© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Makyaj çantamda neler var?

Makyaj çantamda neler var?

Herkese merhaba! Makyaj çantamda neler olduğunu çok merak etmişsiniz. Ben de, sizlere onlardan bahsetmeye karar verdim. Hadi başlayalım!

Setteki Makyaj Çantamda Neler Var?

Genelde, birden fazla makyaj çantam var. Çantama attığım, yanımda götürdüğüm ve hep kullandığım, gün içerisinde makyajı tazelemek için kullandığım bir makyaj çantam var. Bir de sete götürdüğüm bir makyaj çantam var. Son 20 senedir, makyajımı genelde kendim yapıyorum. Set makyajı çantam biraz büyük; çünkü, içinde bütün malzemeler var.

Genel olarak fırçalarımı, kapatıcıları ve göz kalemlerini ayrı bir yere koymaya çalışıyorum. Diğer, renkli kozmetikleri de ayrı bir yere koymaya çalışıyorum. “Ne kullanıyorsun?” derseniz; göz altı kapatıcıları benim için çok önemli. Gün içerisinde farklı yerlere gidiyorum; fotoğraf çekimi oluyor, Youtube kanalıma çekim yapıyorum, Seksenler çekimi yapıyorum, gündelik hayatta akşam davetlere gidiyorum.

Kullandığım Kapatıcılar

Gün içerisinde aslında farklı farklı göz altı kapatıcılarına ihtiyaç duyuyorum. Bunlardan bir tanesi, L’oreal’in Infallible More Than Concealer isimli ürünü. Güzel bir ürün, kendi fiyat aralığında ve segmentinde bence vaadini yerine getiriyor. Ben, aslında genel olarak Mac ürünleri kullanıyorum. Bu da, daha kapatıcı bir ürün. Bu yüzden, bunu set makyajımda kullanıyorum.

Bir kapatıcım da Estee Lauder’in Double Wear göz altı kapatıcısı. Çok güzel bir ürün, hafif nemlendirici özelliği de var. Gündüz, kendi makyajımda bunu kullanmaya çalışıyorum. Onun dışında, Benefit’i çok seviyorum. Elimdeki göz altı kapatıcısının rengini seviyorum, biraz daha ince yapılı bir ürün. O nedenle, bunu da gündelik hayatımda ve kendi çekimlerimde kullanıyorum. Seksenler’de kullanılan kamera ışıkları ile Youtube kanalım için çekim yaparken kullandığımız ışıklar çok farklı olduğu için, farklı göz altı kapatıcıları kullanıyorum.

Kaş ve Kirpik Ürünlerim

Elimde bir tane kaş ürünü var. Bunu, bana sevgili Meral Mengüş vermişti. İçerisinde, çok yoğun kolajen ve kaş ve saç çıkaran keratin var. Makyaj yapmadan önce kaş ve kirpiklerime bunu sürüyorum. Kaş ve kirpik uzatan bir serum.

Kirpik için kullandığım değişmez bir ürünüm var. Bu arada, ben kirpiklerime düzenli olarak bakım yaptırıyorum. Lifting diye bir uygulama var, kirpiklere keratin yüklemesi yapıyorlar ve çok memnunum. Bir süre, televizyonda daha dolgun görünsün diye ipek kirpik diye bir uygulama yaptırmıştım ama çok da memnun kalmadım. Kirpikleriniz dolgun ve uzun görünsün istiyorsanız, mutlaka maskaranın altına bir baz uygulamalısınız.

Bunun için yıllarca pek çok marka kullandım ama en beğendiğim Mac’in ürünü oldu. İçindeki keratin oldukça yoğun. Makyajınızı yaptıktan sonra, temiz kirpiklere bolca sürüyorsunuz ve bu kirpik bazı oluyor.

Benim kullandığım rimel, yine Estee Lauder’in Sumptuous isimli ürünü. Uzun süre Mac’in rimellerini kullandım. Çok sıkıldığım ara bir dönemde, bu rimel bana hediye geldi. Fırçasından ve ürünün kendi pigmentinden çok memnunum. Gerçekten, dolgunlaştırıyor ve uzatıyor. Rahat da sürülüyor, boya kalitesi de çok iyi. En alerjik gözlerde bile rahatsızlık yaratmıyor, beğendiğim bir ürün oldu.

Likit Allığım

Benefit’in bir ürünü daha var. Ben, bunu 10-15 yıldır kullanıyorum. Tinted tediğimiz bir efekt yapıyor. Yani, hafif pembe, genç kız pembeliğinde dudak ve yanaklar yapıyor. Biraz vintage bir ürün, 1920’lerin makyaj efekti. Ama, benim için hiç değişmeyen bir ürün. Açık renk bir makyaj yaptığımda, yanaklarıma biraz bundan sürüyorum. Mürekkep gibi bir ürün, tam çanta boyu, gece dışarı çıkarken de kullanabilirsiniz.

Işıltı Kremim

Yoğun olarak kullandığım başka bir ürün de Mac’in Strobe Cream’i. Ben, Strobe makyajı bu kadar popüler olmadığından beri de seviyorum. 2003-2004’lerde de ışıltıyı kullanmaya başlamıştım. Makyajdaki o fresh, taze efekti seviyorum. Bazen, fondöteni alta sürüp üste direkt bunu uyguluyorum, bazen de fondöteni içine karıştırıp uyguluyorum. Ya da, belli bölgelere ışıltı vermek için kullanabiliyorum. Bunu kullanmak için de fırça kullanıyorum. Az miktarda sürüp, fırça ile iyice yayıyorsunuz ve parlamasını istediğiniz yerlere sürüyorsunuz.

Kontur Ürünlerim

Ben, her zaman kontur uygulamalarını yapıyorum. Bana, 1992 yılından beri makyaj yaptırıyorum. O zamanlar, çok eski makyöz ve makyörler vardı. Bunlardan bir tanesi Derya abiydi. Derya abi, İstanbul Opera ve Bale’sinin makyörüydü aynı zamanda. Biz, kontur dediğimiz bu makyajı tiyatro sahnesine çıkarken de yapardık. Daha sonra, tabi moda oldu ama onun da kötü örneklerini görüyoruz. Bazı kızlar, gece show’larındaki o ağır makyajlar gibi yapıyor, lütfen öyle yapmayın. Önemli olan, yüzdeki iki boyutlu hissi üçüncü boyuta çıkarmak. Dolayısıyla, düz beyaz makyaj yapıyorsanız, olabilir ama ben her zaman o düz görüntüyü çok ince bir yüzde iyi olduğunu düşünüyorum.

Biraz elmacık kemiklerinde, biraz burnun iki yanına, biraz şakaklara, biraz çene hizasına koyduğunuz kontur ile biraz daha üç boyutlu efekti yakalayıp, biraz daha ince gösterebilirsiniz. Ben, Make Up For Ever’in kontur paletini kullanıyorum. Tonu, ara bir ton istediğiniz gibi uygulayabiliyorsunuz.

Makyaj Fırçalarım

Fırçalar önemli. Tabi ki, hepimiz bu işi profesyonel yapan insanlar değiliz; ancak, artık sosyal medyanın patlaması ile birlikte sanki herkes biraz daha uzmanlaştı. Bu nedenle, herkes böyle güzel makyaj yapmayı da biliyor.

Fondöteni sürmek için kullandığım bir fırçam var ama ben genelde fondöteni ellerimle sürüyorum. Sünger ya da fırça kullandığınızda, ürünün bir kısmı üzerinde kalıyor ve fırçanın izi kalabiliyor. Ellerin ucu ise, fondöteni hafif ısıtıyor ve hiçbir zaman elin üzerinde o kadar kalıntı kalmıyor. Ancak, bazen fırça da kullanıyorum.

Concealer fırçası olarak herkes değişik fırçalar kullanıyor. Ben, Mac’in bütün fırçalarını seviyorum. Mac’in concealer fırçası da çok iyi. Ben, onu hem concealer hem far hem de allık uygulamalarında kullanıyorum. Aynı zamanda, biraz önce bahsettiğim ışıltı kremini uygularken de kullanıyorum. Yumuşak ve yuvarlak uçlu bir fırça, o yüzden oldukça işlevsel. Allık fırçalarında ise, genel olarak küçük bir fırça ile daha büyük daireler yapmaya çalışıyorum.

Göz ve Dudak Kalemlerim

Göz ve dudak kalemleri, benim için bir makyaj çantasının olmazsa olmazı. Pek çok farklı renkte kullanıyorum. Biliyorsunuz, set makyajı yapıyorum ve Gülden karakteri, bir sürü kıyafet değiştiriyor. Ben, sete gittiğimde 7-8’den fazla kıyafet değiştiriyorum. Bu da, demek oluyor ki farklı renkler gerekiyor. Genel olarak, şu anda Seksenler renklerinden konuşamayız; çünkü, biz Seksenler renkleri dediğimizde daha pembe, nar çiçeği gibi renkler kullanıyoruz. Ancak, günümüze geldiğimizde biraz daha kırmızılar, bordolar, daha ten renkleri kullanıyoruz.

Göz kalemlerim farklı farklı. Doğal göz makyajlarında, genelde kendi göz rengime yakın koyu kahve, açık kahve ve tarçın tonlarını kullanıyorum. Eğer, özel olarak bir gece bir yere gideceksem; dumanlı göz makyajını yapıyorum. Bu nedenle; siyah yumuşak bir göz kalemim, kahverengi bir göz kalemim, eyeliner’ım var. Bende iki tane eyeliner var. Bir tanesi, daha ince uçlu, daha kıvrık ve yukarı uç yapmak için. Bir tanesi de Estee Lauder’in iki uçlu, daha kalem gibi eyeliner’ı. Bence, makyaj çantasında her zaman eyeliner gerekiyor.

Hafif kırık beyaz bir göz kalemim var. Bunu, genelde gözümün içine uyguluyorum. Mac’in bir ürünü. Mac’te çok fazla bulamayacağınız bir renk, çünkü hemen bitiyor. Bütün makyözlerin de kullandığı bir renk. Gözün içini daha büyük göstermek için böyle ürünler kullanıyoruz. Çok beyaz bir kalem, sanki korkmuş gibi bir efekt yaratıyor. Hafif sedefli, kırık, ten rengine yakın bir beyaz, gözleri hem canlı gösteriyor hem de ışıltısını güzel yapıyor. Dudak kalemlerinde, genelde nude ve hafif pembe tonları kullanıyorum. Kalemleri, hafif taşırarak kullanıyorum ve içine bolca parlatıcı özellikli rujlar sürüyorum.

Rujlarım

Ben, mat rujları çok sevmiyorum, çok da kullanmadım. Hem yaş itibariyle de biraz matı sevmiyorum. Bir yaştan sonra, dudaklar biraz daha küçülüyor. O genç, dolgun dudakların taze ve canlı görüntüsünü daha çok seviyorum.

Kırmızıdan asla vazgeçmem! Rimmel’in kırmızı rujunu çok seviyorum. Rengi çok güzel, tam 1950’lerin kırmızısı, hafif pudralı bir kokusu da var, kalıcılığı da gayet iyi. Kırmızı ruju, dudak kalemsiz sürmeyin. Ben, genelde ruju parmağıma sürüp dudaklarıma yediriyorum. Böylece, hem doğal gözüküyor hem de ne kadar istiyorsam o kadar koyulaştırıyorum. Böyle sürdüğünüzde, efekti daha güzel oluyor.

Allıklarım

Elimde farklı farklı allıklar var. Gündüzleri, biraz daha kiremit tonlarında, içinde ışıltı olan ürünleri kullanıyorum. Allık kullanmayı çok fazla sevmiyorum. Akşamları da, pembe tonlarını kullanmaya çalışıyorum ama çok çok az. Zaten, allık kullanırken de yanakları kıpkırmızı yapmamak önemli.

Makyaj çantamda bunlar vardı. Tabi, bunlar değişebilir. Yeni bir konuda görüşmek üzere. Bugünlük benden bu kadar. Hoşça kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir