23 Nisan’da Mars, İkizler burcundan ayrılarak Yengeç burcuna geçti. Bu geçiş, halihazırda Yang’dan Yin’e doğru deneyimlemekte olduğumuz enerjik geçişi vurgulamaktadır.

Mars İkizler’deyken akılla ve sürekli olarak çevreyi öğrenmek, onunla iletişim kurmak, onu anlamakla ilgiliyken Yengeç burcuna geçtiğinde bizi hislerin ve duyguların derin alemlerine götürür. Düşünüp duran zihnimizden koparız ve duygusal bedenin filtresi ile dürtülerimiz, isteklerimiz ve arzularımızla ilişki kurmaya başlarız.

Mars, 11 Haziran’a kadar Yengeç burcunda kalacak. Önümüzdeki haftalarda enerjimizi ve canlılığımızı duygusal açıdan tatmin edici arayışlara aktarmaya ve içsel otoritemizle bağlantı kurmaya, dürtülerle hareket etmek yerine daha sağlam bir şekilde harekete geçebilmek için teşvik ediliyoruz.

Mars Yengeç burcunda: Eylemler ile duygular arasında bağ kurmak

Mars, Koç’un yöneticisi olarak Oğlak burcunda yükseldiği için Yengeç burcunda düşüşte olarak kabul edilir. Bu da Mars’ın Yengeç’te ilerlerken beklediğimiz şekilde işlemediği anlamına gelir.

Mars eylem, karar, agresiflik, şiddet ve içgüdülerle ilgilidir. Mars, nasıl davrandığımızı, kendimizi nasıl savunduğumuzu ve koruduğumuzu gösterir. Mars, yeni yollar açmak, eskiden kopmak, yeni fırsatlar yaratmak ve geriye bakmadan yön değiştirmekle ilgilidir. Koç’un yöneticisi olan Mars ile Akrep harekete geçmeden önce çok fazla beklemeyi sevmezken Yengeç ise harekete geçmeden önce duyguları işlemek, geçmişe olan bağlılıkları bırakmak ve güvenlik duygusu oluşturmak için zamana ihtiyaç duyar.

Yengeç burcu iç dünyamızla, alışık olduğumuz duygusal tepkilerimizle, ev ve aile deneyimimizle ve hem kendimizi hem de diğer insanları nasıl beslediğimizle ilişkilidir. Bu burç bize sahip olduğumuz kırılganlığı ve güvensizliği kucaklamamızı öğretir ve duygularımızı işleyebileceğimiz ve bütünleştirebileceğimiz güvenli bir alan yaratmanın önemini hatırlatır.

Mars Yengeç burcundayken alternatif çıkışlar yoluyla öfke ve saldırganlığı yönlendirmeyi öğrenme şansımız vardır. Duygularımız ve eylemlerimiz arasındaki bağlantının farkına varmaya ve duygusal enerjiyi, fiziksel beden aracılığı ile işlemeye teşvik ediliriz.

Mars Yengeç burcunda: Güvenlik arayışı

Yengeç burcundaki Mars dolambaçlı ve dikkatlidir. Bu geçiş, girişimde bulunmadan önce kendimizi güvende hissetme ihtiyacımızı vurgulamaktadır. Mars Yengeç burcundayken doğrudan yüzleşmeler ve tartışmalardan kaçınma eğiliminde oluruz ve huzuru korumayı tercih ederiz. Bununla birlikte hatalı bir uyum duygusu doğrultusunda kendi arzularımızdan ödün vermeme konusunda dikkatli olmamız gerekir.

Bu geçiş sırasında ihtiyaçlarımızın karşılanması için pasif-agresif ya da manipülatif davranışlara kendimizi kaptırma eğiliminde olabiliriz. Yengeç arketipi vurgulandığı zaman kendi hassasiyetimizin ve savunmasızlığımızın daha fazla farkında oluruz. İncinme korkumuz ve kendimiz ile sevdiklerimizi koruma ihtiyacımız bizi hayata karşı tamamen açık olmaktan alıkoyabilir ve başkalarının güdüleri ve ihtiyaçlarıyla ilgili devam eden bir şüphe ve güvensizlik duygusuna neden olabilir.

Mars Yengeç burcuna geçtiğinde duygularımızı işleyebileceğimiz ve anlayabileceğimiz güvenli bir alana duyduğumuz ihtiyaç en üst düzeye çıkar. Otokontrol, net ve sağlam bir yerden aksiyona geçmemizi sağlayacaktır. Dürtüsel şekilde tepki vermek, duygularımız tarafından harekete geçirilmek her zamankinden daha kolay olabilir: Bu geçiş sırasında hayatı çok öznel bir şekilde algılama eğilimindeyiz ve her şeyi normalde olduğundan daha kişisel şekilde ele alabiliriz.

Mars açısı: Duyarlılığımızı onurlandırmak ve enerjimizi akıllıca yönlendirmek

Mars, Yengeç’teki yolculuğunda Koç burcundaki Şiron ile kare, Boğa burcundaki Uranüs ile altmışlık açı, Balık burcundaki Neptün’le üçgen ve Oğlak burcundaki Plüton ile karşıt açı oluşturacak. Tam olarak 11 Mayıs’ta gerçekleşecek olan Mars-Şiron üçgeni, geçmişten gelen iyileşmemiş yaraları ele almak için harekete geçme ihtiyacını vurgulayabilir ve duygusal ihtiyaçlarımız ile hareket geçme ve ilerleme arzumuz arasındaki çatışmayı ortaya çıkarabilir. Bizi harekete geçiren bilgiyi nasıl işleyeceğimizi bilmemeye bağlı olarak görülen güvensizlik, iyileşme ve kişisel gelişime yönelik yaklaşımımızı gözden geçirme ihtiyacımızı vurgulayabilir.

12 Mayıs tarihinde Mars, Uranüs ile altmışlık açı yapacak: Bu gezegenlerin uyumlu bir şekilde hizalanmaları, kendimizi gerçekleştirme yolculuğumuzda ilerlememiz için beklenmedik fırsatları yansıtmaktadır. Maceraya ve yaratıcılığa olan ihtiyacımız artacak. Açık fikirli olmak ve deneyimlemeye istekli olmak, amaçlarını anında anlamasak bile sahip olduğumuz şansı en iyi şekilde değerlendirmemize yardımcı olacak. 31 Mayıs’ta mükemmel hale gelen Mars-Neptün su üçgeni duyarlılığımızın, cinselliğimizin ve duygusal durumumuzun yaratıcı bir şekilde keşfedilmesini desteklemektedir. Bu açı, sevgi dolu bir tutum ile spiritüel eğilimleri teşvik eder, sezgimize uyum sağlamamızı ve süptil enerjilerle olan bağlantımızı geliştirir.

5 Haziran’da tam olarak gerçekleşecek olan Mars-Plüton karşıtlığı, 23 Mart 2020’deki Mars-Plüton kavuşumuyla başlayan ve 24° Oğlak burcunda gerçekleşen döngünün olgunlaştığına işaret etmektedir. Bu açının, bu zamanlar ilk defa ortaya çıkan temaları tekrar  gündeme getirmesi mümkün olabilir. Karşıtlıklar her şeyi bir üst noktaya taşır, netliği destekler ve açığa çıkmaları teşvik eder. Mars-Plüton karşıtlığı, kolektif ve bireysel evrimsel gelişimdeki bir dönüş noktasına işaret etmekte ve bize farkında olmamızı gerektiren bir şeyi göstermektedir. Mars-Plüton arasındaki temaslar, yoğun açılardır; çoğunlukla öfke ve çatışmayla ilişkilendirilir. Bu hizalanma, güç mücadelelerini ve sosyal gerilimi yansıtabilir: Arzularımızın bastırıldığını ve kendi doğal ifademizin, bizim üzerimizde otorite kuran biri tarafından engellendiğini hissedebiliriz. Enerji seviyelerimizin bu aralar yükselmesi mümkün olabilir ve bu fazla enerji sağlıksız şekillerde patlayabileceği için bunu akıllı bir şekilde yönlendirmek çok önemlidir.

Mars Yengeç burcunda: Duygusal kişisel gelişim

Savaş Tanrısı Mars, bu yumuşak huylu ve hassas Ay burcunda rahatsız hissedebilir, ancak bu geçişin bir amacı bulunmaktadır. Yengeç, kardinal bir su burcudur: Bir gezegen, Yengeç burcuna geçtiğinde duygusal kişisel gelişim ile olgunlaşma bakımından yeni bir sürece, yeni bir gelişim aşamasına başlarız. Tüm kardinal arketipleriyle birlikte alışık olmadığımız bir yolculuğa çıkarız ve yolda ilerledikçe öğreniriz.

Yengeç burcundaki Mars ile enerji seviyelerimiz, fiziksel canlılığımız ve cinsel dürtülerimiz doğrudan duygusal durumumuza bağlı olacak ve normalden çok daha değişken olacak. Yengeç, gökyüzündeki en hızlı göksel cisim olan Ay tarafından yönetilmektedir. Bu geçiş sırasında kendimizi ve duygularımızı daha iyi bir şekilde anlama şansına sahip oluruz ve duygularımızı, fiziksel bedenimizin dahil olduğu aktiviteler aracılığıyla ifade etmeye teşvik ediliriz. Mars’ın su burcu Yengeç’teki yolculuğu iç dünyamıza uyum sağlama, somutlaştırmayı derinleştirme ve duygusal durumumuzdaki gelgitlere uyum sağlama kapasitemizi geliştirme zamanıdır.