Çoğu insan beynin ruh halini düzenlediğini anlıyor ama bu tam olarak nasıl oluyor? Bilim adamları, beyin fonksiyonunun duygusal sağlıkla nasıl bağlantılı olduğunu keşfetmeye ve öğrenmeye devam ederken, beyin kimyasallarının kritik bir rol oynadığını biliyorlar.

Beyin kimyasallarımız, beyindeki sinirlere hissetme şeklimizi etkileyen sinyaller göndererek haberciler olarak hizmet eder.

Mutluluk hormonlarımızın salınımını ve etkisini artırmanın basit yolları olduğunu biliyor muydunuz ? Doğru – küçük eylemler ruh halini, enerjiyi ve ruh halini olumlu yönde etkileyebilir, çünkü iyi hissettiren beyin kimyasalları.

Beyin Kimyasalları Nelerdir?

Beyin Kimyasalları Nelerdir?
Beyin Kimyasalları Nelerdir?

Herhangi bir anda beyinde meydana gelen milyonlarca, hatta milyarlarca kimyasal reaksiyon vardır. Bu tepkiler, ruh halini, algıyı ve daha fazlasını kontrol eden dinamik sistemi oluşturur.

Nörotransmiterler, nörondan nörona mesaj gönderen kimyasallardır. Nöronlar (veya sinirler) beyinde bulunur ve mesaj gönderip almak için çalışır.

Araştırmacılar, elektriksel ve kimyasal sinyallerin nöronların içinde ve arasında iletişime izin verdiğini bulmuşlardır. Beyin kendi kendisiyle bu şekilde iletişim kurar.

Nörotransmitterler iki kategoriye ayrılabilir: uyarıcı ve engelleyici. Uyarıcı haberciler beyin aktivitesini uyarmak için çalışırlar, engelleyici haberciler ise kimyasal reaksiyonları yavaşlatır.

Türler/Çeşitler

Beyindeki kimyasal ağı anlamak söz konusu olduğunda, kilit oyuncular hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir: dopamin, oksitosin, serotonin ve endorfinler. Bu beyin kimyasalları veya “iyi hissettiren hormonlar” ruh haliniz üzerinde büyük bir etkiye sahiptir ve zihinsel, duygusal ve fiziksel sağlığınızda rol oynarlar.

Mutlu, güvende, gururlu veya bağlı hissettiğimizde vücudumuz bu beyin kimyasallarını serbest bırakır.

1. Dopamin

Dopamin , beyindeki ödül düzenlemelerini desteklediği için “iyi hissetme hormonu” olarak bilinir. Nasıl hissettiğimiz, hareket ettiğimiz ve yemek yediğimiz gibi günlük davranışlarda kritik bir rol oynar.

Zevk ya da ödül anlarında, bu beyin kimyasalını aceleye getiriyoruz. Öte yandan, dopamin seviyeleri çok düşük olduğunda, kendimizi çaresiz ve daha az motive hissedebiliriz.

Dopamin, beynin ödül sistemiyle güçlü bir şekilde bağlantılıdır. Takviye ve motivasyon duygularını teşvik eder ve öğrenmeyi düzenler.

Araştırma ayrıca bağlantılar hareketi, biliş ve zamanlaması konusunda davranışsal etkilere dopamin. Bir görevi bitirdikten, iltifat aldıktan veya küçük bir zaferi kutladıktan sonra, bir dopamin patlaması yaşarsınız.

2. Oksitosin

Oksitosin “aşk hormonu” olarak bilinir çünkü sosyal bağın ve cinsel hazzın birçok alanında rol oynar. Oksitosin üretiminin etkileri, bir kortizol salınımından sonra meydana gelenin tam tersidir . Sevinç ve güvenlik duygusuyla daha sakin hissederiz.

Araştırma gösterir oksitosinin güçlendiği toplum yanlısı davranışları ve bağlanmasını söyledi. Sosyal bir etkileşim için heyecanlandığımızda, aslında bir oksitosin patlaması yaşarız ve bu da bizi daha da fazla sosyalleşmek istememize neden olur.

Oksitosin ayrıca strese sağlıklı bir şekilde tepki verme yeteneğimizi de artırır.

3. Serotonin

Serotonin , bir dizi nöropsikolojik süreçte rol oynar. Bir beyin kimyasalı olarak ruh halini, enerji dengesini, motor fonksiyonunu, ağrı algısını, iştahı ve kardiyovasküler fonksiyonu düzenlemeye çalışır.

Serotonin üzerine yapılan araştırmalar , nörotransmitterin davranışlar, ruh hali ve hafıza dahil olmak üzere birçok önemli aktivitenin düzenlenmesinde rol oynadığını göstermektedir . Bu nedenle serotonin, majör depresif bozukluk, TSSB, anksiyete, agresif davranış, panik bozukluğu ve obsesif-kompulsif bozukluk dahil olmak üzere bir dizi bozukluk için birincil tedavi olarak kullanılır.

4. Endorfinler

Endorfinler , “opiat peptidler” olarak bilinen bir grup kimyasal maddedir. Enkefalinler ve dinorfinler gibi endorfinler, öfori, zevk, cinsellik ve ağrı kesici duygularla ilişkilidir.

Endorfinler, bir esenlik duygusunu ve hatta mutluluk duygularını teşvik eder. Öte yandan, düşük endorfin seviyeleri, duygusal ve fiziksel acı, risk alma davranışları ve artan bağımlılık riski ile bağlantılıdır.

Endorfinler, reçeteli anti-anksiyete ilaçları ve opiyatlarla pek çok ortak noktası olan doğal opiyat peptit kimyasalları olarak hizmet eder. Araştırmalar, bu beyin kimyasalları salındığında ağrıyı yönetmeye yardımcı olduklarını , bir öfori duygusu sağladığını ve zevk duygularını teşvik ettiklerini gösteriyor .

 

Mutluluk Hormonları Nasıl Hacklenir?

1. Sağlıklı Gıdalar Yiyin

Sadece besleyici yiyecekler yemenin dopamin gibi mutlu hormonlarınızın üretimini teşvik edebileceğini biliyor muydunuz? Aslında bazı gıdalara “ beyin gıdaları ” denir çünkü bunlar nörotransmitterlerin salınmasına yardımcı olur.

Mutlu hormonlarınız için en iyi yiyeceklerden bazıları şunlardır:

-kaliteli protein

-fasulyeler

-fındık

-tohumlar

-sağlıklı yağlar

-antioksidan meyve ve sebzeler

2. Evcil Hayvanınızla Oynayın

 Evcil Hayvanınızla Oynayın
Evcil Hayvanınızla Oynayın

Bir evcil hayvanla oynamak , beyin kimyasallarınızı, özellikle de “aşk hormonunuz” olan oksitosini kesinlikle artırabilir. Bir evcil hayvanınız varsa, onu okşamak veya etrafta oynamak aslında kendi ruh haliniz ve esenliğiniz için harikadır.

Evcil hayvan yok mu? Arkadaşlar ve komşular bunun içindir!

3. Birine Sarılın

Birine Sarılın
Birine Sarılın

Oksitosini doğal olarak artırmak ister misiniz? Gerçek şey için getir.

Sarılmak rahatlık, beraberlik ve neşe duygularını beraberinde getirir.

İnsanlar günde birkaç kez sarılmanın faydasını görür ve bunların yaklaşık 20 saniye veya daha uzun sürdüğünden emin olun. Aşk hormonunuzu harekete geçiren şey, “uzun süreli sarılma”dır.

4. Açık Havada Yürüyüşe Çıkın

Açık Havada Yürüyüşe Çıkın
Açık Havada Yürüyüşe Çıkın

Dışarıda yürümenin sağlığınız için iyi olduğunu ilk okuyuşunuz olmadığından eminim. Bu oluyor topraklama ve barış ve rahatlama duygularını getiriyor.

Bunu ruh halinizi, enerji seviyenizi ve ağrı algınızı düzenleyen serotonin üretimini teşvik ederek yapar.

5. Egzersiz

Egzersiz veya herhangi bir fiziksel aktivite, serotonin seviyelerini artırmanın harika bir yoludur. Bu koşma, yüzme, bisiklete binme, ağırlık kaldırma, yoga ve daha fazlası olabilir.

Vücudunuzu hareket ettirmek ve kanınızın pompalanmasını sağlamak, kendinizi enerjik ve daha iyi bir ruh halinde hissetmenizi sağlar.

6. Birine İltifat Edin

Birine iltifat etmenin ruh halinizi de iyileştirebileceğini biliyor muydunuz? Bunun gibi küçük jestler oksitosin salınımını artırarak sevildiğinizi, affedildiğinizi, korunduğunuzu ve güvende olduğunuzu hissettirir.

7. Arkadaşlarınızla Şaka Yapın

Gülmek, zevk, motivasyon ve sosyal bağlantı ile ilişkili beyin kimyasalları olan endorfinleri artırır. Sadece arkadaşlarınızla şakalaşmak ruh halinizi etkileyebilir ve hatta ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

8. Komedi İzle

Komedi İzle
Komedi İzle

Sosyal bir ortamda değilseniz, bir komedi ve LOLing izleyerek bu endorfinleri artırabilirsiniz. Her türlü kahkaha, bu beyin kimyasallarını artıracak ve üzüntü veya izolasyon duygularını iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

9. Ellerinizi Tutun

Oksitosin seviyelerini arttırmanın birazcık el ele tutuşmaktan daha iyi bir yolu var mı? El ele tutuşmak, aşk hormonunuzun salınımını teşvik eder ve beraberlik duygularına neden olur.

Oksitosin ayrıca kendinizi güvende ve mutlu hissetmenizi sağlar ve vücudunuzun stresle düzgün bir şekilde başa çıkmasına yardımcı olur.

10. Nezaket Göster

Küçük nezaket eylemleri mutluluğa ve barış duygusuna yol açabilir. Bunun nedeni, oksitosin ve dopamin gibi beyin kimyasallarının çalışmasını artırmaya yardımcı olmasıdır.

Bir yabancı için kapıyı tutmak, bir bağış toplama etkinliğine katılmak veya hatta bir iş arkadaşınıza gülümsemek gibi basit bir şey yapın.

11. Güneşte Vakit Geçirin

Güneşte Vakit Geçirin
Güneşte Vakit Geçirin

Güneşte vakit geçirdikten sonra neden bu kadar rahatladığınızı hiç merak ettiniz mi? Yeni başlayanlar için serotonini artırmaya yardımcı olur.

Serotonin ruh halinizi, hafızanızı, sindiriminizi ve yara iyileşmenizi iyileştirir, bu nedenle yardımcı olabilirseniz günlük güneş ışığı dozunuzu kaçırmayın .

12. Masaj Alın

Masaj Alın
Masaj Alın

Dokunma hissi oksitosin üretimini teşvik eder ve daha az stresli, daha bağlantılı ve huzurlu hissetmenizi sağlar. Profesyonel bir masaj yaptırmak, genel zindeliğinizi artırmanın harika bir yoludur veya sevdiğiniz birinden kısa bir masaj istemek de işe yarar!

Masaj terapisi mutluluk hormonlarını artırır ve hatta bağışıklığınızı yükseltir.

13. Bir Görevi Tamamlayın

Bir görevi tamamladığınızda hissettiğiniz o duyguyu biliyor musunuz? Bu bir başarı duygusu, biraz heyecan, içinde biraz sıcaklık.

Bu bir dopamin artışı, ödül merkeziniz harika bir iş çıkardığınızı söylüyor. Bir görevi tamamladığınızda, birkaç saniye kutlayın ve nörotransmitterlerinizin işlerini yaptığını hissedin.

Riskler ve Yan Etkiler

Bunlar, mutlu hormonlarınızı veya beyin kimyasallarınızı artırmanın kolay ve doğal yollarıdır. Daha iyi bir ruh hali ve daha fazla mutluluğu teşvik etmek için bu küçük adımları atmanın hiçbir riski veya yan etkisi yoktur.

Bu eylemleri denerseniz ancak bir çöküşten çıkamayacağınızı düşünüyorsanız, sağlık uzmanınızdan tavsiye alın.

Çözüm

Nörotransmitterler, bir nörondan (veya sinirden) diğerine mesaj gönderen beyin kimyasallarıdır. Milyonlarca, hatta milyarlarca mesaj, herhangi bir anda beyninize gönderilir.

Beyin kimyasallarının veya mutlu hormonların salınımının ruh haliniz, algınız, enerjiniz, sindiriminiz ve daha fazlası üzerinde önemli bir etkisi vardır.

Doğal olarak artırabileceğiniz mutlu hormonlar serotonin, dopamin, oksitosin ve endorfindir. Arkadaşlarla gülmek, el ele tutuşmak, sağlıklı bir yemek yemek ve açık havada yürümek gibi basit hareketler, bu iyi hissettiren hormonların seviyelerini artırmaya yardımcı olabilir.