Neden başta hoşlanan kişiler sonradan ilişkiye hazır olmadıklarını söyler?

Romantik bir ilişki için olması gereken şartlar vardır. Bunların başında güven, bağlılık, sadakat, saygı ve fedakarlık gelir. Pek tabi bunların oluşabilmesi için ilk olarak etkilendiğiniz kişi ile ortak noktalarınız, konuşmaktan ve birbirinizi dinlemekten keyif aldığınız sohbetiniz de olmalıdır. Ayrıca birbirinizin varlığı huzur verip, sizi iyi hissettirmeye başladıysa romantik bir ilişkinin ilk adımlarını atmışsınız demektir. Fakat tanıştığınız kişi ile doğru hissiyat içinde olup, tüm pozitif sinyalleri alsanız dahi ve hatta o kişi de sizin doğru kişi olduğunuzu düşünse de ilişkiye girmemek için sebepleri olabilir. Bu yazı da özellikle kişi hangi duygu durumlarında ilişki sorumluluğuna giremez ile ilgili durumları maddeler halinde anlatalım.

  • Eski biten ilişkisinin etkisinden çıkamadığında: Hoşlandığınız kişi eğer yeni sayılabilecek yani birkaç ay önce sevgilisinden ayrılmışsa, ilişkisinin bittiğini bilmesine rağmen eski sevgilisiyle geçirdiği zamanlardan getirdiği duygu ve anı birikimi sebebiyle, bu durumların artık onun için önemli bir şey ifade etmediğini hissedene kadar önüne ve etrafına bakamayacaktır. Yani bir ilişkiye kafaca hazır olması için tüm eski alışkanlık ve duygularından ki bunlar olumsuz da olabilir, bu kişinin bu halden kurtulması gerekir. Bilindiği gibi alışkanlıkları terk etmek için sürecin zamana yayılması gerekir. Gereken süreyi ona tanıyıp, eğer sahiden size karşı güçlü duygusu var ise size doğru gelecektir. Sadece size gelmesinde doğru zaman olmadığını kabul etmeniz gerekir. Hoşlandığınız kişinin sizinle romantik bir ilişkiye girmemesini kişisel almayın, kişisel almak sizi yetersiz hissettirebilir. Bu kişinin karar alması veya üzerinden eski ilişkisinin silinmesi için zaman tanımanız gerekir.
  • İşinin sorumlulukları ve yoğunluğu sebebiyle: Hoşlandığınız kişinin hedefleri içinde işinde çok başarılı olmak ve buna bağlı rüyasını gerçekleştirme isteği var ise ve bunu henüz gerçekleştiremediyse, ilişki kısmını bu süre içinde askıya alabilir. Çünkü işi sebebiyle fazlaca seyahat halinde olabilir veya iş saatleri çok uzun mesaisini alabilir. Bu nedenle ciddi bir ilişkide olup işini ikinci plana atmamak için odağını tamamı ile işine çevirebilir. Özellikle erkekler işlerinde elde ettiği başarılardan sonra kendilerini gerçekleştirdiklerini ve bir ilişkinin sorumluluğunu artık taşıyabileceklerini hissettiklerinde bağlılık sözü verebilirler. Bildiğiniz gibi bir erkek için ciddi bir ilişki arayışındayken “İşi, gücü yerinde” denir. Burada belirtilen işinin yerinde oluşu erkeğe güç kazandırdığı için kendini güçlü hisseden erkek bir kadını memnun edebileceğini düşünür ve ciddi uzun ilişkiye girmek ister.

  • Hayat beklentisi ve anlayış farklılığı olduğunda: Hoşlandığınız kişiyle müthiş bir kimyasal çekiminiz var fakat baktığınızda sizin beğendiğiniz birçok şeyi beğenmiyor veya konuşacak fazla bir konu bulamıyor olabilirsiniz. Aslında daha açık olmak gerekirse hesaba alınır bir ortak noktanız olmayabilir. Muhtemelen bu kişi ile kültür farklılıklarınız ve hayat zevkleriniz de uyuşmayacaktır. Ayrıca hayat hedefi aynı olmayan insanların da uzun süreli bir ilişkiye giremeyeceklerini söyleyebiliriz. Misal, kişi ilerleyen zamanlarda küçük bir sahil kasabasında bahçeli bir evde mütevazi bir hayat yaşamak isterken diğeri de dünyayı gezip, yeni şeyler keşfetmek isterse bu iki kişinin bir arada olabilmeleri çok zor olacaktır. Bir diğer basit örnek de biri popüler müzikten hoşlanıp, eller havaya gecelerde olmak isteyip diğeri ise klasik müzik sevip, operaya gitmek isterse, belli bir süre sonra fikir ayrılıklarına ve bir arada ortak bir aktivite yapmamaya başlayıp, bunun sonucunda ilişkinin var olmasından söz edilemez.
  • Büyük kayıp yaşıyorsa: Hoşlandığınız kişinin çok yakın sevdiğinin ölümü o kişinin dünya ile bağının bir süreliğine kesmesine sebebiyet verebilir. Bir diğer önemli kayıp ise parasal anlamda bir iflas, ekonomik bir deprem yaşadıysa da aynı durum söz konusudur. Bu nedenle kişilerin kayıpları duygusal dengelerini sarsacağı için ilişki anlamında sorumluluklarını yerine getiremeyeceği için ilişki konusunu dile getirmeyecektir.

  • Henüz ne istediğini bilemiyorsa: Kendisinin kim olduğunu, neyi isteyip, neyi istemediğini tanımlayamamış kişi muhtemelen sizin değerinizi de fark edemeyecektir. Burada görülmesi gereken önemli nokta kişinin kendisini anladığında başkalarını da anlayabileceğini bilmenizdir. Hayattaki öncelik sıralamasını da böyle bir insan zaten yapamayacaktır. Nedenine gelince gözleri bağlı birinden sizi fiziksel olarak tanımlamasını bekleyemezsiniz. Bilirsiniz ki o kişinin gözündeki bağı çıkarıp sizi görmesi gerekir.
  • Travma yaşamışsa: Eski ilişkisi travmatik bir şekilde bitmişse, örneğin, birlikte olduğu kişi kendisine dünyasını dar ettiyse, zarar verdiyse yeni bir ilişkiye girebilmesi, korkuları sebebiyle çok zor olacaktır. Bir başka örnek ise, uzun ilişki yaşadığı kişinin kendisini aldattığına şait olur veya öğrenirse ya da kişinin sevgilisi beklenmedik bir şekilde öldüyse de bu kişinin sağlıklı bir ilişkiye başlaması mümkün olmayacaktır.
  • Kendiliği ile ilgili problemleri varsa: Hoşlandığınız kişi kendisini beğenmiyorsa, birtakım kompleksleri varsa veya çocukluğunda ebeveynleri tarafından ihtiyaçları karşılanmamışsa ve kendisini değersiz hissediyorsa, sağlıklı bir ilişkiye girmesini bekleyemeyiz. Muhtemelen kişi bilinçaltında bulunan değersizlik duygusu yüzünden iyi hissettiği bir ilişkiyi sabote edip hak etmediğini düşündüğü için ilişkide kalamayacaktır. Depresyonda olan insanların da ilişkiye girmeleri, ilişkilerinin sorumluluğunu taşımaları zordur.

Zeynep Eylem Şenkal

Spor Psikoloğu

www.eylemsenkal.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir