© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Noni suyunun cilde, saça ve sağlığa faydaları

Noni suyu, noni adı verilen bir meyveden üretiliyor ve bu meyve Güneydoğu Asya kökenli bir bitki. Geleneksel olarak kıyafet boyamak ve çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmış olan noni ağacı, volkanik aktivitelerin bol bulunduğu bölgelerde yetişebiliyor.

Geleneksel olarak yapraklarının ekstraktı elde ediliyor ve bu şekilde çeşitli rahatsızlıklara karşı kullanılıyor ancak araştırmalar onun faydalarının saymakla bitirilemeyeceğini gösteriyorlar. Noni suyu ise bir meyve suyu olarak karşımıza çıkıyor ve aşırı miktarlarda tüketilmediği durumlarda ciddi faydaları mevcut. Dolayısıyla faydalı da olsa tüketimi abartmamak gerekiyor.

15 mililitre noni suyunda aşağıdaki besin değerleri bulunuyor:

• 5 kalori
• 9 gram karbonhidrat
• 5 miligram C vitamini
• 170 mikrogram niacin
• 12 mikrogram folat
• 2 miligram kalsiyum
• 800 mikrogram magnezyum
• 35 mikrogram demir
• 10 miligram potasyum
• 300 mikrogram çinko

Noni Suyunun Faydaları Nelerdir?

Noni suyu, antioksidanlar bakımından çok zengindir ve faydalarının temelini de buradan almaktadır. Serbest radikaller ile savaşan ve aynı zamanda inflamatuvar rahatsızlıklara karşı gelen meyve suyu, kanser, diyabet ve eklem ağrılarına karşı önlem olarak tüketilebiliyor. Ayrıca antioksidan etkileri sayesinde yaşlanma karşıtı etkilere de sahip ve cilt ile saç sağlığını destekliyor.

Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur

Çeşitli laboratuvar çalışmaları, noni suyunun anti kanser etkilerinin bulunduğunu ve kemoterapiye destek olabildiğini gösteriyorlar. İnsanlar üzerinde daha fazla çalışma gerekse de, ihtimaller oldukça iyi.

Özellikle sigara içenlerde kanser ihtimalini düşürdüğü bilinen noni suyu, günde 100 mililitrelik tüketimle bu etkiyi gösterebiliyor çünkü DNA’daki kanserli yapıları engelleyebiliyor. Ayrıca meme kanserini önleme konusunda da etkili olduğunu gösteren çalışmalar mevcut.

İnflamasyonlar ile Savaşır

Fermente noni suyunda anti-inflamatuvar özellikler gösteren bir enzim bulunmaktadır ve bu durum artrit ağrılarına da iyi gelebilmektedir.

Noni meyvesi önemli anti-inflamatuvar moleküllere sahiptir ve inflamatuvar hastalıkların ilerlemesine engel olabilir. Bağırsaklara da bu hususta destek olan meyve, inflamatuvar bağırsak hastalıklarına çare olabilmektedir.

Kalp Sağlığını Destekler

Noni suyunun kolesterol düzeylerini düşürdüğünü gösteren çalışmalar mevcut. Suyu içen sigara içicilerinin kolesterol seviyelerinde düşüş görülmüştür.

Zaten uzun yıllardır meyveden elde edilen ilaçlar kardiyovasküler hastalıklar ile mücadelede kullanılmıştır. Yüksek kan basıncı ve kalp hastalıklarıan karşı etkili olabilmektedir.

Diyabet Tedavisine Destek Olur

Çalışmalar noni suyunun diyabet hastalarında insülin hassasiyetini iyileştirdiğini göstermiştir. Sudaki besinler, insülin ile birlikte çalışarak diyabet tedavisine katkıda bulunmaktadırlar.

Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir

Noni suyunun kilo vermeyi sağlayacağına dair kanıtlar mevcut değil ancak besinler bakımından zengin olması nedeniyle pek çok farklı besinin yerine geçebilir ve böylece tüketimi azaltmanızı sağlayabilir.

Beyin Sağlığını İyileştirir

Noni suyu beyin hücrelerinin ölümüne engel olur ve mitokondri sağlığını destekler. Yani nörodejenerasyon üzerinde terapötik etkileri mevcuttur. Ayrıca bol miktarda antioksidan sahibi olması nedeniyle nöronlara zarar veren oksidatif stresi azaltır.
Japonya’da yapılan bir çalışmada stres kaynaklı bilişsel fonksiyon kayıplarına karşı beyni koruduğu görülmüştür. Bu nedenle stres ve anksiyete kaynaklı rahatsızlıklar ve depresyon tedavisinde de bir destek olarak kullanılabilir.

Cilt Sağlığına İyi Gelir

Noni suyu bir analjezik, antioksidan ve anti-inflamatuvardır ve bunlar da cilt sağlığında büyük rol oynarlar. Temel yağ asitleri bakımından da zengin olan meyve suyu, hücre duvarlarının fonksiyonlarını iyileştirir ve bu nedenle cilde iyi gelir. Cilt besinleri daha iyi emer ve toksinleri ise daha verimli şekilde atmaya başlar.

Proxeronine adlı bir bileşen içeren meyve suyu, xeronine adlı bir maddenin üretimine imkan tanır ve bu madde hücreleri sağlıklı tutar, anormal hücreleri normal hallerine geri döndürmeye yardımcı olur.
Noni suyu aynı zamanda ciltteki dermatiti tedavi etmek için de kullanılabilmektedir. Bunun için tek yapmanız gereken onu bölgeye sürmek ve 15 dakika beklemek, ardından da temiz su ile durulamak. Aynı formül kırışıklar için de kullanılabilir.

Sindirim Sağlığını İyileştirir

Noni suyu A vitamini, protein, kalsiyum ve demir bakımından zengindir ve bunlar sindirime yardımcı olurlar. Eğer yavaş bağırsak hareketlerinden dolayı sıkıntı yaşıyorsanız, noni işleri düzeltebilir çünkü suyunda bağırsakları hızlandırıcı maddeler bulunur.

Görmeyi İyileştirir

Bu konuda yeterince araştırma mevcut olmasa da, bazı kaynaklar nonideki antioksidanların görüşü iyileştirdiğini ve katarakt gibi göz problemlerini engellediğini belirtiyorlar.

Saçı Güçlendirir

Nonideki gliserol ve butirik asit gibi bileşenler, saç sağlığında rol oynarlar. Yağ asitleri ise saç foliküllerini güçlendirirler ve dökülme gibi problemlerin önüne geçerler. Ayrıca noni suyunun kepek gibi saç derisi problemlerine de iyi gelebileceği belirtilmektedir.

Hücre Tamirine Yardımcı Olur

Noni renksiz alkaloidlere sahiptir ve bunlar da hücre tamirine destek olur ve vücudun dengede kalmasını sağlarlar. Ayrıca az miktarda xeronine adlı alkaloide sahip olması, hücre fonksiyonlarını iyileştirmesini sağlar.

Bağ dokuların tamirinde de etkili olduğu belirtilen noni suyu, hücrelerin yenilenmesine yardımcı olmaktadır.

Parazit Kaynaklı Hastalıkları Önlemeye Yardımcı Olabilir

Noni suyu, şark çıbanı adlı parazit kaynaklı hastalığın tedavisinde oldukça etkili sonuçlar elde edilmesini sağlamıştır.

Yaşa Bağlı Omurilik Hasarına İyi Gelir

Bazı kaynaklar, noninin omurilik dejenerasyonuna iyi geldiğini belirtiyorlar. Bu bozukluk özellikle ciddi B12 vitamini eksikliklerinde ortaya çıkabilmektedir. Belirtileri arasında güçsüzlük ve rahatsızlık verici hisler, görme ve düşünme zorlukları gibi belirtiler yer almaktadır.

Kas Kramplarını Azaltır

Bazı araştırmalar noni suyunda K+ iyonları bulunduğunu gösteriyorlar ve bu iyonlar kas kasılmalarının yönetilmesini sağlayarak kalsiyum kanallarının bloke edilmesini uyarırlar. Bu da kas kramplarının baskılanması anlamına gelir.

Yorgunluğa İyi Gelir

Eğer devamlı olarak yorgunluk çekiyorsanız, noni suyunun verdiği enerji size iyi gelecektir. Bir çalışmada onun performansı arttıran özellikleri denenmiştir ve güzel sonuçlar elde edilmiştir. Noni suyu sadece dayanıklılığı arttırmamış, aynı zamanda esnekliği ve dengeyi de iyileştirmiştir.

Her şey sadece bununla da bitmiyor. Kanserli hastalar bile noni suyu içtikleri zaman daha az yorgunluk ve belirti hissetmişlerdir. Dolayısıyla onun genel fiziksel performansı iyileştirdiği söylenebilir.

Karaciğer Sağlığına İyi Gelir

Noni suyu karaciğeri toksinlerden koruyan özelliklere sahiptir ve özellikle inflamatuvar yanıtları azaltması ve karaciğer enzimlerinin artan aktivitelerini baskılaması ile bunu sağlar. Noni suyunun dişi farelerde karaciğer hasarını önlediği görülmüştür.

Anti-Psikoz Etkileri Vardır

Malezya’da gerçekleştirilen bir çalışmada, noninin anti-psikoz etkileri görülmüştür ve bu da psikiyatrik rahatsızlıklarda kullanılabileceği anlamına gelmektedir.

Bakteri Enfeksiyonlarının Tedavisine Yardımcı Olabilir

Araştırmalar noninin binlerce yıldır bakteri enfeksiyonlarına karşı kullanıldığını göstermektedirler. Sadece suyu değil, kabukları bile bu iş için kullanılmıştır.

Noni ekstraktı, belli bakterilerin üremesine engel olmaktadır ve bu da tüberküloza bile iyi gelmesini sağlamaktadır. Ayrıca cilt enfeksiyonları, soğuk algınlığı ve diğer bakteri kaynaklı hastalıklarda da değerlendirilebilmektedir. Kabızlık, gaz ve şişkinlik gibi sorunlara karşı da kullanılabilmektedir.

Bağışıklığı Güçlendirir

Noni suyu bağışıklığı güçlendirmektedir ve aynı zamanda yaraların iyileşmesini hızlandırmaktadır. Sadece suyu değil, meyvesinin yaprakları da bu etkiyi göstermektedir. Bunun için yaprakları suda haşlama ve daha sonra suyunu süzerek bandajlara aktarma, daha sonra gerekli bölgelere uygulama yapılmaktadır. Ayrıca artrit olan bölgelere de bu şekilde uygulanabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir