© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Mutlaka izlemeniz gereken 10 polisiye filmi

Mutlaka izlemeniz gereken 10 polisiye filmi

Image Bu yazıyı 2 dakika 48 saniyede okuyabilirsiniz.

Yazarlar ve yönetmenler, her zaman en mükemmel polisiye filmini çekebilmek için yıllardır mücadele ediyorlar ve zaman zaman beklenmedik kalitede filmlerin sahneye geçtiğine şahit oluyoruz.

Çünkü polisiye filmlerde işlenen suçlar ve onlarla mücadele eden kahramanlar, psikolojik olarak bizleri etkiliyorlar ve aslında bu mücadele ateşle oynamak gibi bir şey. Polisiye filmlerin seyirciyi önce kandırmaya yönelik eğilimleri ise film sonunda sürprizlerle karşılaşmamıza yardımcı oluyor.

Ancak bu işi bazı filmler diğerlerinden daha iyi yapıyorlar ve bu nedenle en iyi polisiye filmleri kısaca bir listelemek iyi olacaktır.

1– Rear Window

Rear Window filminde bacağı kırılan ve dairesinde tekerlekli sandalyeye mahkum olan bir fotoğrafçı konu ediliyor. Oldukça bol vakti olduğu için komşusunun garip aktivitelerini gözlemleme fırsatı buluyor. Komşunun karısının kayıp olması da bu işe biraz daha gizem katıyor.
Karakterimiz ilk önce bir kadının “yapma” diye bağırdığını duyuyor ve daha sonra komşusunun büyük bir bıçak ve testereyi temizlediğini görüyor. Karakter bu nedenle komşusunun peşine düşüyor ancak büyük tehlikeler atlatıyor. Filmin nasıl bittiğini tabii ki söylememek lazım!

2– The Usual Suspects

Oyunculuk, senaryo ve yönetmenlik bu filmin en başarılı noktaları arasında. Bir suç filmi olarak inanılmaz düzeyde detaya sahip olması sayesinde zihinleri biraz bulandırmayı başaran film, aynı zamanda bitişiyle de herkese bir oh dedirtiyor.

3– The Vanishing

Bu filmde Fransa tatilinde bir benzinlikte kız arkadaşını kaybeden bir aşığın takıntı dolu macerası konu ediliyor. Hatta katil oldukça kısa sürede ortaya çıkıyor ancak esas merak edilen şey kıza tam olarak ne olduğu. Katil bu noktada başroldeki Rex’e bunu ancak kendisinin de tecrübe etmesi gerektiğini belirtiyor.

4– Se7en

Bu filmden daha rahatsız edici bir film bulmak oldukça zor diyebiliriz. John Doe adlı katil karakterimiz, 7 gün içerisinde incildeki 7 büyük günahı işleyen 7 kişiyi öldürme amacına sahip. Her bir cinayet ise travma yaratacak düzeyde denilebilir.
Ayrıca filmin en ilginç noktası olarak, katili oynayan kişinin kim olduğunun bilinmemesi yer alıyor. Zira kendisinin adı hiç bir yerde geçmiyor. Tabii ki günümüzde bu perde ortadan kalktı ve rolü Kevin Spacey’in oynadığı biliniyor.

5– Strangers On A Train

Trende yolculuk yaparken bir yabancı yanınıza gelse ve cinayet değiş tokuşu önerse tepkiniz ne olurdu? Bu yabancı eşinizden kurtulmak istediğinizi biliyor ve onu öldürmeyi teklif ediyor, ancak kendisi de babasını öldürmek istiyor ve bu işi sizin yapmanızı istiyor. Böylece cinayetlerin motivasyon sebeplerinin bulunamamasını umuyor.
Film sıradan insanların içerisinde bile ne düzeyde bir kötülük bulunabileceğini bizlere göstermekte oldukça başarılı.

6– Memento

Anterograd Amnezi hastası olan Leonard Shelby’nin karısının tecavüz ve ölümünden sorumlu olan ikinci kişiyi keşfetmesi macerasını bizlere aktaran filmde, karakterimiz ilk katili çoktan öldürmüş durumda ancak kimse ona inanmıyor.
Filmde ilginç şekilde günümüzü anlatan sahneler siyah beyaz, geçmişi anlatanlar ise renkli. Yönetmen böylece zaman algımızı biraz yıkmayı hedefliyor.

7– The Girl With The Dragon Tattoo

40 yıl önce gerçekleşmiş gizemli bir ortadan kayboluşu kendine konu edinen bu film, 20 yıl boyunca devam eden bir cinayetler serisini de konu alıyor ve oldukça ilginç ilerleyen bir düzene sahip. Devamlı olarak bir şeyleri merak etmenize sebep olduğu için kesinlikle göz atmalısınız.

8– Shutter Island

Bu film bir akıl hastanesinde kaybolan hastanın peşinden hastaneye gelmiş olan iki polisin varlığı ile başlıyor ve ilerleyen dakikalarda giderek daha gerilimli bir hale geliyor. Zaman içerisinde kişinin kendi varlığını sorgulamasına kadar varan hikaye, sonuyla izleyenleri soluksuz bırakıyor!

9– Vertigo

Tüm zamanlarından en iyi filmlerinden birisi olarak kabul edilen Vertigo, emekli ve yükseklik korkusu olan bir dedektifin Madeline adlı bir kadına olan tutkusu ile ekranlarımıza geliyor. Hikayeye çok değinerek sürprizi bozmayalım ancak en efsane finallerden birisine sahip olduğunu belirtsek yeterli olacaktır.

10– Psycho

Tüm polisiye filmler içerisinde en mükemmel olanı olarak tanımlanan bu film, rahatsız edici ilişkiler ve cinayetler ile ilginizi çekmeyi başaracaktır.

One thought on “Mutlaka izlemeniz gereken 10 polisiye filmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. burcu meleş dedi ki:

    tam zamanında güzel bir liste paylaştığınız için teşekkürler..