bu nedenle organik gıdalar kimyasallardan ve koruyuculardan uzak olmaları ile dikkat çekiyorlar. Kurt üzümü veya goji üzümü olarak adlandırılan meyve ise en popüler süper gıdalardan birisi. İyi bir kan dolaşımı sağlayan ve kalbi koruyan bu meyve, bağışıklık sistemini de güçlendiriyor, kanserden koruyor ve uzun bir yaşam vaat ediyor. Ancak son çalışmalar bu etkilerin bazılarının pek de gerçekçi olmadıklarını ortaya koyuyorlar.

Bu turuncu-kırmızı renkli meyve, genelde Çin’de üretiliyor ve diğer ülkelere de ihraç ediliyor. Hassas bir meyve olduğu için tazesi yerine kurutulmuş halinin satışı tercih ediliyor. Kurt üzümü Çin tıbbı içerisinde binlerce yıldır kullanılıyor olsa da, araştırmalar bu etkilerin sınırlı olduğunu gösteriyorlar.

Kurt Üzümünün Yan Etkileri

Kan İncelticileri ile Etkileşime Girer

Kurt üzümü bilhassa düzenli olarak kan inceltici ilaçlar kullananlarda sıkıntılar yaratabiliyor. Bu nedenle kan inceltici kullananların ondan uzak durmaları doğru olacaktır.

Şeker İlaçları ile Etkileşime Girer

Diyabet hastaları kan şekerini kontrol altında tutabilmek için devamlı olarak ilaç alıyorlar. Kurt üzümü ise pankreasın çalışmasını ve insülin üretimini etkiliyor. Bu reaksiyon ilacın yaptığının tam tersi ve bu yüzden şeker hastaları da ondan uzak durmalılar.

Yüksek Tansiyona Sebep Olur

Kurt üzümü aşırı miktarda tüketildiği zaman kan basıncını bozabilir ve yüksek tansiyona sebep olabilir.

Polen Alerjisi İçin İyi Değildir

Polen alerjisi olanlar akıntı, kaşınma, tıkanma, göz kaşıntısı, isilik gibi problemlerle bilhassa kurt üzümü yedikleri zaman karşılaşabilirler. Bu nedenle bir sağlık sorunu görürseniz hemen doktorunuza başvurmanız gerekli.

Uykuyu Bozar


Kurt üzümü sadece gündüz tüketilmeli çünkü gece tüketildiği zaman uyku düzenini bozar ve uykusuzluk çekmenize sebep olabilir. Bilhassa çok miktarda yiyenler bu etkiyi göreceklerdir.

Enerji Düzeyini Arttırır

Aşırı goji üzümü tüketimi enerji düzeyini etkiler. Her ne kadar enerji düzeyinin bir miktar artması günlük işler için iyi olsa da, çok fazla enerji sizi hiperaktif ve huzursuz hale getirebilir, konsantrasyonunuzu ve çalışmanızı bozabilir.

Kan Akışını Arttırır

Kurt üzümü vücuttaki kan akışını arttırır ve bu nedenle aşırı tüketildiği zaman kan akışı fazla artabilir. Bu durum bilhassa yaşlı bireylerde kanamalara sebep olabilir.

Sersemlik Yapabilir

Kurt üzümünde atropin adlı madde bol miktarda bulunur ve bu madde aşırı tüketim halinde sersemlik, göz rahatsızlığı, bulanık görme ve halüsinasyon gibi problemlere yol açabilir.

Yüksek Selenyum Düzeyi

Goji üzümünde yüksek miktarda selenyum bulunur ve bu da anne karnındaki bebeği etkileyebilir. Bu yüzden hamile kadınların kurt üzümü tüketmemeleri gerekir. Selenyum ciddi doğum kusurlarına, anormal sperm üretimine sebep olabilir ve sperm adetlerini de düşürebilir.

Sindirim Bozuklukları

Özellikle zayıf bir sindirim sistemi olanlarda kurt üzümü tüketimi hazımsızlığa ve bazı sindirim bozukluklarına sebep olabilir.

Hazımsızlığın yanında bulantı, kusma ve ishal gibi belirtiler de ortaya çıkabilir.

Eğer kurt üzümünün sağlığa faydalarını değerlendirmek istiyorsanız alımını azaltmalısınız. Çok fazlası ciddi sağlık problemlerine yol açabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir