Herkese merhaba! Bugünün konusu; Türk halkını, özellikle de Türk kadınlarını yakından ilgilendiren bir konu. “Ödemdir o, ödem!” diyeceğim, siz meseleyi anladınız… Bu yazıda, kendi üzerimde deneyip arkadaşlarıma önerdiğim ve yüzde yüz etkili sonuç aldığım mucizevi bir ödem giderici çay tarifinden bahsedeceğim.

Ödem giderici çay yaparken, aslında Fitoterapi’den yani ödem giderici etkili bitkilerden faydalanıyoruz. Burada, özellikle altını çizmek istediğim bir konu var; aktarlar, bu konuda çok fazla bilgi sahibiler. İnsanlara bu konuda çok fazla ürün satıyorlar. Ancak, bilinmesi gereken bir şey var; ödem çayını kalp ya da böbrek rahatsızlığınız varsa ya da hamilelik ve emzirme dönemlerinde asla tüketmemenizi öneriyorum. Yani, hem bu tarifim hem de daha önce verdiğim fitoterapi tariflerim; bir sağlık problemi olmayan ve hamile olmayan kişiler içindir.

Aktara gidip, “Nasıl olsa doğal” deyip her şeyi bolca kullanmak da çok hatalıdır. Bitkilerin insan sağlığı için kullanımı, aynı zamanda ilaç biliminin de temelidir. Çünkü, en başta doğadaki bitkiler ilaçlarımızdır. Dolayısıyla, ilaç benzeri etkileşime sahiplerdir. Hatta, bazıları ilaçlardan daha yüksek bir etkiye sahiptir.

Bitkidir deyip geçmeyin. Üretim tarihi ve üreticisinin bilinmediği, hangi şartlarda saklandığı bilinmeyen ürünlerden uzak durun. Güvenilir aktarlardan ve Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı izinli ürünleri alın. Örneğin Arifoğlu, Türkiye’deki en önemli aktar markalarından bir tanesidir. Çok ciddi bir markadır. Bünyesinde eczacılar çalışır ve o eczacılar bu ürünleri hazırlarlar. Temizdir, güvenilirdir ve bakanlık onaylıdır. Bunu da özellikle belirtmek istedim…

Ne İşe Yarar?

• Metabolizmayı hızlandırır,
• Kan dolaşımını hızlandırır,
• Vücutta biriken sıvıların atılmasını sağlar

Ödemle birlikte fazla su da atıldığından; aynı zamanda gün boyunca üç litre su içmeyi de ihmal etmeyin.

Ödem Giderici Etkili Çay Tarifi

Bu tarifi, yalnızca ödem gidermek için kullanın. Ödemle kiloyu karıştırmayın.

• 1 yemek kaşığı kiraz sapı (20 gram civarı)
• 2 yemek kaşığı avokado yaprağı
• 1 yemek kaşığı mısır püskülü
• 1 litre kaynar su

Mısır püskülü; yemeklerde kullandığımız mısırın püsküllerinden elde edilir. Püskülleri, diüretik yani ödem giderici etkiye sahiptir. Kiraz sapının da benzer etkileri vardır. Avokado yaprağı; vücuttaki fazla birikmiş sıvıları atarken bolca idrara çıkmanızı sağlıyor.

Mısır püskülü, kiraz sapı ve avokado yapraklarını ısı geçirmez bir kaba alın. İçerisine kaynar suyu da ilave edin ve kapağını kapatıp 10 dakika demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra içerisine; biraz limon dilimi, biraz yeşil elma ve biraz da tarçın ekleyebilirsiniz. 10 dakikanın sonunda elma ve limon dilimlerini de ekledikten sonra, 5 dakika daha demleyip tadını çıkarmaya başlayabilirsiniz.

Bu tariften, ortalama 4 bardak çay çıkmaktadır. Sabah- akşam birer bardak içebilirsiniz. Ertesi gün, kalan iki bardağınızı içebilirsiniz. Bu karışım, ortalama 3 gün içerisinde tüketmelidir. Yukarıda da belirttiğim gibi; tansiyon gibi herhangi bir sağlık probleminiz varsa, bu çayı içmenizi önermiyorum. Umarım tarifimi beğendiniz. Kendinize iyi bakın. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim!