Merhaba Sevgili Okur,

Son yıllarda artan bağışıklık sistemi rahatsızlıkları, kanser ve anti aging üzerine araştırmaların artmasıyla Nar ve Narın faydalarını hem basından hem de kozmetik dünyasındaki kullanımının yaygınlığından takip ediyoruz.

Hem yiyerek hem de suyunu içerek tüketebileceğimiz bu mucizevî meyvenin övgüyü hak eden birçok özelliği var. Öncelikle nar, kırmızı şarap ve yeşil çayın üç katı kadar antioksidan, A,C,E vitaminleri ve folik asitle dolu! Ayrıca, kalp hastalıkları, diyabet, kanser ve alzaymır gibi ciddi sağlık sorunlarını engelleme gücüne sahip. Peki, nar gerçekten de deriye nüfus ediyor mu?

Aslında, evet. Narın küçük moleküllerden oluşan yapısı, cildin derinlerine nüfuz edebilmesine olanak sağlar. Bunun yanında, harikalar yaratan antioksidan ve vitaminlerin etkileri de cildin üst tabakasına yansır. Bu yüzden yiyin, için ve mutlulukla bol bol tüketin.

Nar, Orta Asya dağlarında yaşayan yerliler tarafından uzun yıllar boyuncu sağlık ve güzellik iksiri olarak kullanılmıştır. Antik Mısırda nar yüz toniği olarak kullanılmış, Yunan’da ise ‘antioksidan’ sözünün anlamı yüzyıllar öncesinden nar ile birlikte keşfedilmiştir. Şanslıyız ki, bugün geçmiş yıllarda ön görülen sistematik olmayan kozmetikle ilgili teşhisleri kanıtlayabilecek kadar bilimsel veriye sahibiz.

Nar elajik asit, cilde zarar verip erken yaşlanmaya sebep olabilecek serbest radikallerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı polifenol antioksidan içerir. Nar çekirdeği yağı, punicic asit ve hücre yenilenmesini hızlandıran ve antiinflamatuar olarak görev alan konjuge yağ asitlerini içerir. Antosiyanidin ve kanama önleyiciler açısından zengin olan nar aynı zamanda elastin ve kolajen üretiminden sorumlu olan fibroblastların ömrünü uzatır, böylece cilt daha pürüzsüz, kırışıksız ve yumuşak kalır. Araştırmalara göre, nar sebum üretimini düzenler, akne oluşumunu engeller. Diğer araştırmalar ise narın yaraları iyileştirdiğini, yara izlerini giderdiğini, yaşlılık belirtilerini azalttığını ve kuru cildi beslediğini gösterir. Tüm bu hücre geliştirici özellikleri ile nar, cilt sağlığı ve güzellik üzerine hak ettiği değeri kazandı.

Narın mucizevî yaşlanma karşıtı etkileri, küçük bir şişe Aisha Nar Çekirdeği Yağı ile deneyimlenebilirsiniz. Bu yağ taze, basit, duru, saf ve içeriği çok zengin olduğu için tamamen organik ve katkısızdır. Tüm cilt tiplerinde üst düzey nemlendirme sağlar ve besleyicidir. Parlak, yağlı bir cilde nar çekirdeği yağı uygulamak mantıklı gelmeyebilir fakat bu yağdan birkaç damla kullanmak cildinizin pH dengesini korumaya, çatlakların oluşumunu engellemeye ve parlaklık vermeden cildinizi nemlendirmeye yardımcı olur. Doğal olarak, kuru ve yaşlanma aşamalarını geçiren cilt, değerli nar çekirdeği yağını hemen içecektir.

Sağlığın siz bahşedilmiş en değerli varlığınız olduğunu hep hatırlamanız dileğiyle.