O göbek eriyecek!

O göbek eriyecek!

 

Bir diyetisyen olarak en sık karşılaştığım sorulardan biri ‘ Bu göbek nasıl gider? ’ Eğer sen de sürekli bu soruyu soruyorsan, bir türlü gitmek bilmeyen göbeğinden şikayetçiysen, her şey tamam ama bu göbek ne olacak diyorsan ben de sana cevap veriyorum o zaman ‘ O GÖBEK ERİYECEK! ‘

Merakla beklediğin soruna ilk cevabımı verdiğime göre gelelim göbeğini nasıl eriteceğimize. Öncelikle şunu unutma göbeğini eritecek tek bir içecek, tek bir yiyecek ya da herhangi bir ilaç yok! Yani şunu yesem gider mi, bunu içsem erir mi? Gibi soruları artık bir rafa kaldır ve göbeğinin erimesi için yeni alışkanlıklarına merhaba de!

 • İşe bel çevreni ölçmekle başlamaya ne dersin? Kadınlarda 80cm ideal sınırken 89cm’den yukarısı yüksek risk, erkek için 94cm ideal iken 102cm’den yukarısı yüksek risk oluşturmakta. Hadi göbeğini eritmeye başlamadan önce bel çevreni ölç ve bir yere not et.
 • Bel çevresi ölçümü sonucu yüksek risk olan bireylerde insülin direnci ve karaciğer yağlanması gibi sağlık sorunları olabilir. Bu yüzden gerekli tetkiklerin yapılması için doktorundan bu konuda yardım almayı unutma!
 • Üç beyazdan uzak dur; Tuz, Şeker, Un. Tuz vücutta su tutulumuna dolayısıyla ödem oluşumuna sebep olur ve geçmesi zaman alan şişlikler yaratır. Şeker ve rafine un ise karın çevresindeki yağlanmanın başlıca sebeplerinden ikisidir.
 • Tam tahılları hayatına sok. İşlenmiş karbonhidratları hayatından çıkartırken tam tahıllar imdadına yetişecek. Tam tahıllardan aldığın kompleks karbonhidratlar uzun süre tokluk sağlarken yağ yakımı da hızlandıracak.

 • Beslenmende C vitamininden zengin besinlere her gün yer ver. Kırmızı meyveler, greyfurt, kivi, nar gibi meyveler ve bunların yanında mevsim yeşilliklerinden oluşan salataların her öğün masanda olmasında özen göster.
 • Karın yağlarının en güçlü savaşçısı ise yağ yakan yağlar! Avokado, zeytinyağı, badem, light fıstık ezmesi, keten tohumu içerdikleri yağ asitleri ile yağ hücrelerinin büyümesini engelleyerek yağ yakımına yardımcı oluyor.
 • Her sabah yediğin bir yumurta kaliteli besin içeriği ile hem gün boyu iştah kontrolünü sağlayacak hem de metabolizma hızına hız katacak.
 • Günlük 3-4 porsiyon süt ve ürünleri tüketimi kalsiyum ihtiyacını sağlacak ve yağ yakımını hızlandıracak. Burada dikkat etmen gereken konu ise yağı azaltılmış süt ve ürünlerini tüketmen.
 • Yeşil çayın metabolizmayı hızlandırdığını ve yağ yakımına yardımcı olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Günde 2-3 fincan yeşil çay bu konuda sana yardım eli uzatacak.
 • Acı biber içerdiği kapsasin, kahve içerdiği kafein, zerdeçal içerdiği özel bileşenler ile yakımını hızlandıracak.
 • Stres altında olan bir vücut kortizol salgılar. Kortizol seviyesinin yüksekliği ise yağ depolamanı kolaylaştıracaktır. Bu yüzden kendin için stressiz bir hayatın kaplarını arala.
 • Günlük 2-2.5 lt su içmeyi ihmal etme. Tek başına su içmek zor geliyorsa suyunu meyveler, baharatlar veya sebzeler ile tatlandırmayı dene.
 • Ve son olarak karın yağlarından kurtulmanın olmazsa olmaz maddesi egzersiz! Günlük 45dk egzersiz ile metabolizmanı hızlandırmayı unutma.

İşte bu kadar basit. Ben o göbeği eritecek en etkili yöntemleri senin için sıraladım ve şimdi sıra sende!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir