Ramazan ayın tüketmek için kinoadan daha yararlı ve doyurucu bir besin yoktur! Şeker ihtiyacını ise bu leziz salatanın içindeki meyvelerden karşılayabilirsiniz.

Malzemeler:

1 su bardağı kinoa
1 bardak yaban mersini,
1 bardak doğranmış çilek,
1 bardak mango
1 bardak tatlı kavun
3 çorba kaşığı bal
1 misket limonunun suyu

Yapılışı:

• 1 bardak kinoayı, yarım saat ılık suda bekletin ve daha sonra 1.5 su bardağı su ile birlikte haşlayın.

• Küçük bir karıştırma kabında, bal ve limonu iyice çırpın ve bir sos hazırlayın.

• Büyük bir kapta pişmiş haşlanmış kinoa, tüm meyveler, bal ve limonu karıştırın. Sosun tüm kinoaları kapladığından emin olun.

• Servis edin ve tadını çıkarın.

Bu salata, özellikle meyve ile dolu olduğundan çok besleyici ve sağlıklıdır. Kinoa da protein bakımından zengindir. Konserve meyve çeşitlerini düşünürseniz, genellikle şekerli bir şurup içinde birkaç tane meyveden oluştuğundan, çok zararlıdır. Bu sebeple, taze meyve tüketmeye çalışın.

Başta yaban mersini, çilek ve mango olmak üzere tüm meyveler antioksidanla doludur. Kinoa tok tutar ve lif deposudur. İnanılmaz derecede doyurucu olan ve tüm gerekli amino asitleri içeren süper bir yiyecektir. Meyve çeşitleri ve bal ile birlikte, iftarda ve iftar sonrasında tüketmek için idealdir.

Özellikle Ramazan ayında sahurda da tüketebileceğinizi söylemek gerek. Yalnız kinoayı bol suyla birlikte tüketmelisiniz ki, kabızlık yapmasın.