© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Makyaj ile sivilce nasıl kapatılır?

Makyaj ile sivilce nasıl kapatılır?

Modern zamanın gerektirdiği yorucu yaşam tarzları nedeniyle, sivilce tuzağına düşmek inanılmaz derecede kolay. Her birimiz için birden fazla tetikleyici söz konusu: Hormonlarımız dalgalanıyor, stresli oluyoruz, şekerli yiyecekler yiyoruz, yeterince uyumuyoruz ya da sağlıksız besleniyoruz. Nedeni ne olursa olsun, bu sinir bozucu sivilceler, çok önemli ve yanlış zamanlarda ortaya çıkabilir. Peki, makyajın tek çözüm olduğu zamanlarda, lekelerinizi ve sivilcenizi nasıl kapatacağınızı biliyor musunuz? Gelin birlikte bakalım.

Makyaj ile Sivilceler Nasıl Kapatılır?

Birazcık renk düzeltici kapatıcı, fondöten ve sabitleme pudrası, üzerine sürüldüğünde sivilceyi geçici olarak saklamak konusunda harikalar yaratabilir. Makyajınızın en iyi şekilde nasıl tamamlanacağına bakalım.

Başlamadan önce, size söylemeliyim, işin sırrı, kat kat ürün uygulamamaktır. Hafif bir fondöten tercih etmelisiniz. Eğer sivilce sorununuz varsa, cildiniz için yapabileceğiniz en iyi şey, az ürün kullanmaktır.

Neye İhtiyacınız Var?

1. Adım: Astar / Primer

Her zaman cilt tipiniz için doğru başlangıç ürünü seçin. Makyajınızı sabit tutmak ve özellikle de kapatıcınızın sivilce üzerinde tutunabilmesi için hafif, yağsız bir primer kullanılması tavsiye edilir. Ayrıca, özellikle hiperpigmentasyon veya yara izi ile uğraşıyorsanız, SPF koruması içeren bir primer bulursanız daha da iyi olur. Güneşe maruz kalmak, iyileşme sürecinizi yavaşlatır.

2. Adım: Kapatıcı / Concealer

Cilt tonunuza uygun bir kapatıcı bulun. Ayrıca, renk eşitsizliğini düzeltmek için kırmızı, yeşil ve mor tonlarda kapatıcılar içeren bir palet kullanmak isteyebilirsiniz.

3. Adım: Kapatıcı Fırçası / Concealer Fırçası

Yumuşak kıllı bir kapatıcı fırçası, hassas uygulama yapmak ve ürünü harmanlamak için önemlidir.

4. Adım: Fondöten

Akneye eğilimli bir cildiniz varsa, çok fazla kimyasal içermeyen ve komedojenik olmayan bir fondöten kullanmak en iyisidir. Ayrıca, akne ilacı ile karışmaz.

5. Sabitleme Pudrası / Setting Powder

Akneye eğilimli cildinizi yağsız ve sağlıklı göstermek için mineral içeren sabitleme pudrası kullanın. Daha az kapayıcılık sağlar, ancak bu sebeple gözenekleri tıkama ve daha fazla sivilceye neden olma olasılıkları daha düşüktür.

Öğrenin: Adım Adım Makyaj ve Sivilce Kapama Süreci
Sivilce veya kırmızı şişlikleri gizlemek için basit bir teknikle devam ediyoruz.

1. Adım: Cildinizi Temizleyin ve Nemlendirin

Bu, sivilce kapatma konusunda en iyi sonucu elde etmenize ve makyajınızın kusursuz görünmesine yardımcı olmak için belki de en önemli adımdır. Yüzünüzü iyice temizleyin, rutininize bir tonik ekleyin ve nazik, yağsız bir nemlendirici losyon veya cilt tipinize uyan bir nemlendirici kullanarak yüzünüzü ve boyun bölgenizi nemlendirin.

2. Adım : Primer Uygulayın

Makyaj ile cildiniz arasında bir bariyer oluşturmak için primer uygulayın. Yüzünüzün her yerinde primer kullanmak istemiyorsanız, bir fırça kullanabilir ve sadece lekelere ve sorunlu alanlara uygulayabilirsiniz. Her şey sizin için neyin işe yaradığına bağlı!

3. Adım: Renk Düzeltici ve Kapatıcı Uygulayın

Yeşil bir kapatıcı, pigmentasyon ve kızarıklık belirtilerini azaltmak için çalışır ve mükemmel sonuç verir. Kızarıklıktan şikayetçi olduğunuz bölgeye uygulayın ve bir fırça yardımıyla dağıtın ve daha sonra cilt tonunuza mükemmel şekilde uyan bir kapatıcı uygulayın. Bu, o noktayı tamamen bulanıklaştırmaya yardımcı olur.

4. Adım: Hafifçe Fondöten Uygulayın

Bu adım isteğe bağlıdır ve fondöten kullanmayı sevmiyorsanız, BB krem kullanabilir veya tercihinize göre bu adımı atlayabilirsiniz. Bir fondöten kullanacaksanız, çok az ürün alın ve bir dağıtma fırçası veya fondöten süngeri kullanarak iyice dağıtın.

5. Adım: Sabitleme Pudrası Kullanın

Kapatıcıyı yerinde tutmak ve yüzünüzün parlak görünmesini önlemek için kompakt veya toz bir sabitlemek pudrası kullanın.

Profesyonel İpucu: Makyajınızı sabitlemek için son işlem olarak makyaj sabitleme spreyi de kullanabilirsiniz! Bu sadece makyajınızın uzun süre dayanmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda makyajınızın ağırlığından kaynaklanan her türlü makyaj hatalarının da oluşumunu azaltır.

Sivilce ya da cildinizde başka türlü sorun olan bir bölge varsa, insanların dikkatin ve odağı bir başka yöne çekmek mantıklı bir tercih olabilir. Bir göz kalemi kullanarak buğulu bir göz makyajı yapabilir veya muhteşem bir mat kırmızı ruj sürebilirsiniz. Ayrıca dudaklarınıza parlatıcı sürmek de ilgiyi o bölgeden uzak tutacaktır.

Birçok kadın cilt sorunlarıyla uğraşırken ve yüzünde istenmeyen kocaman bir sivilce çıktığında hem makyaj yapmak istemiyor hem de çok mutsuz oluyor. Bu gerçekten de sinir bozucu bir durum olabilir. Sivilce düzeltilebilen ve tedavi edilebilen bir sorundur ve bu yazıda sadece geçici bir yöntem olarak, kapatıcı kullanmanın püf noktalarından bahsettim. Ancak eğer akneleriniz ciddi gözüküyorsa ve giderek şiddetlenip, iltihaplanmaya başladıysa bir dermatoloğa görünmeniz gerekebilir. Çünkü dermatolog cildinizin tam olarak neye ihtiyacı olduğunu bilecektir.

Sivilce oluşumu devam ederse, egzama sorunuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Semptomları ilaçla tedavi ederken, makyaj uygulamamanız gerektiğini bilmelisiniz. Düzenli olarak makyaj yapmanın yüzdeki egzamayı daha da kötüleştirebileceğini unutmayın. Zaten doktorunuz da makyaj yapmamanızı isteyecektir.

Unutmayın ki, cilt sorunlarını makyajla kapatmak sadece sorunun üstüne örtmek demektir. Eğer düzenli olarak aynı bölgelerde sivilce sorunu yaşıyorsanız ve yayılmaya eğilimliyse mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

Bunun yanı sıra kullandığınız makyaj malzemelerinin de komedojenik olmamasına (non-comedogenic) özen göstermeli ve yağlı veya karma cilt tipine uygun ürünler tercih etmelisiniz. Makyajınızı çıkarmak için de yağsız ve hijyenik bir temizleyici kullanmaya özen gösterin. Cilt sağlığı; bakım, makyaj ve temizlik içeren bir bütündür. Bunu unutmayın!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir