© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Neem yapraklarının faydaları nelerdir?

Neem yapraklarının faydaları nelerdir?

Son dönemlerde neem yağını oldukça duyar olduk ve doğal bir şekilde bakım gerçekleştirmek isteyenler bu yağı sıklıkla tercih ediyorlar. Ancak neem bitkisinin sadece yağı değil, yaprakları da oldukça etkili ve antik tıp uygulamalarında oldukça sık kullanılan bir ürün. İçeriğindeki pek çok bileşen, onun mantar, bakteri ve inflamasyonlara karşı etkili olmasına yardımcı oluyor.

Neem Yapraklarının Sağlığa Faydaları

Neem yaprakları bağışıklık sistemini uyarır, karaciğer fonksiyonlarını iyileştirir, kana detoks etkisi yapar ve solunum ile sindirim sistemi sağlığını korur. Sıtma tedavisinde de kullanlıır ve şeker hastalığına iyi gelir.

Viral Hastalıklar

Neem yaprakları Hindistan’da uzun yıllardır viral hastalıklara karşı kullanılmaktadır. Virüsleri ortadan kaldırabilen bu yaprakları birer macun haline getirebilir ve etkilenen bölgelere de sürebilirsiniz. Ayrıca kızamık, sivilce ve çiçek gibi rahatsızlıklarda da kullanılabilir. Neem’in içerisindeki bileşenler virüsleri absorbe ederler ve onların etkilenmemiş bölgelere girişine engel olurlar.

Ayrıca yaprakları ile hazırlanan bir çay uçuk tedavisinde veya boğaz enfeksiyonlarında kullanılabilir.
Onun bu virüs karşıtı özellikleri nedeniyle yaprakları kaynattıktan sonra suyunu banyo suyunuza da katabilirsiniz. Egzema, soğuk yanıkları ve sivilcelere karşı bu şekilde kullanılabilir. Rahatsızlık veren kaşınma ve karıncalanmalara da inflamasyon karşıtı etkisi sayesinde iyi gelir. Yaprakları bağırsak parazitlerinden kurtulmak için de kullanabilirsiniz.

Kalp Damar Sağlığı

Neem yaprakları kanı temizlemekte etkilidirler ve neem kaynatılarak hazırlanan içecekler yüksek kan şekerini kontrol altına almakta kullanılabilirler. Neem yaprağı ekstraktı, kanı temizlemekte ve toksinleri kovmakta oldukça etkilidir. Ayrıca serbest radikalleri de ortadan kaldırmaktadır. Neem yaprakları dolaşımı da iyileştirir, kalp ritmini yavaşlatır ve kanı sulandırırlar. Düzensiz kalp atımına engel olur ve yüksek kan basıncını düşürürler.

Mantar Hastalıkları

Neem mantar hastalıklarına da iyi gelir ve bilhassa akciğer ve bronşları etkileyen mantarlara karşı etkilidir. Mantar enfeksiyonlarının belirtilerini azaltır ve saç, cilt ve tırnak mantarlarına karşı da etkili olmaktadır. Yaprakların tüketimi kanser hücrelerini de baskılamaktadır.

Sıtma

Neem yaprakları sıtma ateşini bastırmakta da kullanılmaktadır. Ezilmiş neem yapraklarının kokusuna maruz kalan sivrisineklerin yumurta bırakmadıkları tespit edilmiştir. Ayrıca yaprakların tüketimi sıtma tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Kanser

Neem kabuğu yapraklarında polisakkaritler ve liomnoidler bol bulunurlar ve bunlar kanser ve tümör hücrelerinin gelişimine engel olurlar.

Artrit

Neem yaprakları artrit tedavisinde de kullanılabiliyorlar ve ağrıların azalmasına yardımcı oluyorlar. Neem yağı ile hazırlanan bir masaj kas ağrılarına ve eklem acılarına son verebilir. Ayrıca romatizma, osteoartrit ve bel ağrılarına da iyi gelmektedir.

Zehirlenme

Neem yaprakları böcek ısırıkları ve zehirlerine karşı da etki gösterirler. Bunun sebebi pıhtılanmaya engel olan bileşenlere sahip olmasıdır. Ülser ve inflamasyonlara da karşı geldiği için bu rahatsızlıkların tedavisinde de destekleyici olabilmektedir.

Cildi Nemlendirir

Neem yaprakları cildin yumuşak ve nemli kalmasına yardımcı olurlar. Ayrıca sivilcelere, renk değişimlerine ve çatlaklara da iyi gelirler. Hatta yaraların tedavisinde bile destekleyici bir ürün olarak kullanılabilmektedir.

Akneyi Tedavi Eder

Neem yapraklarını suda kaynattıktan sonra süzüp şişeleyin ve bu suyla yüzünüzü düzenli olarak yıkayın. Böylece sivilce ve akne problemlerinden kurtulabilirsiniz.

Cilt Toniğidir

Yukarıdaki karışım bir cilt toniği olarak da kullanılabilir. Bunun için yumuşak bir pamukla yatmadan önce cildinize uygulama yapabilirsiniz. Bu sayede siyah noktaları yüzünüzden uzak tutabilirsiniz. Ayrıca bu suyu kepek ve saç dökülmesine karşı da kullanabilirsiniz.

Saç Problemleri

Kaynar suya biraz neem yaprağı attıktan sonra bu suyu saçınızı durulamak için kullanmanız saç derisi, kepek ve saç dökülmesi problemlerine iyi gelecektir.

Yaralanmalar

Neem suyu yanıklarda kullanılabilir ve cildin kolayca tedavi edilmesine imkan tanır. Ayrıca yanık bölgeyi alerjilerden ve enfeksiyonlardan da korumaktadır.

Su Çiçeği

 

Su çiçeği tedavisinin ardından hastaların neem suyu ile banyo yapmaları, cildin yatışması ve enfeksiyonun yayılmasının engellenmesi için önem kazanmaktadır.

Göz Yıkama

Neem yapraklarını suda kaynattıktan ve soğuttuktan sonra bu suyu gözlerinizi yıkamak için kullanabilirsiniz.

Boğaz Problemleri ve Ayak Sorunları

Neem suyu ile gargara yapmak boğaz problemlerinin son bulmasına yardımcı olacaktır. Ayaklarınızı bu suda bekletmek ise yorulduktan sonra size iyi gelecektir.

Tüm bunlara ek olarak neem yaprakları ile hazırladığınız bir ballı macun, saçların şekillenmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca bu yaprakları harici veya dahili olarak tüketebilirsiniz. Yaprakları yemek viral enfeksiyonlardan kaynaklı ateşin son bulmasını sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir