#Revolutionaryexcellence : Yazın başında sevgili arkadasım ve İstanbul’un bana göre en iyi restoranlarından Ve şeflerinden olan İsmet Sazdan bir telefon aldım, bana Ağustos ayında Berlin’e çok büyük bir markanın özel bir lansmanına gelir miyim diye soruyordu.. Düşünmeden evet  dedim tabi ki, etkinliğin içeriği lansmanı yapılacak ürünün büyük bir gizlilikle saklandığı bu davet için oldukça heyecanlandım açıkcası..

Vakit geldi, çattı.. 

Çığır açan teknolojiyle tanışmak için tüm dünyadan 500 e yakın şef, yeme- içme yazarı, blogger İle beraber Berlin’de buluştuk.. Bizim ekip de şahaneydi İsmet Saz, Cem Karakuş, Ahmet Faik Karanis, Miele Türkiye ve bendenizden oluşan Türk ekibiyle beraber önce Berlin’in sokaklarını Ve geleneksel lezzetlerini tattık. 31 Ağustos günü özel otobüslerle tanıtımın yapılacağı Bolle Festsalle binasına geçtik. Teknolojiyi her alana taşımış olan Miele ekibi gerçekten çok iyi hazırlanmıştı.

Şirket ortakları Dr. Markus Miele ve Dr. Reinhard Zinkann’da lansmanın açılış konuşmasıyla ve ardından geri sayımla başlayan bu sıra dışı etkinliğin sebebi, adı bizlerden sır gibi saklanan Miele “çığır açacak yeni pişirme tekniğininin adı: Dialog Oven.

Berlin ‘de Bolle Festsalle binasında özel hazırlanmış alanda farklı isimlendirilmiş 6 masa ve her masaya yerleştirilmiş  konusunda uzman 6 şefin olduğu alana alınmamız bile ilginç bir gösteri ile oldu. her bir konuk masasının konsepti ayrı ayrı belirlemişti ve etkinlik girişinde  bize verilen özel kartlardaki inovasyon, deneyim gibi kavramların ne olduğu anlamlı hale geldi.

Her masanın şefi Dialog Oven Fırın’da özel  pişirme sunumları gerçekleştirdi. Tüm masalardaki 500 fikir lideri ve uzman olarak bizler hayranlık ve şaşkınlıkla bu yepyeni teknolojiyi deneyimle fırsatı bulduk.

peki nedir Dialog oven? 

Dialog Oven çığır açan yeni bir fırın. Örneğin; bir kalıp buza gömülü bir balığı buzu eritmeden pişirebiliyor. Ya da kuzu butu,  kuşkonmaz ve elma dilim patates gibi taze ve birbirinden farklı malzemeleri tek bir tepside, bütün bir öğün olarak aynı anda mükemmellikle pişirebiliyor. Basın konferansında Şirket Ortağı ve Genel Müdür Dr. Markus Miele: “Sonuç tek kelimeyle mükemmel ve pişirme süreci diğer konvansiyonel fırınlardan %70 oranında daha hızlı.” Yani diğer sıradan fırınlardan farklı görünmese de Dialog Oven, mutfak  dünyasında şimdiye kadar görülmemiş deneyimler yaratıyor.

Bu fırının kalbi ve ruhu olan yeni teknolojinin adı ise M Chef. Bu teknolojide elektromanyetik dalgalar yiyeceğin dokusuyla zekice bir iletişim halinde. Böylelikle de “Dialog Oven” (Diyalog Fırını) terimi ortaya çıkıyor. Dalgalar kavurmadan pişirirken, Dialog Oven her daim rafta ve zemin ısıtması veya fan ısıtması olarak ışınımı ve konveksiyonu M. Chef teknolojisiyle birleştiriyor. Bu da hızlı, zarif ve lezzetli yemek hazırlama olanağı sağlıyor. Mesela aynı anda birbirinden farklı yemekler dokusu, yapısı bozulmadan en ideal haliyle pişirilebilir. Alt kısımda et daha düzgün pişerek daha sulu olan balık ve sebzeler ince yapısını korur ve de hamurlar pişirme esnasında daha çok kabarır ki buz kalıpları içinde balık pişirmekten, ekmege, sufleden, rostoya tüm bu yemekleri gözümüzün önünde pişirip bizlere tattırarak doğru olabileceğini gösterdi Miele..

Dialog Oven’ın Nisan 2018’de Almanya ve Avusturya’da piyasaya sürülmesi, Türkiye için ise 2019 yılı planlanıyormuş, o kadar süre nasıl beklerim bilemiyorum..