© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Muz kabuğunun etkileyici faydaları

Muzu tükettikten sonra genellikle kabuğunu çöpe atar geçeriz ancak kabuğunun da pek çok faydasının bulunduğunu duyduğunuzda şaşırabilirsiniz. Halbuki muzun kabuğu da kendisi kadar değerli ve bu nedenle onu hemen çöpe atmaktan kaçınmalısınız.

Muzun kabuğunda pek çok besin ve karbonhidrat bulunuyor. Ayrıca B6, B12, magnezyum ve potasyum bakımından da hayli zengin. Muz kabuğu karardıkça içeriğindeki şeker miktarı da artıyor.

Muz Kabuğunun Kullanımı

Diş Beyazlatma

Muz kabuğunu her gün dişlerinize bir dakika süresince sürecek olursanız, dişlerinizde beyazlama oluştuğunu göreceksiniz. Bunun için kabuğun iç kısmını kullanıyoruz.

Siğili İyileştirir

Muz kabuğu siğillere karşı gelir ve yenilerinin çıkmasını da engeller. Siğil olan bölgeye doğrudan kabuğu sürebilirsiniz veya bölgeye kabuğu kesip yerleştirebilir ve gece boyu bu şekilde kalmasını sağlayabilirsiniz.

Tüketilebilir

Muzun kabuğu yenilebilirdir ve bilhassa Hindistan’da pek çok tarifte kullanılır. Ayrıca tavuk terbiyesinde de kullanılmaktadır.

Sivilceleri İyileştirir

Muz kabuğu ile cildinize her gün 5 dakika masaj yaparsanız sivilceleriniz azalacaklardır. Bir hafta içerisinde bile sonuçları görmek mümkün. Sivilceler geçene kadar uygulamaya devam edebilirsiniz.

Kırışıkları Azaltır

Muz kabuğu cildin nemli kalmasına yardımcı olur. Ezilmiş muz kabuğunun içerisine yumurta sarısı ekleyin ve bu karışımı yüzünüze sürdükten sonra 5 dakika bekleyip suyla güzelce durulayın.

Ağrıları Alır

Muz kabuğunu doğrudan ağrı yaşanan bölgeye uygulayabilir ve 30 dakika bekleyebilirsiniz. Bu süre sonunda ağrılarınız azalacaklardır. Dilerseniz biraz da sebze yağı ekleyebilirsiniz.

Sedef Hastalığını İyileştirir

Sedef hastalığının görüldüğü bölgeye muz kabuğunu sürebilirsiniz. Kabuğun nemlendirici özellikleri bölgeye iyi gelecektir ve ayrıca kaşınmaları da azaltacaktır. Kısa süre içerisinde pozitif sonuçlar görmeniz mümkün.

Böcek Isırıklarını İyileştirir

Sinek ve böcek ısırıklarının olduğu bölgelerde kaşınma ile ağrıları engellemek için muz kabuğunu masaj yaparak bölgeye uygulayabilirsiniz.

Ayakkabı, Deri ve Gümüş Cilasıdır

Muz kabuğunu ayakkabılarınıza, deriye ve gümüş parçalar üzerine sürebilir ve hemen parlamalarını sağlayabilirsiniz.

UV Koruması Sağlar

Muz kabuğu gözlerin zararlı UV ışınlarından korunmalarını sağlar. Bunun için kabukları bir süre güneşte bırakabilir ve daha sonra göz kapaklarınızın üzerine sürebilirsiniz.

Dikkat Edilecekler

• İyi sonuçlar için taze muz kabuğu kullanın.
• Muzu soyduktan sonra hemen tüketin ve kabuğunu da mümkün olduğunca çabuk kullanın.
• Muzu serin, kuru bir yerde saklayın ve sıcaktan, güneş ışığından koruyun.
• Muz kabuğunu asla buzdolabında saklamayın.
• Muz kabuğunu kullandıktan sonra çöpe atın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir