© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Lavantanın Faydaları

Lavantanın Faydaları

Mis gibi kokan lavanta, bu kokusundan dolayı parfüm, kozmetik sektöründe çok yaygın olarak kullanılıyor. İşte bu hoş kokunun sinirleri yumuşatmakta, ruhumuzu dinginleştirmekte çok önemli olduğu biliniyor. Kırsal kesimlerde, yüksek alanlarda bolca yetişen lavanta, ülkemizde en çok da Karadeniz bölgesinde bulunuyor. Lavantanın tıbbi amaçlı kullanımının geçmişi yüzyıllar öncesine dayanmakla birlikte, 1. Dünya Savaşı esnasında yaralanan askerlerin yaralarının dezenfekte edilebilmesi için lavantanın kullanıldığı ve özellikle bu süreçten sonra tıp literatüründe, kullanımında daha geniş yer bulduğu biliniyor. Lavantanın askerlerin yaralarını dezenfekte etmesinin yanın sıra, bir de güneşe maruz kalan askerlerin başına güneş geçmesin diye şapkanın içine de 1 tutam lavanta konduğu biliniyor. Doymamış yağlar, A ve C vitaminleri, protein ve kalsiyum açısından zengin olan lavanta çok önemli bir antioksidan görevi görüyor. Şimdi lavantanın faydalarını tek tek inceleyelim.

Lavanta, cilt dostudur!

Lavanta, esansiyel yağlar barındırdığı için cilt problemlerinde tedavi edici özellik gösterir. İçeriğindeki antiseptik ve antifungal özellikler cildi temizlemekte, yaraları dezenfekte etmekte çok önemlidir. Akneli, sivilceli ciltlerde, kızarıklık, yara ve enfeksiyonlarda lavanta, doğal bir ilaç görevi görür. Lavantanın preslenmesiyle elde edilen lavanta yağı, egzama gibi cilt sorunlarının yol açtığı kaşıntı ve kızarıklıkları ortadan kaldırır. Tüm bunların yanı sıra düzenli olarak cilde lavanta yağı ile masaj yapılması cilt yaşlanmaları, cilt çatlakları ve kırışıklıkların önüne geçebilmekte, var olan yaşlılık belirtilerinin azalmasını sağlamaktadır. Özellikle hızlı kilo alıp verme ya da hamilelik döneminden kaynaklanan basen, bacak, diz, göbek ve göğüs bölgesi çatlaklarının hem önlenmesi hem de giderilmesi için her akşam lavanta yağı ile masaj yapılması önerilir.

Lavanta, saç sağlığını destekler!

Cilde çok sayıda fayda sağlayan lavanta, saç derisinin sağlığında da çok önemlidir. Saç derisine lavanta yağı ile masaj yaparak deriyi beslemek ve yeni saç oluşumunu desteklemek, saç dökülmesini de önlemek mümkün. Lavantayı sıcak suyun içinde demleyip suyu ile saçları durulamak, saç derisini yıkamak da saç dökülmesini önleyici etki gösterir. Düzenli olarak saçları lavanta yağı ile yıkamak hem kepek oluşumunun hem de saç dökülmesinin önüne geçecektir.

Lavanta, rahat bir uyku verir!

Daha kolay uykuya dalmak, tüm gece deliksiz uyuyabilmek için bebekler de dahil olmak üzere her yaştan kişi yatağına, yastığının içine birkaç tane lavanta serpebilir. Lavantanın, uyku sorunlarını önlemek için kullanımı yüzyıllar öncesine dayanıyor. Ayrıca 1 çay kaşığı lavanta yağını 1 su bardağı su ile karıştırıp içmenin sinir ve sindirim sistemlerini rahatlattığı, dolayısıyla da çok daha rahat bir uyku çekmeye yardımcı olduğu biliniyor. Bu karışım pek çok doğu ülkesinde uyku spreyi olarak adlandırılmaktadır.

Lavanta; sinir, stres ve depresyonun önüne geçer!

Lavantanın sinir sistemini rahatlatıcı etkisi biliniyor. İçeriğindeki esansiyel yağlar sayesinde lavanta, ruhsal bir dinginlik, sakinlik verir. Pek çok oda spreyi lavanta özlü olarak hazırlanır, odalarda, ofislerde küçük bir kasenin içinde lavanta bırakılması ortamın daha ferah bir hale gelmesine yardım eder. Özellikle stresli bir ev, iş, sosyal yaşama sahip olanlara lavanta kokusunun dinginleştirici etkisinden faydalanması önerilir.

Lavanta, baş ağrısını giderir!

Lavantanın kokusu zihni sakileştirici, sinirleri yumuşatıcı etkiye sahiptir. Bu bakımdan migren ataklarında, baş ağrılarında boyun ve alna, bileklere lavanta yağı sürmek, bulunduğu ortamda bir kase içinde lavanta bulundurmak önerilir. Bununla birlikte bir bardak sıcak suyun içine bir tutam lavanta atılarak demlenen lavanta çayını içerek de bağ ağrısını hafifletmek mümkün olur.

Lavanta, sindirim sisteminin fonksiyonlarını destekler!

Lavanta çayı, lavanta yağı ya da lavanta çiçekleri bir şekilde sinir, sindirim ve bağışıklık sistemlerimizi güçlendirici etki göstermektedir. Lavanta çayı içerek ya da karın, mide bölgesine lavanta yağı ile masaj yaparak hazımsızlık, gaz, şişkinlik gibi sorunları önlemek, hafifletmek mümkün olacaktır. Lavanta yağı; karın, mide ağrılarını azaltır, safra salgılanmasını kolaylaştırır.

Lavanta, yaraları iyileştirir!

Lavantanın antiseptik özelliği yüzyıllardır bilinmekte ve özellikle de 2. Dünya Savaşı’nda askerlerin yaralarının lavanta ile dezenfekte edildiği biliniyor. Yaralar, kesikler üzerine lavanta yağı ya da lavanta çayı uygulandığında yaralarda hücre iyileşme süreci hızlanır, yaraların enfeksiyon kapması da engellenmiş olur.

Lavanta, mide bulantısını giderir!

Lavanta; mide, bağırsak, solonum yolları, sindirim sistemi gibi pek çok alanda her derde devadır. Midede hazımsızlık, bulantı gibi sorunlarda da lavanta koklamak, alna, boğaza, kulak arkasına, mideye, göbek bölgesine lavanta yağı sürülerek sorunun hafifletilmesi sağlanır.

Lavanta, bağırsakları temizler!

Sindirim sisteminin dostu olan lavanta, bağırsaklarımızın temizlenmesi, mide ve bağırsak sorunlarının önlenmesine yardım ediyor. Bağırsaklar temizlenmediğinde, içinde zararlı bakteriler artıyor, bu da şişkinliğe, sindirim problemlerine yol açıyor. Bağırsakları temizlemek için haftada 1-2 kez lavanta çayı içmek, yoğurda bir miktar lavanta karıştırıp tüketmek faydalı olacaktır.

Lavanta, eklem ve kas ağrılarını azaltır!

Lavanta kokusunun ve lavanta çayının sinirleri, kasları rahatlatıcı bir etkisi vardır. Banyo suyuna birkaç tutam lavanta ekleyip bekletmek ya da 3-4 tatlı kaşığı lavanta yağı döküp, o suyun içinde 20-30 dakika beklemek, dinlenmek kas ağrılarını hafifletmeye, tüm vücudu dinlendirmeye yardımcı olur.

Lavanta, kanama kesicidir!

Kesik ya da yaraların üzerine lavanta yağı sürmek hem yaranın iyileşme sürecini kısaltır hem de kanın durmasını sağlar. Açık yaraya lavanta yağı sürüp üzerine buz kompres yapmak gerekir.

Lavanta, hamilelik döneminde sindirim sorunlarını iyileştirir!

Hamilelik döneminde en sık karşılaşılan sorunlar genellikle sindirim sistemiyle ilgili, mide ve bağırsak sorunlarıdır. Özellikle şişkinlik, hazımsızlık, kas krampları için lavanta yağı ile masaj yapmak önerilir. Ödem, yorgunluk, enfeksiyon gibi sık karşılaşılan hamilelik sorunları için lavanta çayı, lavanta yağı doğal bir alternatiftir.

Lavanta yağı, şifa kaynağıdır!

 • Cilde masaj yaparak lavanta yağı sürmek cildin nemlenmesi, canlanması ve gençleşmesine yardım eder.
 • Cilt kırışıklıkları, çatlaklarının önlenmesi ve var olanların giderilmesi için lavanta yağı ile masaj yapılması önerilir.
 • Saç derisine lavanta yağı ile masaj yapıldığında, saç diplerinde hücre yenilenmesi hızlanır. Cilt beslendiği için yeni saç oluşumu teşvik edilir ve saç dökülmesi önlenir.
 • Lavanta yağını bileklere, boyun bölgesine çok hafif bir şekilde sürerek doğal parfüm şeklinde kullanmak mümkündür. Hem hafif hem de kalıcı bir koku verir, sinir sistemini gevşetir, baş ağrısını önler.
 • Yoğun bir gününü ardından ayakları dinlendirmek, ağrıları hafifletmek için ılık bir suyun içine 1 yemek kaşığı lavanta yağı karıştırıp ayakları bu suyun içinde yaklaşık yarım saat bekletmek tüm ağrıları ve yorgunluğu alır.
 • Yara, yanık, kesik, böcek ısırması, arı sokması gibi sorunlarda sorunlu bölgeye lavanta yağı sürmek hem acıyı hafifletir hem de cildin onarılmasını hızlandırır.

Lavanta kullananlara öneriler

 • Lavanta, pek çok sorun için çözüm olabilmekle birlikte bazı hastalıklara sahip olan kişiler için zararlı olabilir.
 • Her hangi bir hastalığın tedavisi için ilaç kullanan kişilerin lavanta çayı ya da yağı kullanmadan önce doktora danışmaları gerekir.
 • Alerjiye meyilli cilde sahip olan kişilerin ilk denemede lavanta yağını çok küçük bir alana uygulamaları önerilir.
 • Lavantanın hamilelik döneminde anne adayına pek çok faydası olmakla birlikte, bazı bünyelerde sorunlara yol açabiliyor. Bunun için hamilelerin öncelikle doktorlarına danışmaları doğru olacaktır.

One thought on “Lavantanın Faydaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Tülin çelik dedi ki:

  Merhaba lavantayagı kapıda ödeme varmı teşekürler fiyatı ne kadar