Kuzey ışıklarını seyredebileceğiniz en iyi 15 yer

Seyahat etmeyi, görüşmemişi görmeyi, nadide anlara tanıklık etmeyi sevenler için çok farklı bir seçenek sunmak istiyorum. Yılda sadece iki kez karşılaşma, tanıklık etme olanağına sahip olunan Kuzey Işıklarını (Aurora Borealis’i) görmek ister misiniz? Aurora Borealis, adını şafak tanrıçası Aurora’dan alıyor ve bir tanrıçaya yakışır bir görüntü vaat ediyor. Sadece Şubat ve Kasım ayları içinde gerçekleşen bu olay, gökyüzünün en iyi göründüğü açık havalarda ve geceleri gerçekleşiyor.

Kuzey ışıkları, pek çok kişi tarafından efsanevi anlamlar yüklenen bir olay. Ancak bilimsel açıdan bakıldığında; dünyanın gökyüzünde görülen manyetik alanı ile Güneşten gelen yüklü parçacıklar etkileşime girdiklerinde ortaya doğal ışımalar, ışıklar çıkıyor. İşte bu ışıklar da Kuzey Işıkları olarak adlandırılıyor ve gözlerin görebileceği en eşsiz manzaralardan birisi olarak anlatılıyor. Ancak çok eski kabilelerden gelen inanış ise bu ışıkların sadece manyetik etkileşimden ibaret olmadığı yönünde, yani aslında mistik de bir değere sahip. Hatta Kanada’nın kuzey tarafında yer alan Kri (Cree) şehri halkına göre bu durum Ruhların Dansıdır.

Kış mevsiminin ardından gökyüzü, dünyanın kuzeyinde bulunan bölgelere bir torpil geçiyor da diyebiliriz. Zira bu efsane görüntü sadece kuzeyde var. Dünyanın kuzeyine gittikçe de bu büyüleyici ışıkları görme şansımız daha da çok artıyor. Bence zaman ve imkan varsa bu heyecanı, bu eşsiz anı kendi gözlerimizle görmekte fayda var.

1- Norveç, Tromso

Norveç, kuzey ülkeleri arasında hem doğal güzellikleri hem de üst üste Dünyanın En Yaşanabilir Ülkesi seçilmiş olmasıyla ünlü bir ülkedir. Aslında pek çok kişinin hayallerini süslüyor Norveç’te yaşama hayali. Ama bir de Norveç’in en kuzey şehri Tromso’da yılda iki kez kuzey ışıklarının izlenebildiğini bilmek burayı çok daha değerli kılıyor.

2- Alaska, Denali Milli Parkı

Filmlerden aşina olduğumuz vahşi Alaska’nın eşsiz doğasını anlatmaya gerek yok. Bir de şehir ışıklarının uğramadığı Alaska’nın Denali Milli Parkı’na gidip kuzey ışıklarını izlemeyi deneyin. Bu sizin hayatınızın deneyimi olabilir.

3- Kanada, Calgary

Kuzey Işıkları, genellikle dünyanın en kuzeyinde, aslında biraz da vahşi doğada en net olarak görülebiliyor. Ama bu tezi ortadan kaldıran yerlerden birisi Calgary’dir. Hem şehir hem de kuzey ışıklarını bir arada görmek isteyenler Kanada’nın Aberta eyaletindeki Calgary’e gidip, evin balkonundan bile bu kuzey ışıklarının eşsiz görüntüsüne tanıklık edebilirler.

4- Danimarka, Faroe Adaları

Danimarka, denince aklımıza ilk olarak Vikingler ve balina katliamı geliyor. Ama bir de kuzey ışıklarını birden fazla yerden görmeye olanak tanıyan Faroe Adaları var. Bu adanın neresinde olursanız olun, Kuzey Işıklarını çok net görebilirsiniz.

5- Danimarka, Grönland

Aslında bir tatile gidecek olsak aklımıza ilk gelen yerlerden birisi elbette ki Grönland olmaz. Güneyin dışında yerleşim yerinin olmadığı, acımasız doğa koşullarının hakim olduğu Grönland’da geceleri gökyüzünü seyretmenin keyfi bir başkadır. Hele bir de Şubat ya da Kasım aylarında yolunuz düşerse bu Kuzey Işılarını izleme şansını kaçırmayın derim.

6- İskoçya, Büyük Britanya

Yine buz gibi bir Kuzey ülkesinden bahsediyorum: İskoçya. Hem büyük ve gelişmiş bir şehir hayatını görmek hem de Kuzey Işıklarını izlemek istiyorsanız size Aviemore ve Cairngorms Ulusal Parkını öneriyorum. Ama daha da yükseklerden, en yakından izlemek isteyenler için Inverness de var.

7- Sibirya, Rusya

Macera tutkunuysanız, soğuk bana vız gelir diyorsanız işte size Sibirya! Kış mevsimi geldiğinde dünya ile bağlantıları kopan, vahşi doğanın tüm gerçekliğini yaşayabileceğiniz Sibirya’nın kuzey bölgelerinde Kuzey Işıklarını izlemenin tadı bir başka olur.

8- İsveç, Kiruna

Modern, gelişmiş, en yaşanabilir ülkelerden birisi olarak bilinen İsveç’in bir de kuzeyde olmasından kaynaklı avantajları var. Norveç’in Tromso kasabası ile aynı enlemlerde olan İsveç’in Kiruna kasabası Kuzey Işıklarını izlemek için çok ideal bir yer. Küçücük bir kasaba olmasına rağmen buz otelleri, eğlence olanakları, bir de Kuzey Işıklarıyla Kiruna, tam bir cazibe merkezidir.

9- Finlandiya, Fin Laplandı

Hayatınız boyunca kaç kez bir “iglo köyü” görme şansına sahip olabilirsiniz ki? Hem Kuzey Işıklarının muhteşem gösterisini izlemek hem de efsane bir iglo köyünü görmek isterseniz Kuzey Lapland bölgesinin Finlandiya tarafına bir gidin derim. İglo köyünde igloların tamamının çatıları camla kaplı, yani sıcacık iglonuzdan hiç çıkmadan muhteşem Kuzey Işıklarını izleyebilirsiniz. Hele bir de bölgede bulunan “Aurora Alarmı” sayesinde bu eşsiz gösteriyi kaçırmayacağınızı da garanti ediyorlar.

10- İzlanda, Thingvellir Ulusal Parkı

Dünyanın bize çok uzak olan bir köşesi olan İzlanda, kuzey ülkeleri arasında en önemlilerden sayılır. Aslında kuzey ülkelerinde turizmi, eğlencesi, ekonomisi en gelişmiş olanların başında gelir. Siz de bu turizmi daha da canlandıranlardan birisi olmak isterseniz, Şubat ya da Kasım aylarında gidin, Thingvellir Ulusal Parkı’na bir çadır kurun ve bir efsane olan Kuzey Işıklarını izleyin.

11- İsveç, Jukkasjarvi

İsveç’in Kiruna kasabasından bahsettik, ama özel olarak da Jukkasjarvi Köyü’nden bahsetmeden geçmeyelim. Bu köyde Kuzey Işıklarının şöleni o kadar önemli ki, daha rahat izleyebilmek için gece turları bile düzenleniyor. Köyde bulunan buz otelinde kalmak elbette ki çok keyifli ve eşsiz bir deneyim olabilir. Ancak ücreti hayli yüksek olduğundan Kiruna kasabasındaki bir yerde konaklayıp seyir için Jukkasjarvi Köyü’ne gitmek daha mantıklı olabilir. Hem Kiruna’da kar araçlarıyla gezme keyfi de bir başkadır. Bir de sizin gittiğiniz dönemde Kuzey Işıkları yeterince net görülemiyorsa, hiç üzülmeyin. Zira köyün bir de uzay merkezi var ve orada yıldızlarla kaplı İsveç gökyüzünün tadını çıkarabilirsiniz.

12- Norveç, Svalbard

Dünyanın en kuzeyine gitmeye ne dersiniz? Norveç’te bir Svalbard adası var ki, isteseniz de daha kuzeye çıkamazsınız. Zaten Kuzey Yıldızlarının da kuzeye çıkıldıkça daha iyi görülebildiğini düşündüğümüzde Kuzey Yıldızları, Svalbard’dan izlenir diyebiliriz. Bir de bu adanın doğasının hemen hiç bozulmamış olması, “el değmemiş” şekilde duruyor olması da ayrı bir merak konusudur.

13- Finlandiya, Kakslauttanen

Finlandiya’nın Laponya bölgesinde bulunan Kakslauttanen köyüne, Helsinki’den ulaşmak mümkün. Köyde camdan imal edilmiş, gayet konforlu Eskimo evleri bulunuyor. Bu evlerde sıcacık bir ortam, sauna ve pek çok lüks ve elbette kırmızıyla yeşiliyle büyüleyici bir görüntü sunan Kuzey Işıkları seyri mevcut.

14- İskoçya, Caithness

Kuzey Işıkları en net olarak dünyanı en kuzeyinden izlenebilir dedik. Özellikle de İskandinav ülkeleri bunun için en ideal yerlerdir. Ancak siz daha farklı bir seçenek arıyorsanız, Caithness gayet doğru bir alternatif olacaktır. Kuzey Işıklarını sahil kenarından izlemek unutulmaz bir eğlence yaşamanıza ortam sağlayacaktır.

15- İzlanda, Reykjavik

Kuzey Işıklarını görebileceğiniz 20-30 tane yer sıralanabilir. Ancak bunlardan uygun fiyatlı olanlara bakalım derseniz, size Reykjavik’i önerebilirim. Rengarenk minik evler, karlar içinde termal havuzlar iklimi soğuk, görünümü sıcak bir ortam için doğru adreslerden birisidir. Oraya gitmişken hem Kuzey Işıklarını görmek hem de sıcaklığını yıl boyunca koruyabilen Mavi Lagün’ü görmek, hatta Game of Thrones’un çekildiği mekanları ziyaret etmek eşsiz bir deneyim olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir