Melisa çayının en önemli faydalarından bazıları; sindirim sistemini yatıştırmak, uyku bozukluklarını tedavi etmek, bilişsel bozuklukları azaltmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek, detoks yapmak, ateşi düşürmek, endişe halini ortadan kaldırmak ve adet öncesi sendromunu azaltmaktır. Melisa çayının nadiren mide bulantısı, kusma, mide ağrısı ve baş dönmesi gibi yan etkileri meydana gelebilir. Bununla birlikte melisa çayının daha önce bildirilen ciddi bir yan etkisi görülmemiştir. Daha fazlasını öğrenmek için hazırladığım yazıyı okuyabilirsiniz.

Melisa Çayı Nedir?


Bu sağlıklı çay, nane ailesinin bir üyesidir ve bilimsel olarak Melissa officianalis olarak bilinen melisa bitkisinin yapraklarından türetilmiştir. Genellikle besin öğesi olarak kullanılabilir ve ucuzdur ve evinizin bahçesinde oldukça kolay bir şekilde yetiştirebilirsiniz. Melisa çayı, rahatlatıcı ve sedatif özelliklerinden ötürü yüzyıllardır geleneksel tedavilerin bir parçası olmuştur. Geniş sağlık avantajları, esasen tanenler, flavonoidler, rosmarinik asit, sitronelal, öjenol ve diğer polifenolik bileşiklerin yanı sıra bakır, manganez, çinko ve çeşitli gerekli vitaminler de dahil olmak üzere melisa çayında bulunan aktif bileşiklerin bir sonucudur.

Melisa Çayının Faydaları Nelerdir?

Anksiyete, uykusuzluk, soğuk algınlığı, öksürük, grip, solunum yolu enfeksiyonu, Alzheimer hastalığı, demans, ateş, ağrılı regl krampları, herpes, şişkinlik, gaz, baş ağrısı, yüksek tansiyon ve böcek sokması gibi sorunlardan muzdarip olmanız durumunda melisa çayı içebilirsiniz.

Anksiyolitik (Anksiyete Giderici) Özellikler İhtiva Eder

Melisa çayının en popüler ve yaygın kullanımlarından biri anksiyete sorunu olan insanlar için etkili olmasıdır. Vücuttaki stres hormonu seviyelerinin artışı; daha yüksek oksidatif stres seviyesine sahip olmak, metabolizma üzerinde baskı oluşması ve kalp sağlığının bozulması gibi bir takım problemlerle sonuçlanabilir. Melisa çayındaki antioksidanların ve uçucu bileşiklerin sakinleştirici özellikleri, sakinleştirici bir etkiye sahip olabilir ve kaygı, stres ve depresyon belirtilerini azaltabilir.

İltihaplanmayı Azaltır

Artrit, eklem rahatsızlıkları, hazımsızlık, alerjik reaksiyonlar ve baş ağrısı gibi birçok çeşit inflamatuvar sağlık sorunları üzerinde etkilidir. Melisa çayı, düzenli olarak kullanıldığında, bu sorunları çabucak azaltabilen veya ortadan kaldırabilen bir dizi kanıtlanmış antienflamatuvar bileşikler içerir.

Sindirim Sorununu Hafifletir

Mideyi yatıştırmak, melisa çayının bir başka etkileyici ve popüler faydasıdır. Düzenli olarak hazımsızlık, aşırı gaz, kabızlık, asit tüketimine bağlı reflü hastalığı, kramp veya şişkinlik sıkıntıları çekiyorsanız, her gün bir fincan melisa çayı içmek sindirimi düzenler, bağırsakları rahatlatır ve besin emilimini artırarak hazmı kolaylaştırır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Melisa çayının çeşitli antibakteriyel ve antiseptik özellikleri, genel soğuk algınlığı, grip ve çeşitli enfeksiyonlara karşı etkili bir silah olmasını sağlıyor. Antioksidan etkilerin yanı sıra, melisa çayı, beyaz kan hücrelerinin üretimini teşvik etmeye yardımcı olabilir ve mukus ya da balgam oluşumunu azaltır.

Adet Öncesi Sendromunu ve Sancıları Azaltır

Melisa çayı, ağrılı adet krampları ve adet öncesi semptomları için en eski ve en güvenilir doğal tedavi yöntemlerinden biridir. Bazı antispazmodik etkilerle birlikte, içerdiği sedatif ve analjezik özellikler, ağrılı adet dönemlerinde oluşan rahatsızlığı giderebilir ve genellikle menstrüasyona bağlı olan anksiyete veya ruh hali dalgalanmalarını hafifletebilir.

Bilişsel Düzeyleri Yükseltebilir

Alzheimer hastalığından muzdarip olan veya Alzheimer riski altındaki insanlar için, melisa çayı bilişsel işlevleri geliştirmeye ve hafızayı güçlendirmeye yardımcı olabilir. Melisa, Alzheimer için aromaterapi tedavilerinde yaygın olarak kullanılır ve melisa çayı da sinir sisteminde plak birikimini önleyebilecek faydalı antioksidanlar içerir.

Herpes (Uçuk) Virüsünü Tedavi Edebilir

Birçok çalışma melisa çayındaki flavonoidlerin ve fenolik bileşiklerin; herpes simpleks virüsünü tedavi etmeye yardımcı olabileceğini kanıtlamıştır.

Melisa özütü içeren kremler, herpes uçuklarına bölgesel olarak uygulanabilir, ancak melisa çayı içmek bağışıklık sistemini güçlendirerek cinsel yolla bulaşan bu hastalığın temizlenmesine ve hatta önlenmesine yardımcı olabilir.

Kalp Sağlığını Destekler

Melisa çayının yatıştırıcı özelliği, kan basıncını baskı altına almaya yardımcı olur. Bu da; hipertansiyondan muzdarip kişiler için ideal bir rahatlatıcı olduğu anlamına gelir. Sonuç olarak, ateroskleroz gelişme olasılığını azaltmanın yanı sıra kalp krizi ve felç geçirme olasılığını ortadan kaldırabilir. Halihazırda kan basıncı ilaçları kullanıyorsanız, diyetinize melisa çayı eklemeden önce doktorunuzla görüşün çünkü olumsuz etkileşimleri olabilir.

Melisa Çayı Nasıl Hazırlanır?

Melisa çayını kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Ayrıca hazırladığınız çayın içine limon, bal veya şeker ekleyerek daha da lezzetli hale getirebilirsiniz. Kendi melisanızı kendiniz yetiştiriyorsanız, daha fazla ekmeniz gerekecek. Devamlılığını korumak için melisayı saplarından kesin ve yapraklarını toplayın.

Yıkayın ve kuruması için güneş gören bir alana yayın. Düzenli olarak çevire çevire her tarafının kurumasını sağlayın.
1-2 hafta sonra otlar tamamen kurumuş olmalı ve kolayca ufalanabilmelidir. Yaprakları bir bez torbada saklayabilirsiniz. Torbayı serin, karanlık bir yerde, kullanıma hazır şekilde saklayın. Taze melisa yapraklarıyla çay yapacaksanız, içerisindeki faydalı yağların etkisini serbest bırakmak için ince ince kıyabilirsiniz.

Melisa Çayının Olası Yan Etkileri ve Alabileceğiniz Önlemler Nelerdir?

Melisa çayı genel olarak çoğu insan için güvenlidir. Ancak tiroid aktivitesini etkiler bu yüzden tiroid ilaçları kullanan veya tiroid hormonları yavaş çalışan (hipotiroidizm) insanlar melisa çayı tüketmemelidir. Bazı hastalarda melisa çayı veya özütü verildikten sonra hafif yan etkiler görüldü. Hamileyseniz veya emziriyorsanız, düzenli olarak melisa çayı içmeden önce doktorunuza danışın.