© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Mürekkep lekesi nasıl çıkar?

Mürekkep lekesi nasıl çıkar?

Lekeler, pek çoğumuzun zamanının bir bölümünü resmen çalıyor. Elbette ki hiç birimiz lekeli kıyafetler giymekten, halıda, çarşafta, yastık kılıfinda leke görmekten hoşlanmıyoruz. Özellikle de mürekkep lekesi gibi çıkarması mucize olan lekeler için gerçekten mucizeye ihtiyacımız olabiliyor. Oysaki evimizde, mutfağımızda, elimizin altında pek çok mürekkep lekesi düşmanı var.

Süt

Renkli kıyafetlerden mürekkep lekesini nasıl çıkaracağınızı merak mı ediyorsunuz? Gece kıyafetleri sütün içinde bırakmak muhtemelen işe yarayacaktır. Kıyafeti bir gece kadar süte batırın ve daha sonra normal şekilde yıkayın.

Tuz

Kıyafetlerden mürekkep lekesini çıkarmak için mutfaktan çok uzağa gitmenize gerek yok. Mürekkep lekesinin üzerine hala yaşken biraz tuz dökmek, sonrasında ıslak kağıt havlu ile biraz ovalamak ve sonrasında tuzu fırçayla temizlemek yeterli. Leke tamamen geçene kadar bu işlemi tekrar edin.

Tartar Sosu

Büyük bir toplantıdan önce gömleğinize kalem mi aktı? Patronunuzun pek de iyi gözle bakmayacağı bu lekeyi çıkarmanın yolu şöyle: 2 yemek kaşığı tartar sosuna 2 yemek kaşığı limon suyu ekleyip karıştırın. Lekeyi bu macunla 3-4 saatliğine kaplayın ve sonrasında macunu silip gömleği yıkayın.

Mısır Nişastası

Halıya mürekkep döküldüyse ne yapmalı? Biraz süt ve mısır nişastası işinizi görecektir. İki malzemeyi karıştırarak bir macun yapın ve daha sonra mürekkep lekesinin üzerine uygulayın. Karışım halının üzerinde bir kaç saat boyunca kurusun ve sonrasında kuru artıkları süpürge ile alın.

Saç Spreyi

Mürekkep yeni paltonuza bulaştıysa endişe etmeyin. Kıyafetlerden mürekkebi saç bakım ürünleri ile çıkartmak mümkün. Lekeye saç spreyi sıkın ve kalemin yaptığı lekeler hemen çıkacaklardır.

Aseton

Eğer cildinizdeki mürekkep lekeleri sabun ve suyla çıkmıyorlarsa, muhtemelen suda çözünebilir değillerdir. Bunun için aseton kullanabilirsiniz. Birazını pamuğa sürün ve etkilenen bölgeye uygulayın. Mürekkep lekeleri çıktıklarında bölgeyi su ve sabunla yıkayın. Ayrıca çamaşır kurutma makinenizin içinde mürekkep lekeleri varsa aseton bunu da giderebilir.

Diş Macunu

Bu yöntem kumaşa ve mürekkebe bağlı olarak işe yarayabilir veya yaramayabilir. Fakat bir diş macununu lekeye sürüp kumaşı güzelce ovalamak işe yarayabilir. Sonrasında da suyla durulayın. Eğer mürekkebin bir kısmı bu şekilde çıkarsa, tümü çıkana kadar tekrar edin. Aynı yöntem ruj lekesini çıkarmaya da yarıyor.

Tereyağı

Leke bulaşan yere biraz tereyağı sürün ve daha sonra onu bir kaç gün güneş görecek bir yerde bırakın. Sonrasında su ve sabunla güzelce yıkayın.

Alkol

Favori elbisenize mürekkep değdiyse, o noktayı saf alkol ile bir kaç dakika güzelce ovalayın ve sonrasında kıyafeti yıkayın.

Sirke

Mürekkep lekesini kıyafetten çıkarmak için ilk olarak onu biraz beyaz sirke ile ıslatın. Ardından iki ölçek sirke ve üç ölçek mısır nişastasını karıştırın ve bir macun haline getirip bu macunu lekeli bölgeye sürün. Yıkamadan önce macunun olduğu yerde güzelce kurumasını sağlayın.

Zımpara

Nalburlarda bulunan bu basit aletin mürekkebi nasıl çıkaracağını merak mı ediyorsunuz? Tek yapmanız gereken ince bir zımparayı lekeli bölgeye nazikçe uygulamak. Böylece lekeyi tamamen çıkarabilir veya en azından etkisini azaltabilirsiniz. Sonrasında diş fırçası ile biraz ovalayabilirsiniz. Böylece pahalı bir kuru temizleme seansından kurtulabilirsiniz.

Nebati Yağ

Elleriniz mürekkep lekesi olduğu zaman bir nebati yağ tenekesine ulaşmanız yeterli. Ellerden ve aynı zamanda vinil yüzeylerden çıkarmaya yarayacak. Tek yapmanız gereken bir miktarını sürün ve ardından hemen kağıt havlu ile üstünü temizleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir