Bahar ayları genellikle evin baştan aşağı temizlendiği, gereksiz her şeyin atıldığı ve evin bir düzene sokulduğu aylardır ancak maalesef her baharda evi komple elden geçirsek de, bir sonraki bahar geldiğinde yine en az bir önceki bahar kadar çok eşyayı atmamız gerektiği ortaya çıkıyor. İşte bu durum pek çok kişiyi rahatsız ediyor ve bu nedenle sadece baharda gereksizleri atma alışkanlığını bir kenara bırakmak, bunun yerine devamlı olarak minimalist bir görüşe sahip olarak gereksiz şeyleri en baştan eve sokmamak gerekiyor. Böylece bahar geldiğinde evde gereksiz eşya bulma ihtimaliniz oldukça düşecektir ve evin kullanışlılığı artacaktır.

Görüş Alanınızı Gözden Geçirin

Evinizi temizlerken anlık olarak bir şeylere karar vermek yerine önceden planlama yapmalı, neyin gerekli olup olmadığını plan içerisinde belirlemelisiniz. Bunu yıl içerisine yaydığınız zaman eve bir eşya eklemek istediğinizde, gerekliliği aklınıza gelecektir ve en baştan eşyaları almayı bırakmanız mümkün olacaktır. Yani eşyaların gerekliliği sadece yılda bir defa düşündüğünüz bir konu olmaktan çıkmalı.

Niceliğe Değil Niteliğe Odaklanın

Dolaplarımızı kıyafetler, ayakkabılar ve mutfak eşyaları ile doldurmak bize biraz çekici gelebiliyor ancak bunun yerine alınan şeylerin gerekli ve kaliteli olmalarını dikkate alırsanız, işiniz daha kolay olacaktır. Aynı işi yapan tek bir eşya, o işi parçalarıyla yapan pek çok eşyadan daha mantıklı olacaktır. Bu nedenle ürünlerin özelliklerini iyi değerlendirmelisiniz. Örneğin hem yıkama hem kurutma işini yapan bir çamaşır makinesi, iki ayrı makine alma ihtiyacınızı ortadan kaldırabilir ve bu da yerden tasarruf etmenizi sağlar.

Tasarımda Fonksiyona Dikkat Edin

Evlerimizi ve içindeki eşyaları tasarlarken genelde görselliğe gereğinden fazla önem veririz ve bu nedenle hiç bir zaman oturmayacağımız çok sayıda koltuğumuz, üzerinde yemek bile yemediğimiz masalarımız ve pek çok başka eşyamız olur. Bunun yerine evde gerçekten kullanacağınız eşyaları almak evin düzenini sağlayacaktır ve yerden tasarruf ettirecektir.

Kendinize En Önemli Soruları Sorun

Herhangi bir şeyi almadan önce kendinize sormanız gereken sorular var.
• Bunu kaç farklı şekilde kullanacağım?
• Bu eşya gerçekten hayatımda bir değişiklik yaratacak mı?
• Bu işe yarayan başka bir eşyam var mı?
Eğer bu soruların cevapları mantıksız sonuçlar doğuruyorlarsa, fikrinizi yeniden gözden geçirmenizde fayda var!