© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Mat ve yorgun görünüme son!

Mat ve yorgun görünüme son!

Mat ve Yorgun Görünüme Son! Hem Matlık Giderici Hem Cilt Lekelerini Yok Edici Doğal Maske

Herkese merhaba! Bugün, sizlere doğal malzemelerle hazırlayabileceğiniz bir cilt maskesi tarifi vereceğim. Bu maske; cildindeki matlıktan, cansızlıktan, yüz ve ellerindeki küçük lekelerden şikayet edenler ve cildini beslemek isteyenler için ideal bir maske. Sizler için hazırladığım beş dakikada, etkili, zerdeçal ve zencefil maskesi tarifim yazının devamında…

Tarife geçmeden önce, önemli bir konuya da değinmek istiyorum. Zencefil ve zerdeçal, mutfaklarda kullandığımız kuvvetli baharatlardan. Baharat alırken, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’ndan her türlü izinleri almış markaları tercih ediyorum. Menşeini, üreticisini ya da saklama koşullarını bilmediğiniz pek çok baharatın içerisinde, iyi bir şey yapıyoruz derken kötü bir şey olabilir. Özellikle zerdeçal için; içerisindeki kurkumin maddesinden dolayı, doktorlar ve fitoterapistler tarafından da yoğun bir halkı bilgilendirme ve bilinçlendirme kampanyası var.  Çok da haklılar. Bu tarz baharatları bildiğiniz markalardan alın, izinleri alınmış olsun ve hijyenik ambalajları olsun.

Malzemeler

 • 2 çay kaşığı limon suyu
 • 2 yemek kaşığı bal,
 • 1 çay kaşığı zencefil,
 • 1 çay kaşığı zerdeçal

Çinliler ve Hintliler, kendi mutfaklarının da baş tacı olan bu baharatları, aynı zamanda cilt güzelliği için de kullanıyorlar. Limonla ilgili de çok fazla tarifim var, çünkü faydaları saymakla bitmiyor. Yediğimiz zaman, gıda olarak insan sağlığına faydalarının dışında, cilt bakımı ve güzelliğinde de inanılmaz etkili.

Cilt bakımlarında şöyle bir temel prensip vardır; cildin önce temizlenmesi gerekir. Cilt, her gün milyonlarca yeni hücre üretir ve milyonlarca hücre olur. Ölü hücreler, cildin üst tabakasında birikir. Bu ölü hücreleri; hamam, kese, peeling gibi belli metotlar ile çıkararak, temizleyerek, alttan gelen yeni dokunun gelmesini tetikliyoruz. Bu tetikleme; lekelerin ve ince kırışıklıkların tedavisi, gözeneklerin sıkılaşması, cildin parlaklaşması ve gerginleşmesi için önemlidir.

Limon Ne İşe Yarar?

Bu derinlemesine temizliği sağlamak için; hayvan kıllarından yapılmış fırçalar, ipek keseler, badem unu ve kahve gibi granüllü malzemeler ve bazı yemişlerin meyve kısımlarının yağlarla karıştırılması ile peeling yapılabilir.

Bir de enzimler olabilir. Enzimler, “kimyasal peeling” adını verdiğimiz ince soyma işlemidir. Adı kimyasal olsa da, aslında kullanılan içerikler doğal. Sebze ve meyvelerden, bazı hayvansal proteinlerden gelen enzimler. Bu enzimlerin, ciltte de pek çok faydası oluyor. Örneğin, cildi soyarak, ince ince onarabiliyorlar.

Limona gelecek olursak, turunçgillerde bu etkiden faydalanacağız. Salisilik asit ya da hyaluronik dediğimiz, kimyasal peeling işleminde kullanılan bitkisel enzimler, tamamen bunlar. Salisilik asidin en güzel kaynaklarından biri de limon suyu. Limon suyu; cildi ince ince soyar, cilde parlaklık kazandırır, gözenekleri sıkılaştırır ve cilt yüzeyindeki ölü derileri temizlerken, alttan gelecek yeni hücreleri tetikler. Yani, yaşlanma karşıtı bir bakım da yapar.

Bal Ne İşe Yarar?

Balı, antibakteriyel ve mikrop öldürücü etkileri ile biliyoruz. Bal, bizim en önemli gıda kaynaklarımızdan biri. Yediğimiz anda bizim için çok önemli bir enerji kaynağıdır. Özellikle yoğun spor yapanlar, hamileler ve çok yoğun çalışanlar için, bir gıda maddesi olarak iyi kalite balı öneriyorum.

Balı cildimize uyguladığımızda ise; mikrop ve bakterileri öldürür, cildi derinlemesine nemlendirir ve besleyip canlandırır. Bu maskeye balı eklememin temel prensibi; cildi derinlemesine beslemesi ve nemlendirmesi.

Zencefil Ne İşe Yarar?

Zencefili, smoothie ve meyve suları tariflerimde de daha önce sıkça anlattım. Yulaf ezmesine bile toz olarak ekliyorum.

Zencefil; Çin tıbbında ısıtıcı, enerji yükseltici ve libido yükseltici etkilerinden dolayı binlerce yıldır kullanılan bir baharat. Onun dışında, kış aylarında düşen bağışıklığı güçlendirmek ve iltihaplanma giderici etkilerinden dolayı kullandığımız bir malzemedir.

Bu karışımda; limon suyunu salisilik asit, balı nemlendirme, zencefil ile de kan dolaşımını hızlandırıcı etkisinden dolayı kullanıyoruz. Zencefil; kan deveranını yüze doğru getirerek, o bölgedeki dokuların daha fazla kanla beslenmesi ve daha fazla çalışması demektir.

Zerdeçal Ne İşe Yarar?

Zerdeçal, daha çok antioksidan etkilerinden dolayı kullanılan bir baharat. Son yıllarda, özellikle kanserli vakaların artmasından sonra, kanser sonrası tedavilerde çok fazla kullanılmaya başlandı. Yine, zerdeçal da enflamasyon giderici etkiye sahip. Ağız yoluyla aldığınızda, vücutta biriken bütün iltihaplanmayı atıcı etkiye sahip. Bu tarifte, iltihaplanma giderici etkisi ile birlikte antioksidan etkisinden dolayı da kullanacağız.

Limon ile cildi soyduk parlattık, bal ile yatıştırdık nemlendirdik, zencefil ile kan dolaşımını hızlandırdık, zerdeçal ile de serbest radikallere karşı savaşmasını sağlayacağız.

Nasıl Hazırlanır?

*Kullanacağımız baharatlar, ciltte alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle; cildiniz ince, hassas, kızarmaya meyilli ise bu malzemeler çok fazla size göre olmayabilir. Ciltte alerji yapıp yapmadığını öğrenmek için; önce kolunuzun iç kısmına uygulayabilirsiniz.

 • Balı bir kaseye alın.
 • İçerisine zerdeçal ve zencefili de ilave edin.
 • Limon suyunu da ekleyin ve malzemeleri karıştırarak macun kıvamına getirin.

Nasıl Uygulanır?

 • Bir fırça yardımıyla temiz cildinize maskeyi uygulayın.
 • 20 dakika kadar yüzünüzde bekletin ve ılık su ile yüzünüzü silin.
 • İçinde alkol olmayan yumuşak bir tonik uygulayın. Gül suyu, maden suyu, soğuk çay gibi doğal malzemeleri tercih edebilirsiniz.
 • Haftada 1 kez uygulamanız yeterlidir.

Sürdükten sonra yanma, uyuşma, iğne batması gibi şeyler hissedebilirsiniz. Bunların hepsi normaldir. Bugünkü tarifim bu kadar. Umarım, bu doğal tarifimi beğendiniz. Şimdilik hoşça kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir