© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Nar suyunun faydaları nelerdir?

Nar suyunun faydaları nelerdir?

Taze meyve suyunun sağlıklı olması için, yeşil meyve veya ıspanak dolu olması gerekmiyor. Nar suyu 100’den fazla fitokimyasal içerir ve nar binlerce yıldır doğal ilaç olarak kullanılmaktadır. Günümüzde nar, birçok sağlık yararı için incelenmektedir. Kanseri önlemek, bağışıklığı güçlendirmek ve doğurganlık konusunda hepimize yardımcı olabilir. Gelin faydalarını beraber görelim!

Antioksidanlar Bakımından Çok Zengindir

Nar taneleri, canlı kırmızı renklerini polifenollerden alır. Bu kimyasallar güçlü antioksidanlardır. Nar suyu, diğer meyve sularının çoğundan daha fazla antioksidan içerir. Aynı zamanda kırmızı şarap ve yeşil çaydan da üç kat daha fazla antioksidan içerir. Antioksidanlar, vücuttaki serbest radikalleri temizler, hücreleri hasara karşı koruyabilir ve iltihaplanmayı azaltabilir.

C Vitamini Bakımından Zengindir

Tek bir bardak nar suyu günlük C vitamini ihtiyacınızın % 40’ından fazlasını karşılar. C vitamini pastörize edildiğinde parçalanabilir, bu nedenle ev yapımı veya taze olarak tüketin. Böylece besin maddelerini yüksek oranda tutarsınız ve içerisindeki C vitamininden daha çok faydalanabilirsiniz.

Kanseri Önler

Araştırmacılar, prostat kanseri hücrelerinin büyümesinin durdurulmasına yardımcı olabileceğine dair çalışmalar yapmaya başladığından beri nar suyu çok popüler bir hale geldi. Meyve suyunun prostat kanseri üzerindeki etkileri üzerine çok sayıda çalışma yapılmıştır evet, ancak sonuçlar hala başlangıç ​​aşamasındadır. İnsanlarla denenen ve kanseri önlediğini ya da riski azalttığını kanıtlayan çalışmalar olmasa da, diyetinize eklemeniz kesinlikle önerilmektedir. Bugüne kadar çalışmalarda cesaret verici sonuçlar bulundu ve daha büyük çalışmalar da devam etmektedir.

Alzheimer Hastalığından Koruyabilir

İçerisindeki antioksidanlar ve yüksek besin içeriğinin, Alzheimer hastalığının ilerlemesini durdurabileceğine ve hafızayı koruduğuna inanılmaktadır.

Sindirim Sağlığını Düzenler ve Sorunları Önler

Nar suyu bağırsaktaki iltihapları azaltabilir ve sindirimi iyileştirebilir. Crohn hastalığı, ülseratif kolit ve diğer inflamatuvar bağırsak hastalıkları ile mücadele eden kişiler için yararlı olabilir. İshale yardımcı olup olmadığı konusunda çelişkili inanışlar ve araştırmalar olmasına rağmen, çoğu doktor kendinizi daha iyi hissedinceye ve semptomlarınız azalmaya başlayıncaya kadar tüketmemenizi tavsiye ediyor.

Antienflamatuvar Özellikler Barındırır


İçerisinde yüksek konsantrasyonda bulunan antioksidanlar nedeniyle güçlü bir antienflamatuvardır. Vücuttaki inflamasyonu azaltmaya ve oksidatif stres ve hasarı önlemeye yardımcı olabilir.

Artrit İle İlgili Sorunları Azaltabilir

İçerisindeki flavonoller, osteoartrit ve kıkırdak hasarına katkıda bulunan iltihaplanmayı engelleyebilir. Nar suyu şu anda osteoporoz, romatoid artrit ve diğer artrit ve eklem iltihabı türleri üzerindeki potansiyel etkileri için incelenmektedir.

Kalp Hastalığından Korur

Nar ve suyu, kalp sağlığını destekleyen en temel besinler listesine bir numaradan giriş yapabilir. Kalp ve atardamarları koruduğu bilinmektedir. Küçük çalışmalar, meyvenin suyunun kan akışını iyileştirdiğini ve arterlerin sertleşmesini ve kalınlaşmasını engellediğini göstermiştir. Ayrıca, arterdeki plağın büyümesini ve kolesterol birikmesini yavaşlatabilir. Ancak nar, kan basıncı ve statin gibi kolesterol ilaçları ile negatif reaksiyona girebilir. Meyve suyunu tüketmeden veya nar takviyeleri almadan önce doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

Kan Basıncını Düzenler


Her gün nar suyu içmek sistolik kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Ancak uzun vadede genel kan basıncını düşürebileceğini belirlemek için daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir.

Antiviral Bir Ajan Olarak Çalışır

C vitamini ve E vitamini gibi bağışıklık güçlendiren besin içeriğiyle nar suyu, hastalıkları önleyebilir ve enfeksiyonla mücadele edebilir. Nar ayrıca laboratuvar testlerinde antibakteriyel ve antiviral olarak gösterilmiştir. Yaygın enfeksiyonlar ve virüsler üzerindeki etkileri için çalışılmaktadır.

Vitaminler ve Mineraller Açısından Çok Zengindir

C vitamini ve E vitaminine ek olarak, iyi bir folat, potasyum ve K vitamini kaynağıdır. Günlük diyetinize nar veya suyunu eklemeye karar verdiğinizde, % 100 saf ve taze sıkılmış olduğundan ve ekstra şeker içermediğinden emin olun.

Hafızayı Güçlendirir ve Öğrenme Kabiliyetini Geliştirir

Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre, içerisindeki tüm vitamin, mineral ve antioksidanlarla birlikte, günlük 250 ml. nar suyu içmek, öğrenme kabiliyetini artırabilir ve hafızayı güçlendirebilir.

Cinsel Performansı ve Doğurganlığı Artırır

İçerisindeki antioksidan konsantrasyonu ve oksidatif stresi etkileme yeteneği, onu potansiyel bir kısırlık yardımcısı haline getirmektedir. Oksidatif stresin sperm disfonksiyonuna neden olduğu ve kadınlarda doğurganlığı azalttığı gösterilmiştir.

Nar suyununda da plasentadaki oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir. Ancak araştırmacılar, bunun sağlayabileceği kesin faydaları henüz bilmiyorlar. Ayrıca erkek ve kadınlarda testosteron seviyelerini artırabilir ve bu ana seks hormonlarından biridir.

Dayanıklılığı ve Spor Performansını Artırır

Yeni performans artırıcı içeceğiniz ta kendisi olabilir. Meyvenin suyu, ağrının azaltılmasına ve güç toparlamaya yardımcı olur. Ayrıca egzersizden kaynaklanan oksidatif hasarı azaltır.

Diyabeti Önler ve İnsülin Direncini Azaltabilir

Nar geleneksel olarak Orta Doğu ve Hindistan’da diyabet için bir çare olarak kullanılmıştır. Narın diyabet üzerindeki etkileri hakkında hala çok şey bilinmezken, insülin direncini azaltmaya ve kan şekerini düşürmeye yardımcı olabilir.

Sonuç Olarak;

Tek sağlıklı seçenek yeşil sebze suları değildir. Diyetinize nar suyu eklemek, kronik hastalık ve inflamasyon riskini azaltabilir. Ayrıca beslenme rutininizdeki antioksidan içeriğini artırmanın harika bir yoludur. Piyasada çeşitli markalarda bulunmaktadır. Farklı ürünlerin en faydalı olanını seçmek için karşılaştırmak iyi bir fikirdir. İlaçlarınızla etkileşime girmediğinden emin olmak için her gün içmeden önce doktorunuzla görüşmeniz gerekebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir