Kronik olarak kuru cilde sahip olanlar seramidleri nasıl kullanabilir?

Kronik olarak kuru cilde sahip olanlar seramidleri nasıl kullanabilir?

Vücutta doğal olarak üretilen ve cilt bakım ürünlerinde yaygın olarak kullanılan birkaç şey bulunmaktadır: kolajen, hyaluranik asit, skualen, seramidler ve çeşitli antioksidanlar. Bunların hepsinin ciltte benzersiz bir işlevi vardır ve bizim, parlayan ciltlerle sağlıklı olmamız için birlikte çalışırlar.

Ancak bunların hepsi yaşlanmayla -çevresel ya da iç saldırganların da etkisi vardır- birlikte azalmaya başlar. İnsanlar genelde doğal rezervlerini yenilemeye çalışır ve sonuç olarak en iyi şekilde daha genç bir cilt elde edilir. Bunları bütünsel olarak dışardan uygulanan kremler ve alınan takviyeler ile gerçekleştirmenin çeşitli yolları bulunmaktadır. Ancak hangi yol daha etkili? Ciltteki her bir bileşenin, kendisi için en uygun olan farklı bir gönderim yöntemi olduğu için bu soruyu kolay bir şekilde cevaplamak mümkün değildir.

Cilt bakımında seramidleri nasıl kullanmanız gerekir?

Kolajeni, takviye olarak kullanmak daha etkilidir. Çünkü kolajen kremlerde olduğunda cilde nüfuz edemez; bu nedenle cildinize sürecekseniz C vitamini veya retinol gibi aktifleri kullanmanız daha iyi olacaktır. Ancak seramidler daha farklıdır.

Yukarıda bahsettiğim gibi seramidler cildimizin yapısının doğal bir parçasıdır. Daha detaylı anlatmak gerekirse seramidler, dış çevre ile vücudumuz arasındaki bariyeri oluşturan, nemi hapseden ve cildimizi hasarlardan koruyan polar lipidlerdir. Seramidler oldukça önemlidir. Bunlar zarar gördüğü ya da tükendiği zaman inflamasyon ve kronik kuruluk gibi cilt sorunları ortaya çıkar.

Seramid kaybıyla başa çıkmanın bir yolu cilde uygulanan kremler olmaktadır. Seramidler uzun süredir bu şekilde kullanılıyor. Cilde sürülerek uygulanan seramidlerin nemlendirme özellikleri vardır. Yapılan ufak çaplı bir çalışmada üç hafta boyunca bacaklarına fitoseramid uygulayan kadınlar, ciltlerindeki nem oranının arttığını gördü. Bu nedenle kremler söz konusu olduğunda bunlara eklenen seramidler önemli bir katkı sağlamaktadır. Ancak seramidleri bu şekilde kullanmak en iyi yol mudur?

Uzun dönemli cilt sağlığıyla birlikte yaşlandıkça cildin yapısal bütünlüğünü düşündüğümüz zaman en etkili yol, seramidleri vücuda almak olacaktır. Araştırmalar, seramidleri takviye olarak kullandığımızda (yüksek miligramlarda almanıza gerek yoktur) bunların, cilt ile bütünleştiğini göstermektedir. Hatta bilim, seramidleri ağız yoluyla almanın, cilde sürmeyle aynı etkiyi sağlayabileceğini gösteriyor. Başka bir çalışmada, klinik olarak kuru cilde sahip olan ve üç ay boyunca fitoseramid bakımından zengin olan buğday özü yağı kullanan katılımcılarda cildin neminde, yüzde 35’e varan iyileşme görüldü. Ve bu sadece 15 gün sonra gerçekleşti.

Şöyle düşünün: Daha devamlı bir seramid akışı sağlayabilirseniz, seramid depolarını içten dışa destekleyebilirsiniz.

Sonuç Olarak

Gördüğünüz gibi doğal seramid seviyenizi desteklemek, cildinizin yapısal bütünlüğünü destekleyecektir. Bu sayede cildinizi ileriye dönük bir şekilde nemli tutmuş olursunuz ve inflamasyonu kontrol altına alırsınız. Bu sayede kuru cildinizle sonradan uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir