Günümüzde Obezite en yaygın sağlık sorunlarından biridir. Obezite, dünya çapında en yaygın ve tehlikeli sağlık sorunlarından biri olarak kabul edilir ve her geçen gün yeni tedaviler geliştirilmektedir. Obezite, hem cerrahi hem de cerrahi olmayan tedavilerle önlenebilir. En etkili obezite tedavileri arasında beslenme, egzersiz ve yaşam tarzı değişiklikleri yer alır. Ayrıca obezite cerrahileri her hasta için uygun olmayabilir. Obezite cerrahilerinin uygulanması için vücut kitle indeksinin %40’dan fazla olması gerekir. BMI yani vücut kitle indeksi 35 ise ancak obezite kaynaklı sağlık sorunları da görülüyorsa bu noktada obezite cerrahileri uygulanabilir.

Bunun yanı sıra obezite, kişinin estetik sorunları için çok önemli olabilmektedir. Bu tür durumlarda mide Botoksu kullanılır. Vücut kitle indeksi düşük olan hastalar için de mide Botoksu uygundur. Özellikle ameliyat olmayan kişiler için en iyi seçenektir. Ancak hekim hastanın durumuna göre mide botoksunun uygulanmasına karar verecektir. En son gelişmelerden biri mide botoksudur. Bu tedavi yönteminde midedeki açlık ve tokluk duyguları da kontrol altına alınarak kilo kaybı sağlanır. Kilo kaybı, bu bölgeleri kontrol eden bir ana siniri bloke ederek gerçekleşir.

Mide Botoksu Kimlere Uygulanır?

  • Genellikle 27 ve 35 arasında bir BMI (Vücut Kitle İndeksi) ile kilo kaybı isteyen hastalara uygulanır.
    • 10-20 kg kaybetmek isteyenler için uygundur.
    • Kişinin 18 yaşından büyük ve 55 yaşından büyük olmaması gerekir.
    • Hastanın geçmiş 6 ay boyunca diyet ve egzersizle geçmişte önemli kilo verememiş olması gerekir.

Mide Botoksu Nasıl Uygulanır?

 Mide botoksu için endoskopik bir hortum kullanılır. Bu noktada, cerrahi olmayan endoskopik yöntemlerle mideye ulaşılır. Botoks, uygulamadan sonra mide bölgelerine enjekte edilir. İşlem yaklaşık otuz dakika sürer ve mide botoksu tamamlanır. Botoks, mideye enjekte edildikten sonra belirli kasların kasılmasını kontrol altına alır. Mide duvarındaki kasların kasılmasını engellemesiyle de iştah hormonları düzenlenir. Çok küçük porsiyonlar kişiyi daha uzun süre tok tutar. İnsanın iştahı azalır ve daha uzun süre tok kalır. Bu etkilerinin yanı sıra mide kaslarının kasılması azaldığında, mide daha erken dolmaya başlar ve daha kısa sürede doyulur. Bu sayede kilo verme işlemi tamamlanır.

Mide Botoksunun Yan Etkileri Nelerdir?

 Mide botoksunun bilinen ciddi ya da uzun vadeli yan etkileri yoktur. Cilde uygulanan Botoks da dâhil olmak üzere mide botoksu 6 ay içinde etkisini kaybeder. Mide botoksunda da istenen kiloya 6 ayda ulaşmak genellikle mümkündür. İnsan bu altı ay boyunca beslenme, spor ve yaşam tarzı değişikliklerini yaparsa, mide botoksunun etkisi geçse de kilo verme devam eder.

Kaynak: www.drerolvural.com/mide-botoksu-nedir-nasil-uygulanir/