Limonun Faydaları Nelerdir?

Limonun Faydaları Nelerdir?

Limonun Faydaları Nelerdir?

Limonun sağlığa olan faydaları boğaz enfeksiyonları, hazımsızlık, kabızlık, diş problemleri ve ateş, iç kanama, romatizma, yanıklar, obezite, solunum bozuklukları, kolera ve yüksek kan basıncının tedavisi ve aynı zamanda saç ve cilt bakımına da yarar.

Limonun sağlığa olan faydaları, C vitamini, B6 vitamini, A vitamini, E vitamini, folat, niasin tiamin, riboflavin, pantotenik asit, bakır, kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum, çinko, fosfor ve protein gibi pek çok besleyici elementten kaynaklanmaktadır. . Limon antioksidan ve kanserle mücadele özelliklerini içeren kompozitler olan flavonoidleri içeren bir meyvedir. Diyabet, kabızlık, yüksek tansiyon, ateş, hazımsızlık ve diğer pek çok sorunun yanı sıra cilt, saç ve dişlerin iyileştirilmesine yardımcı olur. American Urological Association’da yapılan araştırmalar, limonata veya limon suyunun böbrek taşı oluşumunu kristaller oluşumunu engelleyerek üriner sitrat oluşturarak ortadan kaldırabileceğini vurguladı.

Limonun besin değerleri:

Ham limon, kabuksuz (yaklaşık 58 gram) şunları sağlar:

 • 17 kalori
 • 0.6 gram protein
 • 0.2 gram yağ
 • 5.4 gram karbonhidrat (1.6 gram lif ve 1.5 gram şeker dahil)
 • Günlük C vitamini ihtiyaçlarının yüzde 51’ini karşılar.

Limonlarda az miktarda tiamin, riboflavin, vitamin B-6, pantotenik asit, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, bakır ve manganez bulunur.

Bir çay bardağı limon suyu ise:

7 kalori

0.1 gram protein

0.1 gram yağ

2.1 gram karbonhidrat (0.1 gram lif ve 0,1 gram şeker dahil)

Günlük C vitamini ihtiyaçlarının yüzde 23’ünü karşılar.

 • Hazımsızlık ve Kabızlık:

Limon suyu hazımsızlık ve kabızlık ile ilgili problemleri tedavi etmeye yardımcı olur. Limon kan temizleyici ve bir nevi temizlik maddesi görevi görür, bu nedenle öğle yemeğinden veya akşam yemeğinden sonra limonlu bir içecek içmek oldukça faydalıdır.

 • Dental Bakım:

Diş bakımı için sıklıkla kullanılır. Ağrıyan diş bölgesine taze limon suyu uygulanıyorsa ağrıdan kurtulmaya yardımcı olabilir.  Ayrıca, dişlerinizin düzenli olarak bakterilerden arınmasına yardımcı olabilir.

 • İnme riskini azaltır

Limonlar, kadınlar için iskemik inme riskini düşürebilir. En fazla narenciye yiyenlerin, en az tüketen kadınlara göre yüzde 19 daha düşük iskemik inme riski vardı. Çalışma 14 yılda 69.622 kadından elde edilen verileri kullandı. İskemik inme en sık karşılaşılan inme türüdür; Bunun nedeni beynin kan akışını engelleyen bir kan pıhtısıdır. Çalışmalar daha yüksek meyve, sebze ve özellikle C vitamini alımının azalmış inme riski ile ilişkili olduğunu gösterdi.  Bazı meyve ve sebzelerde mevcut olan flavonoidlerin, iyileşen kanı da içeren çeşitli mekanizmalar yoluyla bu korumanın bir kısmını sağladığı düşünülüyor.

 • Kanserle mücadele

Güçlü antioksidan C vitamininin mükemmel bir kaynağı olan limon ve limon suyu, kansere neden olduğu bilinen serbest radikallerin oluşumuyla mücadelede yardımcı olabilir. Bununla birlikte, araştırma, kanseri önlemede antioksidanların kesin yararlarına ilişkin karışık sonuçlar verdi.

 • Sağlıklı bir cilt

Antioksidan C vitamini doğal formda yenildiğinde veya topikal olarak uygulandığında, güneş ve kirlilikten kaynaklanan deri hasarıyla mücadele etmeye, kırışıklıkları azaltmaya ve genel cilt dokusunu iyileştirmeye yardımcı olabilir. C vitamini, cildin destek sistemi olan kollajen oluşumunda hayati bir rol oynamaktadır.

 • Astımı önleme

Astım gelişme riski, besin maddelerinden yüksek miktarda tüketen insanlardan daha düşüktür, bunlardan birisi C vitamini olmakla birlikte, daha ileri çalışmalar gereklidir. Astımlı hastaların, solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklanan astım alevlenmeleri varsa C vitamini test etmeleri mantıklı olabilir.

 • Demir emiliminin arttırılması

Demir eksikliği, gelişmiş ülkelerde en sık görülen besin eksikliklerinin ve aneminin önde gelen nedenlerinden biridir. Demir bakımından zengin gıdalarla C vitamini yüksek gıdaları eşleştirmek vücudun demir emme yeteneğini en üst düzeye çıkarır. Örneğin, ıspanaklı ve nohutlu bir salata üzerine limon suyu dökebilirsiniz.

 • Bağışıklık sistemini güçlendirmek

C vitamini yüksek gıdalar ve diğer antioksidanlar bağışıklık sisteminin soğuk ve gribe neden olan mikroplara karşı savaşmasına yardımcı olabilir. Meyve ve sebzelerde yüksek sağlıklı bir diyetin korunması, fiziksel aktivite seviyelerinin düşme eğilimi gösterdiği kış aylarında önemlidir.

 • Sindirim ve detoksifikasyona yardımcı olur.

Limon suyunun atom yapısı midede bulunan sindirim sularına benzediğinden, karaciğeri safra oluşturmaya destek verereo yiyeceklerin vücudunuzdan ve gastrointestinal sisteminizden rahatça geçmesini sağlar. Limon suyu ayrıca hazımsızlığı hafifletir veya mideyi rahatlatır.

Limon suyunda bulunan asitler vücudunuzu gıdalardaki iyi şeyleri daha yavaş işlemek için teşvik eder. Bu emilen emilim, insülin düzeylerini sabit tutar ve tükettiğiniz gıdalardan daha fazla besin alır. Daha iyi besin emilimi daha az şişkinlik anlamına gelir. Limon suyu vücudunuzdaki enzim işlevlerine, karaciğeri uyarmaya ve toksinleri boşaltmaya yarar. Hafif bir diüretik olduğundan, tuvaleti daha sık kullandığınızı, idrar yollarına istenmeyen unsurlardan kurtulmanıza yardımcı olabileceğini düşünebilirsiniz. Tüm bunlar vücudu ve cildi detokslamaya yardımcı olur.

 • C vitamini ihtiyacınızı karşılar

Vücudunuz tek başına C vitamini yapmadığından, yediğiniz gıdalardan ve içeceklerden yeterince yararlanmanız önemlidir. Neyse ki, limonlar vitaminle doludur. Yeterli C vitamini almanın faydaları nelerdir? Bağışıklık sisteminizin düzgün çalışması için hayati olan beyaz kan hücresi üretimini uyarır. Bir antioksidan olarak, C vitamini de hücreleri oksidatif hasardan korur. Artı, yeterli miktarda C vitamini almak, bağışıklık sisteminin soğuk algınlığı ve grip bulmasına yardımcı olur. Günlük limon suyu içmek, vücudunuzun günlük olarak büyük miktarda C vitamini aldığından emin olmanızı sağlar.

 • Cildi gençleştirir ve vücudu iyileştirir.

C vitamini içerisinde bulunan antioksidanlar, limon suyunda çifte görev yapıyor. Serbest radikallerin yol açtığı hasarla mücadele ederek cildinizi taze tutuyorlar. Limon suyunuzdan yeterli miktarda C vitamini almayı da vücudunuzun kolajen üretmesini ve yüzdeki çizgileri düzleştirmede son derece önemli olduğunu düşünüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir