© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Narsistler sizi mutlu görmekten nefret ederler

Güçlü narsistik eğilimleri olan insanlar başkalarının iyi olduğunu görmekten nefret ederler. Bunun bir kaç sebebi var ve bunlara biraz değineceğiz.

İlk olarak en önemlisi, gerçek mutluluğun içten geliyor olması. Narsistik insanlar bu özel mutluluğu hissedemezler çünkü ciddi anlamda ve neredeyse tamamen hakiki benlik duygusundan yoksundurlar.

Bunun sonucunda kırılgan ve bozuk özsaygılarını yöneterek umutsuzca daha iyi hissetmeye çalışan kronik olarak acınası insanlar olurlar. Statülerini iyileştirmek için belli dış ödülleri ararlar: pahalı şeyler, cinsellik, güç, para, hatta aile ve başka şeyler. Maalesef bu mutlu olmak için yeterli değil. Gerçek mutluluğun, tatminin içten geldiğini anlayamazlar.

Başkaları iyi haldeyken, narsistik eğilimleri olan insanlar kendilerine mutlu olmadıklarını hatırlatırlar ve temel olarak yetersizlerdir. Acınası olmanın yanında, güçlü narsistik eğilimleri olan insanlar kendilerine herşeyi hak görürler. Bu nedenle başka birisi iyi yaşadığı zaman tiksinti ve aynı zamanda imrenme duyarlar.

Burada narsist, sizin başardığınız şeyi kendisinin hak ettiğini, çünkü sizden iyi olduğunu düşünür. Elbette siz onun sahip olmayan bir şeye daha fazla sahip oldukça, sizden daha fazla iyi olduğunuzu düşünürler ve daha fazlasını hak ettiklerine inanırlar. Yani başka kelimelerle anlatmak gerekirse, siz onlardan birisi olmadığınız için bunları hak etmezsiniz.

Narsistik insanlarda empati ciddi anlamda eksik olduğu için, başkalarının sahip oldukları şeyi alabilmek için ne kadar çalıştıklarını anlayamaz veya doğrudan bunu gözardı ederler. Bunun yerine size bakarlar ve istedikleri şeye sizin uygun olmadığınızı düşünürler. Başkalarının bunları elde etmek için kendilerinin de yapacağı derme çatma ve uygun olmayan işler yaptıklarını varsayarlar. Daha yetenekli, daha sıkı çalışan, daha akıllı başka bir insanı hayal edemezler ve insanların onlar kadar zarar verici davranmadan yaşamdan istediklerini alamayacaklarını düşünürler.

Tüm bunlardan dolayı, durumu adaletsiz bulurlar ve siz yanlış bir şey yapmasanız bile bundan dolayı sizi küçük görürler. Ek olarak, güçlü narsistik eğilimleri olan insanlar sadece siyah ve beyaz düşünürler: iyi ve kötü, kazanan ve kaybeden, başarı veya başarısızlık, güçlü veya zayıf gibi.

Yani onların gözünde kendileri iyidirler ve iyi yapan herkes de kötüdür. Sadece bu da değil, eğer mutlu ve iyiseniz, narsistik özgüveni tehdit altındadır çünkü toksik şekilde kendilerini sizinle karşılaştırırlar. Onların dünya görüşünde, sadece kazanan ve kaybedenler vardır ve kaybeden olmak istemezler. Derinlerdeki güvensizliklerinden dolayı bir kusurları varmış gibi görünmek, en iyi değilmiş gibi olmak veya sizin altınızda görünmek istemezler. Bu nedenle sizi yerinize koymak için size saldırırlar ve bu da onları yükseltir.

Ve böylece, tekrar, durumu adaletsiz olarak görürler ve sizden nefret ederler. Bu sırada siz sadece hayatınızı yaşıyorsunuzdur.

Yüksek narsizme sahip insanlar Schadenfreude adı verilen durumu yaşarlar. Bu almancada kötülük-keyfi gibi bir anlama gelir. Bu, başkalarının problemlerinden, başarısızlıklarından ve küçük düşürülmelerinden keyif almak anlamına gelir.

Yani siz başarısız olunca, acı çekince ve zarar görünce memnun olurlar. Onların gözlerinde kötü olduğunuz için bunu hak edersiniz. Narsistik insanların başkaları zarar görünce duydukları sadistik tatmin bilinir.

Daha aşırı vakalarda, kötü huylu bir narsist size aktif olarak zarar vermeye çalışır. Onlar için herşeyi siyah beyaz düşüncelerinden, hayallerinden ve kendilerini her şekilde koruma hissinden dolayı yargılamak kolaydır.

Sizi küçük düşürerek karakterinizi öldürmek isterler. Sizi sabote etmeye çalışabilir, başkalarını size karşı döndürebilir, takip edebilir, korkutabilir, zorbalık yapabilir ve tehdit altında hissedince her şeyi yapabilir hale gelebilirler.

Sonuç Olarak

Yüksek düzeyde narsizme sahip olan insanlar başkalarını mutlu görmekten nefret ederler. Çünkü kendileri iç mutluluğu hissedemezler. Sizin mutluluğunuzun neden onlara karşı bir eylem olduğunu açıklamak için zihin büken sanrılara ve haklı çıkaran gerekçelere sahiplerdir. Hatta bazen aktif olarak size zarar vermeye çalışırlar ve buna nefsi müdafaa derler.

Onların size ulaşmalarına izin vermeyin. Mutlu bir yaşam sürerek yanlış bir şey yapmıyorsunuz. Kendinizi onlardan uzaklaştırmak için elinizden geleni yapın. Kötü insanlar daima acınası olurlar ancak siz öyle olmak zorunde değilsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir