© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Laktozsuz süt nedir?

Laktozsuz süt nedir?

Pek çok insan için süt ve diğer süt ürünleri tüketilemez durumdalar.

Eğer laktos intoleransınız varsa, sadece bir bardak süt bile ishal, kusma ve karın ağrısı gibi sindirim rahatsızlığı belirtilerine sebep olabilir.

Laktozsuz süt ise bu istenmeyen belirtilerin pek çoğunu ortadan kaldırmaya yardımcı olan kolay bir alternatif.

Ancak pek çok insan laktozsuz sütün tam olarak ne olduğundan emin değil, nasıl yapıldığını ve normal sütle karşılaştırmasını bilmiyor.

Bu makalede laktozsuz süt ile normal süt arasındaki benzerlik ve farklara değineceğiz.

Laktozsuz Süt Nedir?

Laktozsuz süt, laktoz bulunmayan ticari bir süt ürünü.

Laktoz süt ürünlerinde bulunan bir şeker tipi ancak bazı insanlar için sindirimi zor olabiliyor.

Gıda üreticileri normal inek sütüne laktaz ekleyerek laktozsuz süt üretiyorlar. Laktaz enzimi süt ürünleri tüketebilen insanlar tarafından üretilen bir enzim ve vücutta laktozun yıkımını sağlıyor.

Laktozsuz süt ürününün tadı, dokusu ve besin profili normal süt ile neredeyse aynı. Ayrıca tariflerinizde de normal sütün yerine aynı şekilde kullanılabilir.

Özetle: Laktozsuz süt laktaz içeren bir süt ürünü ve bu enzim laktozun parçalanmasına yardımcı oluyor. Laktozsuz sütü her tarifte normal süt yerine kullanabilirsiniz çünkü tadı, dokusu ve besin profili neredeyse aynı.

Süt ile Aynı Besinlere Sahip

Laktozsuz sütte laktozun sindirimi için laktaz bulunsa da, normal süt ile aynı etkileyici besin değerlerine sahip.

Normal sütte olduğu gibi, laktozsuz süt de iyi bir protein kaynağı ve 1 bardağında 8 gram protein bulunuyor.

Ayrıca kalsiyum, fosfor, B12 vitamini ve riboflavin gibi mikrobesinler bakımından da zengin.

Buna ek olarak, pek çok türü D vitamini ile zenginleştiriliyor. Bu vitamin sağlığın çok büyük bir kısmını etkiliyor ancak çok az gıdada bulunuyor.

Bu nedenle, normal sütü, sütün sağladığı temel gıdaların hiç birini kaybetmeden laktozsuz sütle değiştirebilirsiniz.

Özetle: Normal sütte olduğu gibi, laktozsuz süt de iyi bir protein, kalsiyum, fosfor, B12 vitamini, riboflavin ve D vitamini kaynağı.

Bazı İnsanlar İçin Sindirimi Daha Kolay

Çoğu insan laktozu sindirebilme yeteneği ile doğuyor ve bu sütün içindeki temel şeker türü.
Ancak dünya çapındaki nüfusun %75’inin bu kabiliyeti yaşlandıkça kaybettiği tahmin ediliyor ve sonucunda laktoz intoleransı oluşuyor.

Bu değişim genelde 2-12 yaşları arasında ortaya çıkıyor. Bazıları yetişkinlikte de laktozu sindirebilmeye devam ediyor, bazılarında ise laktaz aktivitesi azalıyor ve bu enzim laktozun sindirimi ve parçalanması için gerekli.

Laktoz intoleransı olanlar için devamlı laktozlu süt tüketmek karın ağrıları, şişkinlik, ishal ve geğirme gibi sindirim problemlerine sebep olabilir.

Ancak laktozsuz sütün içinde laktaz olduğu için laktoz intoleransı olanların onu tolere etmesi daha kolay ve normal süte karşı iyi bir alternatif oluyor.

Özetle: Laktozsuz sütün sindirimi laktoz intoleransı olanlar için daha kolay çünkü içerisinde laktozun parçalanmasını sağlayan laktaz enzimi bulunuyor.

Normal Sütten Daha Tatlı

Laktozsuz süt ve normal süt arasındaki en büyük fark aroma.

Laktaz enzimi laktozsuz süte katılıyor ve laktozu glukoz ve galaktoz adlı iki basit şekere dönüştürüyor.

Tat duyumuz bu basit şekerleri kompleks şekerlere göre daha tatlı algıladığı için, laktozsuz ürünler normal sütten daha tatlı hissettiriyorlar.

Bu sütün besin değerlerini değiştirmese de, aromadaki farklılık hafif miktarda var. Tariflerde normal süt yerine laktozsuz süt kullanırken buna dikkat etmek gerekli.

Özetle: Laktozsuz sütte, laktoz glukoz ve galaktoza dönüşür, bu iki basit şeker ona normal sütten daha tatlı bir aroma verirler.

Hala Bir Süt Ürünüdür

Laktozsuz süt laktoz intoleransı olanlar için iyi bir alternatif olsa da, hala bir süt ürünü olduğu için herkese uygun olmayabilir.
Süt ürünü alerjisi olanlar için laktozsuz süt alerjik reaksiyon yaratabilir ve sonucunda sindirim problemleri, kurdeşen ve kusma ortaya çıkabilir.

Ek olarak, inek sütünden üretildiği için vegan beslenenlere de uygun değil.

Kişisel ve sağlık kaynaklı sebeplerden dolayı süt ürünleri olmadan beslenme gerçekleştirenler hem normal hem de laktozsuz sütten kaçınmalılar.

Özetle: Laktozsuz süt, süt alerjisi olanlar ve vegan veya süt ürünsüz beslenme takip edenler için uzak durulması gereken bir seçenek.

Özet

Laktozsuz süt normal süte laktaz eklenerek yapılır. Böylece laktoz, sindirimi daha kolay basit şekerlere dönüştürülür.

Biraz daha tatlı olsa da, laktoz intoleransı olanlar için iyi bir alternatiftir.

Yine de süt ürünü alerjisi olanlar veya süt ürünlerinden başka sebeplerden dolayı kaçınanlar için uygun değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir