Bazen hafif bir ruj, bir rimel, kimi zaman da allıklar, göz farı, eyeliner… Makyaj biz kadınların vazgeçilmezleri arasındadır. Sokağa dolaşmaya çıkarken, akşam bir yemeğe giderken ya da işe yetişmeye çalışırken mutlaka yüzümüze renk, canlılık katacak birkaç küçük dokunuşta bulunuruz. Ancak zaten 24 saatin bize yetmediği bu modern yaşam içinde bizim kolay, pratik bir şekilde güzelleşip canlanmamıza yarayan makyajın tüyolarını öğrenmek işimize yarayabilir. Zira bazen hiç de istemenden kusurlarımızı daha fazla ortaya çıkaracak, bizi ileri yaşta ya da solgun, yorgun gösterecek makyaj uygulamaları yapabiliyoruz. Her şeyin olduğu gibi doğru makyajın da kesinlikle bir tekniği var. Bunun bilip kısa sürede ve en az çaba ile kendinizi şımartabilmeniz için doğru makyaj nasıl yapılır, kim nasıl makyaj yapmalı sorularına yanıt vermeye çalıştım.

Günlük makyaj nasıl yapılır?

Her gün işe giderken bakımlı olmak isteriz, ancak makyaj ve bakım içinse ayıracak fazla vaktimiz yoktur. Bu sebeple günlük makyajımızın hem bizi canlı, güzel ve doğal göstermesi hem de fazla zaman harcatmaması, uğraştırmaması gerekir. Bunun için öncelikle küçük bir kutu şeklinde olan makyaj setlerinden mutlaka bir tane edinmelisiniz. Bu sayede her yerde kısa sürede cildinizi canlandırabilirsiniz. Günlük ya da ağır makyajlar öncesinde mutlaka yüzümüzü makyaja hazırlamak için bir tonik yardımıyla temizlemeliyiz, cildi fazla yağdan kirden arındırmalıyız. Ardından günlük makyaja başlamadan önce mutlaka çok az miktarda bir güneş kremini yüzümüze sürmeliyiz. Hangi mevsim olursa olsun cildimizi güneşim zararlı etkilerinden korumalıyız. Şimdi cildimiz makyaja hazır. Günlük makyaj adımlarına geçelim.

 • Makyajın güzel ve etkileyici görünebilmesi için cildimizin mutlaka kusursuz görünmesi gerekir. Bu sebeple ciltteki lekeleri, sivilce izlerini, ufak tefek kusurları fondötenle kapatabiliriz. Cildimizde renk tonu farklılıkları, dengesizlikleri varsa fondöteni 1-2 ton koyu renk seçmenizi öneriyorum. T bölgesi olarak adlandırılan alın, burun ve çene bölgelerinde yağlanma varsa, makyajı sabitlemek için fondötenin üzerine hafifçe pudra sürmenizde fayda var.
 • Gözlerimiz, yüzde en çok dikkat çeken, karşımızdakileri etkileme özelliği olan alandır. Bu bakımdan göz makyajına ekstra özen göstermenizi tavsiye ediyorum. Ancak göz makyajının etkili bir anlam kazanabilmesi için öncelikle göz çevremize fondötenin 1-2 ton açık renginde kapatıcı uygulamalıyız. Bu sayede gözaltlarında oluşan morluklar, şişlikler, hafif çizgileri kapatmak mümkün olur. Bunun yanında eğer gözlerinizin küçük olduğunu düşünüyorsanız gözlerinizin hem alt hem de üst iç tarafına beyaz ya da ten rengi yağlı kalem sürmelisiniz. Ardından gözaltına, tam da kirpiklerin diplerine doğru koyu gri veya siyah kalemle ince bir çizgi çekin. Bu sayede gözleriniz daha buğulu, anlamlı bir hal alacaktır.
 • Gözlerimizin üstü için en doğru tercih elbette ki ince bir eyeliner çekmek. Ancak sabah aceleyle işe yetişmeye çalışırken eyelinerı kusursuz bir şekilde sürmek çok da kolay olmuyor. Özellikle de bir hata durumunda eyeliner temizleyip makyaja baştan başlamak çok büyük bir zaman kaybı oluyor. Bu bakımdan eğer eyeliner sürmek konusunda çok iyi değilseniz, riske girmeden yağlı göz kalemlerinden kullanmanızı öneriyorum. Zira göz kalemini yanlış sürerseniz temizlemek daha kolay olacaktır. Ancak eyelinerın gözlerde yarattığı etkiyi göz kalemi ile karşılaştırmak zor olduğu için boş zamanlarınızda eyelinerı kusursuz sürmeyi öğrenmenizi tavsiye ederim.
 • Gözlere buğulu ve derin anlamı verebilmek için geriye kalan tek adım rimel, maskara uygulamasıdır. Burada dikkat etmeniz gereken husus rimeli yukarı doğru değil, aksine yukarıdan aşağıya doğru sürmektir. Bir de rimeli kahverengi veya başka bir renk değil de siyah kullanmanızda fayda var.
 • İşte şimdi sıra geldi allık seçimine, allığınızı kesinlikle teninize uyumlu seçmelisiniz. Şöyle ki beyaz tenlilerin pudra, pembe tonları seçmeleri daha uygunken, daha koyu tenliler için pastel kırmızı ya da kırmızı-kahve karışık top allıklar doğru olacaktır. Unutmayalım ki; allık seçimimiz ve kullanış biçimimiz bizim gülüşümüzü yönlendirecektir. Özellikle elmacık kemiklerimizi belirginleştirmek için gülüyoruz ve gülünce ortaya çıkan elmacık kemiklerimizin üzerine allık sürüyoruz. Allığı kesinlikle şakalarımıza doğru değil, kulak hizamıza doğru yatay olarak uygulamalıyız. Bu sayede yüzümüzü daha dinç ve canlı göstermiş oluruz. Ancak yüzü kilolu, yuvarlak olanların allığı şakaklara doğru uygulamaları daha iyi olacak, bu sayede yüzleri daha ince görünecektir.
 • Makyajımızın son aşaması elbette ki ruj sürme sanatıdır. Ruj sürme sanatı diyorum. Çünkü olağanüstü makyaj uygulasak da rujumuzun rengini yüzümüze uygun seçmezsek, dudaklarımıza doğru uygulayamazsak makyajımızın ne kadar kusursuz olduğunun bir önemi kalmayabilir. Bu bakımdan öncelikle altını çizmekte fayda görüyorum ki, günlük makyajlarda ruj öncesinde dudağa biraz nemlendirici sürüp, ruju biraz fresh hale getirmekte fayda var. Yoğun Kıvamlı rujlar gündüz gezmeleri ya da iş için çok da uygun olmayabiliyor.  Bununla birlikte rujun altına nemlendirici sürdüğümüzde ruj kuruduğunda ya da hafif azaldığında pul pul dökülmez, kötü bir görüntü oluşmaz. Bunlara dikkat ettikten sonra ruj rengimizi seçerken göz makyajınızı hesaba katmanızı öneriyorum. Zira doğru bir günlük makyajda yüzümüzün sadece bir alanını ön plana çıkarmalıyız. Aksi halde tüm yüzümüz ışıl ışıl çok şık görünmez. Bu bağlamda göz makyajımız koyu ise, dudaklarımıza daha hafif pastel tonlar, göz makyajımız sade ise dudaklarımızda koyu rujlar kullanmalıyız. Bu sayede sadelik ve estetik uyumunu, dengesini sağlayabiliriz.

Gece Makyajı nasıl yapılır?

Yılbaşı Gecesi Makyajı nasıl yapılır?


 

Doğru makyajın püf noktaları nelerdir?

 • Doğru makyajın en temel noktalarından birisi cilt tipine en uygun nemlendiriciyi seçebilmektir. Bu sayede hem makyaj sonrası cildin parlaması hem de makyajın kalıcılığı sağlanır.
 • Fondöten seçiminde bir uzmandan yardım almalısınız. Yaşı 40’ın üzerinde olanların sarı tonlu fondötenleri, 35’in altında olanların da kahve ya da pembe tonlarda fondötenleri seçmeleri önerilir.
 • Pudra fondötenin ve aslında makyajın sabitlenmesi, kalıcılığı açısından önemlidir. Ancak 40 yaşın üzerindeki kadınların yüzlerinde kırışıklıklar bulunduğu için pudra mimiklerle birlikte bu çizgilerin arasına girebilmekte, çizgiler daha da belirginleşebilmektedir. Bu sebeple bu yaşlarda pudra kullanımını önermiyorum.
 • Göz makyajında far seçimi önemli bir husustur. Rengin kalıcılığı ve canlılığı açısından toz farları tercih etmenizi öneriyorum. Ancak göz farının ten ve göz rengimize, kıyafetimize ve belki de gideceğimiz ortama uyum sağlaması da önemlidir. Zira çok canlı, parlak, simli farlar günlük makyaj için değil, gece makyajı için daha uygun olacaktır.
 • Gözlerinizin daha anlamlı bir ifade elde edebilmesi için hemen her kozmetik mağazasında bulabildiğimiz hacim veren maskara ve rimellerden tercih etmeniz etkili olacaktır.
 • Allık; bir makyajın tamamlayıcısı ve aslında en gösterişli parçasıdır. Ancak burada kast ettiğim gösteriş parlaklık değil, doğru kullanılan allığın etrafındaki tüm alanların daha doğru ve kusursuz görüneceğidir. Bu bağlamda çok az ve kıvamında sürülen allık hem göz makyajını hem de dudakları ön plana çıkarabilir.
 • Makyajın son adımı olan ruj seçiminde titiz davranmanızı öneriyorum. Seçtiğiniz rujun göz makyajınıza, allığınıza, kıyafetinize ve gittiğiniz ortama uygun olması önemlidir.