© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Mango yapraklarının faydaları nelerdir?

Mango, son senelerde sağlıklı beslenmek isteyenlerin en çok tercih ettikleri ve aradıkları meyveler arasında yer alıyor ancak sağlık sadece onun meyvesinde değil, aynı zamanda yapraklarında da bulunuyor. Lakin pek çoğumuz onun bu faydalarından haberdar değiliz.

Mango Yapraklarının Faydaları

Mango yaprakları yeni ve yetişme dönemindeyken kırmızı, morumsu bir renktedirler ancak yetiştikleri zaman koyu yeşil renge sahiptirler. Bu yapraklar C, B ve A vitaminleri bakımından ve diğer besinlerce hayli zengindirler. Ayrıca güçlü antioksidan etkileri mevcuttur.

Diyabet Tedavisine Katkı Sağlar

Mango yapraklarının şeker hastalarına katkıda bulunduğu biliniyor. Bu yapraklarda tannin adı verilen bileşenler bulunur ve bunlar erken diyabete karşı etkilidirler. Yapraklar kurutulup toz hale getirilerek kullanılabilirler. Ayrıca yaprakları suya bir gece yatırıp daha sonra sabah suyu içince diyabet belirtilerinden de kurtulabilirsiniz. Hiperglisemiye karşı da etkilidir.

Kan Basıncını Düşürür

Yapraklar tansiyonu düşüren bir özelliğe sahiptirler ve bu nedenle kan basıncının azalmasını sağlarlar. Ayrıca varisli damarlara sahip olanlarda damarların güç kazanmasına da yardımcı olurlar.

Huzursuzluğu Tedavi Eder

Kaygılar nedeniyle huzursuzluk çekenler için mango yaprakları çözüm olabiliyorlar. Banyo suyunuza bir kaç bardak mango yaprağı çayı eklemeniz sizi tazeleyecektir.

Safra ve Böbrek Taşları

Mango yaprakları hem böbrek taşlarına hem de safra kesesi taşlarına karşı etkilidirler. Yaprakların toz formunu bir gün suda beklettikten sonra içerseniz taşların dışarı atılmalarına ve parçalanmalarına katkı sağlayabilirsiniz.

Solunum Problemlerine İyi Gelir

Mango yaprakları her türlü solunum problemlerine de iyi gelirler. Özellikle soğuk algınlığı, bronşit ve astımı olanlar için kullanışlıdır. Kaynayan mango yaprakları ve bal ile yapacağınız bir içecek öksürüğe iyi gelecektir ve ses kısılmasını da düzeltecektir.

Dizanteriyi İyileştirir

Dizanteriye karşı da etkili olan mango yaprakları, toz olarak suya katılabilir ve tüketilebilirler. Günde bir kaç bardak içebilirsiniz.

Kulak Ağrısı

Kulak ağrıları bir hayli rahatsız edici olabiliyorlar. Mango yapraklarının suyunu çıkarttıktan sonra bu suyu bir kulak damlası olarak kullanmanız işinize yarayacaktır. Kullanmadan önce bu suyu birazcık ısıtmalısınız.

Yanıkları İyileştirir

Ciltteki yanıkları daha hızlı iyileştirebilmek için mango yapraklarını yakıp kül haline getirin ve bu külü daha sonra ilgili bölgeye sürün.

Hıçkırık ve Boğaz Problemlerine İyi Gelir

Eğer hıçkırık ve boğaz problemleriniz varsa yine mango yapraklarını yakıp kül haline getirin ve dumanını biraz soluyun.

Mide Toniği Olur

Mango yapraklarını sıcak suya koyun ve gece boyu ağzı kapalı şekilde bekletin. Sabahleyin suyu süzün ve suyu aç karnına için. Bu karışımın tüketimi midenize iyi gelecektir ve mide problemlerine engel olacaktır.

One thought on “Mango yapraklarının faydaları nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Tolga ercan dedi ki:

    Sedefe iyi geliyormu bilgi alabilirmiyim nasıl ulaşcaz size