Her gün oldukça çok çalışıyoruz ve bir enerji desteğine ciddi anlamda ihtiyaç duyuyoruz. Bunu ise genellikle şekerle karşılıyoruz ancak aslında şekerin yarardan çok zararı var. Pek çok kişi maalesef vücuttaki toksinlerin gün içerisinde bize kötü hissettirdiğinin farkında bile değil. Detoks içecekleri ise doğal yoldan enflamasyonları azaltıyor, enerjiyi arttırıyor, sindirimi destekliyor, karaciğeri temizliyor ve sağlıklı bir cilt sahibi olmanıza yardımcı oluyorlar.

Detoks olabilmek için bir doktora da ihtiyacınız yok. Detoks içeceklerini evde hazırlamak oldukça kolay çünkü tek ihtiyacınız bazı meyveler, sebzeler ve bitkiler. Bunlar sayesinde vitamin ve mineraller alırken detoksifikasyon süreci ile vücudun olması gerektiği gibi çalışmasını sağlayabiliyorsunuz.

Neden Detoks İçeceklerini Tercih Etmeli?

Detoks kelimesini duyanlar genellikle bunu aç kalmak ile ilişkilendiriyorlar ancak aslında detoks bundan çok daha fazlası. Evinizdeki limon, salatalık, karpuz gibi basit şeylerle bile bir detoks içeceği hazırlayabilirsiniz.
Gün içerisinde çevremizde çok sayıda kirlilik, koruyucu maddeler, ağır metaller, böcek ilaçları, kanser sebebi kimyasallar bulunur ve bunları nefesle veya ağız yoluyla alırız. Bu toksik maddeler ise bedenimizdeki doku ve hücrelere geçerler. Bu toksinlerin kansere, metabolik ve zihinsel rahatsızlıklara sebep oldukları biliniyor ve detoks içecekleri bu fazla toksinleri bir problem haline gelmeden vücuttan atmamıza yardımcı oluyorlar.

Fazla toksine sahip olduğunuzu gösteren işaretler şu şekilde:

Kabızlık
Bulantı
Gaz
Baş ağrıları
Yorgunluk
Ağrı ve acılar
Mide bulantısı
Bel yağları
Cilt problemleri
Aşırı yeme istekleri
Düşük enerji
Kötü kokan nefes
Ruh hali git gelleri

Detoks İçeceklerinin En Büyük 5 Faydası

Toksinleri Vücuttan Atarlar

Çevresel kirliliğe sebep olan faktörler dokularımızda birikirler ve bu bağışıklık sisteminden tutun da ruh halimizi ve metabolizmamızı bile etkiler. 2000 yılında Sağlık ve Tıpta Alternatif Tedaviler yayınındaki bir çalışmada, ağır metal detoksunun 7 günlük uygulamasının sağlığı nasıl etkilediği araştırılmış ve detoksun sonucunda karaciğerin detoksifikasyon kabiliyetinin %23 oranında arttığı görülmüş.

Enflamasyonu Azaltır

Karaciğeriniz temizlendiğinde ve sindirim sisteminize biraz rahat verildiğinde, hastalık sebebi enflamasyonlar da ciddi anlamda azalıyorlar. Karpuz, salatalık, böğürtlen ve zencefil gibi besinler sindirim sisteminizdeki enflamasyonu azaltıyorlar.

Kilo Kaybına Yardımcı Olur

Detoks içecekleri metabolizmanızı destekler ve enerji seviyenizi arttırırlar. Böylece gün içinde kendinizi yenilenmiş hissedersiniz. Greyfurt gibi faydası bol meyvelerde özel enzimler bulunur ve böylece bedenin şekeri kullanımı iyileşir, böylece kilo kaybı mümkün olur.

Kayropraktik Tıp yayınındaki 2013 tarihli bir çalışma, 21 günlük detoks programının etkilerini araştırmış. 7 katılımcı her gün sınırsız taze veya donmuş meyve ve sebze, ayrıca 1.8 litre su tüketebilmiş. Ayrıca deney süresince kompleks karbonhidratlar ve protein karışımları içmelerine de izin verilmiş.
Detoks sonucunda kısa sürede kilo kaybı ortaya çıkmış ve yağ profilleri iyileşmiş. Total kolesterol düzeylerinde de düşüş görülmüş.

Cilt Sağlığını İyileştirir

Vücuttan toksinler atıldıklarında ciltteki yaşlanma azalır ve cilt sağlığı daha iyi hale gelir. Çünkü cildimiz kimyasallar ve kirlilik ile tıkandığı zaman kırışıklar, kuruluk ve yaşlanma belirtileri hemen ortaya çıkar.

Cildin metabolik mekanizmalarını güçlendirmek için meyve ve sebze tüketmek, onun parlaklığını arttırır. Pek çok detoks içeceğinde C vitamini bol bulunur ve bu yaşlanmayı geciktirdiği gibi yaraların iyileşmesini de yeni dokular oluşturarak hızlandırır.

Enerji ve Zihinsel Farkındalığı Arttırır

Detoks içeceğindeki içerikler, enflamasyonu azaltmak, karaciğeri temizlemek ve enerji düzeyini doğal yollardan arttırmak konusunda oldukça etkililerdir. Toksinler vücudunuza ağırlık yapmadıklarında, kendinizi daha yüksek enerji sahibi olarak göreceksiniz ve ayrıca zihindeki perde kalkacak, ruh hali değişimleri de sona erecektir.

Limon, mercanköşk ve nane gibi içerikler bedeni yeniler ve mental farkındalığı arttırırlar. Bunlar egzersiz ve yoğun günlerden sonra hidrasyonu da eski haline getirirler.

Detoks İçecekleri İçin En İyi İçerikler

Karpuz: Karpuzun kalorisi az ve suyu boldur. İçeriğindeki A ve B vitaminleri ile anti-aging etkisi gösterir ve serbest radikaller ile savaşır.
Salatalık: Serbest radikaller ve enflamasyon ile savaşta salatalığın önemi büyüktür. Ayrıca oksidatif stresten kaynaklı yaşlanma etkilerini gideren polifenol içeriklere de sahiptir. Diüretik olduğu için karaciğeri temizleyen ürinasyonu arttırır ve toksinleri attırır.

Limon: Limonda askorbik asit bulunur ve bu da detoksa yardımcı olduğu gibi sindirime de destek olur, cildi parlatır ve C vitamini sağlayarak kırmızı hücre üretimini arttırır, bağışıklık sistemini destekler.

Greyfurt: Greyfurtta bulunan AMP adlı enzim, bedenin şekeri yakmasını kolaylaştırır ve böylece metabolizmayı hızlandırarak kilo kaybına yardımcı olur. C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini de destekler ve beyin sağlığına da katkısı vardır.
Ahududu: Ahudududa hızlı kilo vermeye yardımcı olan doğal keton adlı kimyasal bulunur. Ayrıca B ve C vitamini açısından da zengindir.

Çilek: Çileğin en büyük faydası, antioksidanlar bakımından çok zengin olmasıdır. A ve C vitamini ile cildi de korumaktadır ve kronik hastalıklar, kanser ve kalp-damar hastalıkları hususunda da bir engelleyici olduğu bilinmektedir.
Nane: Nane, antioksidan kapasitesi en yüksek besindir. Bu nedenle detoks içeceklerinin de bir numarasıdır.

Zencefil: Zencefil antioksidan olmasının yanında mide bulantısı ve sindirim problemleri için de iyi bir çözümdür. Onu herhangi bir detoks içeceğine ekleyerek bu etkilerini görebilirsiniz.

Biberiye: Biberiye nane ailesindendir ve anti-enflamatuar özellikleri vardır. Ayrıca fantastik bir antioksidandır. Özellikle yağ metabolizmasını hızlandırma etkisi sayesinde kilo verimini hızlandırır ve bağırsaklardaki mikroflorayı da destekler.

Kara Hindiba: Kara Hindiba bitkisi üreyi arttırır ve doğal bir laksatiftir. C vitamini ve mineraller bakımından da zengindir. Özellikle iştahı düşenler, midesi kalkanlar, gazı olanlar ve böbrek taşları olanlar kullanabilirler.