Maine Coon kedisi kişiliği ve bakımı - Ayşe Tolga İyi Yaşam

Maine Coon kedisi kişiliği ve bakımı

Maine Coon kedisi fare kovalamakla, çiftlik kedisi olmakla ve ayrıca gemilerde görev yapmakla bilinirdi.

Fark edeceğiniz ilk şey muhtemelen gerçekten büyük olması olacaktır. Hatta dünyanın en uzun ev kedisi ünvanı 120 cm boyuyla bir maine coon kedisine ait.

Ancak bu kedilerin boyutundan daha önemli şeyler de var. Çok ihtiyaç sahibi bir kedi olmadan bağlıdır, adapte olabilir ve av dürtülerini korumuştur. Eğer çok sayıda kediye baktıysanız, ailenize mükemmel bir katkı sağlayabilir.

Tarihçesi

Maine coon kedisi adından da anlaşılacağı üzere Maine şehrinden gelir ve bu bölgede 19. yüzyılda bir fare avlama kedisi olarak kullanılıyormuş. Doğal bir türdür ve kökenlerine dair az miktarda şey bilinir. Bazıları vikinglerin onları kuzey amerikaya getirdiklerine dair söylentiler de var. Bazıları ise onların uzun tüylü kedilerin ardılları olduğunu söyler. Deniz kaptanları uzun tüylü kedileri geri getirip onları kısa tüylü kedilerle çiftleştirmiş de olabilirler. Kesin olan bir şey var ki, maine coonun sahip olduğu kahverengi lekeli ve tüylü kuyruklu kürke rağmen bir kedi ile rakunun çiftleşmesinden olmadığı aşikar. Ancak bu kedilerin rakuna benzemelerinden dolayı racoon kelimesindeki coon ile adlandırıldıkları görülüyor. Rakuna benzemeyen bir kürke sahip olanlarına ise maine shags adı veriliyor.

Maine coona ait ilk referans 1861 senesine dayanıyor ve Captain Jenks adı verilen siyah beyaz bir kedi hakkında. 1895 senesinde ise bir kedi şovunda en iyi kedi seçildiğine dair haberler var. O dönemlerde evde yetiştirilen kediler kedi şovlarında sık sık görünürlermiş ve 1908 senesinde Kedi Meraklıları Derneği kurulduğunda, kayıt edilen beşinci kedi Molly Bond adında bir maine coon kedisiymiş. Ancak yüzyıl sona ererken ortaya çıkan iran ve egzotik siyam kedisi merakı nedeniyle maine coonun popülerliği 50 sene kadar geride kalmış. 1960’larda ise bu biraz değişmiş ve 1968 senesinde maine coon yetiştiricileri ve meraklıları bir dernek kurmuşlar. Bu büyük, güzel kediler şu anda en popüler türler arasındalar. Ayrıca Maine şehrinin de resmi kedisi durumundalar.

Boyutları

Bu büyük bir kedidir. 4-8 kg aralığında olabilir ve erkekleri daha büyük olur, bazen 10 kiloyu aşabilirler. 3-5 yaşına gelene kadar tam boyutlarına erişmezler.

Kişiliği

İyi bir doğaya sahip olan maine coon kedisi, pek çok yaşam tarzına ve kişiliğe uyar. İnsanlarla olmayı sever ve onları takip etme alışkanlığı vardır ancak çok şeye ihtiyaç duymaz. Dikkatinizi ona verirseniz bundan mutlu olur ancak meşgulseniz sizin yaptığınız şeyi izlemekten de hoşlanır. Eğer kapıyı kapatırsanız, yaptığınız hatayı anlayıp onları içeri almanız için sabırla bekler. Bir kucak kedisi olmasa da sizin yakınınızda olmayı sever.

Ayrıca fare kovalama yeteneklerini korumuşlardır. Onun olduğu yerde hiç bir kemirgen yaşayamaz. Kovalayacakları fareleriniz olmasa bile oyuncak kovalamak ve onları büyük pençeleri ile getirmek gibi davranışlar ile pratik yaparlar. Maine coon kedisi küçük poşetleri, oyuncakları ve kağıt toplarını tutup getirmeyi sever. Diğer kediler kadar iyi tırmanır ancak yerde kalmayı sever. Ayrıca çok akıllıdır ve beyinlerini zorlayacak oyunlar oynayıp yeni numaralar öğrenmeyi sever.

Maine coon genelde yetişkinlikte de yavruluk dönemindeki gibi oyunu sever. Özellikle erkekler bu tip davranışlara yatkındırlar. Dişileri biraz daha mesafelidir ancak yine de kovalamacayı severler. Çok sesli bir kedi olmasa da talebi olursa ses çıkarabilir.

Sağlığı

Kedilerde genetik kaynaklı bazı sağlık problemleri olabiliyor. Maine coon kedisini etkileyebilecek bazı sağlık sorunları şöyle:

  • Kalça çıkığı: Ağır vakalarda topallamaya sebep olabilir.
  • Hipertrofik kardiyomiyopati: Bir kalp hastalığıdır ve kalıtım yoluyla geçer. Hastalığa sebep olan gen mutasyonunu taşıyan kedileri tespit edecek DNA testi mevcuttur.
  • Polikistik böbrek hastalığı: Yavaşça ilerleyen kalıtımsal bir böbrek hastalığıdır ve böbrek iflası ile sonuçlanabilir.
  • Omurilik kas atrofisi: Bu genetik bozukluk iskelet kaslarını etkiler. Taşıyıcı kedileri ve etkilenen yavruları görmek için testler mevcut.

Bakımı

Maine coon kedisinin kürkünün uzunluğuna rağmen dokusu ipeksidir ve kolayca matlaşmaz. Fakat bunun için düzenli bakılması gerekir. Haftada iki defa fırçalayarak ölü tüyleri atabilir ve cilt yağlarını yayabilirsiniz. Ancak bunun için çelik fırçalar kullanmak daha uygun olur çünkü ölü alt kürk katmanlarının da temizlenmesi gerekir ve bunlar dolanmalara sebep olurlar. Bu fırçayı özellikle mide kısmında ve kuyrukta nazikçe kullanın. Maine coon kedisi sabırlıdır ancak tüylerinin çekilmesinden de hoşlanmaz. Kuyruğunu kürküne yapışabilecek dışkılar için kontrol edin ve bebek temizleme mendili ile temizleyin. İhtiyacı varsa banyo yaptırın ve bu genelde bir kaç hafta ile bir kaç ay arasında değişir. Eğer kürkü çok yağlı olursa veya iğne gibi durursa banyoya ihtiyacı vardır.

Diş hastalıklarına engel olmak için dişlerini fırçalayın. Günlük diş hijyeni en iyisi olur ancak haftalık fırçalamada da hiç yoktan iyidir. Bir kaç haftada bir tırnaklarını kesin. Gözlerinin kenarını yumuşak, nemli bir bezle silerek fazla akıntıları alın. Ancak her bir göz için bezin farklı kısmını kullanarak enfeksiyon riskinden kaçının. Kulakları haftalık olarak kontrol edin. Eğer kirli görünürlerse, onları bir pamuk veya yumuşak bez ile temizleyin. Bunları %50 su ve sirke karışımına batırabilirsiniz. Kulak çubuğundan kaçının çünkü kulak içine zarar verebilirler.

Maine coonun kumu temiz tutulmalı. Kediler tuvalet temizliğine çok önem verirler ve temiz bir kum kürkünü temiz tutmaya da yardımcı olacaktır.

Maine coonu sadece evde tutmak daha iyi olabilir çünkü böylece diğer kedilerin yaydığı hastalıklardan, köpek saldırılarından, araç kazalarından ve hırsızlardan kaçınabilir.

Kürk Rengi ve Gelişimi

Maine coon kedisi büyük bir kedidir ve tüm hava koşullarında bütün gün fare kovalayabilecek gibi görünür. Esasen böyle bir işe uygundurlar ve tür standartları da bu kökenlerini yansıtır. Bedeni oranlıdır, kaslıdır ve geniş göğüslüdür. Sağlam, orta uzunlukta bacakları ve büyük, yuvarlak patileri vardır. Patilerde de kürk vardır ve kışın bir kar ayakkabısı olarak işlev gösterirler.

Ağır kürkü omuzlarda daha kısadır, midede ve arka bacakların üst kısmında daha uzundur. Ön tarafta bir yaka vardır ve uzun, tüylü kuyruğu bulunur. Orta genişlikteki başı genişliğine göre biraz daha uzundur. Büyük, çok tüylü kulakları vardır ve bunlar diplerde geniştir, uçlarda sivridir. Büyük, ifadeli gözleri yeşil, sarı, yeşil-sarı ve bakır rengi olabilir. Beyaz veya çift renkli maine kedilerinin mavi veya ikisinin rengi farklı gözleri olabilir.

Kahverengi tekir deseni bu türde çok yaygındır ve pek çok insan maine coonun başka renk ve desenlerde olabileceğinin farkında değildir. Bu nedenle siyah, kızıl veya beyaz gibi tek renkli olanlarını görmek şaşırtıcı olabilir. Tüm tekir renkleri ve desenleri bu türde bulunabilir.

Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar

Arkadaş canlısı, rahat maine coon kedisi çocuklu ve kedi dostu köpeklere sahip aileler için mükemmel bir tercihtir. Onlara kibarca ve saygıyla davranan çocukların ilgisini sever ve oyunlara katılmaktan keyif alır.

Kedi dostu köpeklerle yaşamaktan da mutludurlar. Ancak hayvanları birbirlerine kontrollü bir ortamda alıştırın.

One thought on “Maine Coon kedisi kişiliği ve bakımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Şebnem Yükselen dedi ki:

    Çok beğendim. Harika anlatmışsınız. Bizim evde de bir anne ve 2 oğlu var. Anne ve 1 oğlu, aynen fotoğraflardaki gibi… Tabii ki karışmış bir ırk herhalde ama yine de aynı genleri getirdiğinden eminim… Anne ve diğer oğlu şeker hastası oldular yaşları büyüyünce. Diğer oğlu siyah beyaz smoking cat…. Babaları siyah ve gri-tekir idi… Bebekler bizim evde doğdular. Şu an 12 yaşındalar. Smoking cat olanın iki kulak arkasında, kafatasında bir kemik oluştu.. O bizi çok üzüyor. Pandemi dolayısıyla kontrole götüremiyoruz. Ne olabilir acaba. Bir bilgi aktarırsanız çok seviniriz. Teşekkür ederiz.