öğrenci

Hedef belirlemeyi öğrendiğin zamanı hatırlıyor musun?

Bu soruyu cevaplamakta güçlük çekiyorsanız, yalnız değilsiniz! Çoğumuz hedeflerimizi nasıl belirlediğimizi düşünmek için fazla zaman harcamayız.

Aslında birçoğumuz hedef belirlemeyi bir beceri olarak bile düşünmüyoruz; daha ziyade, üzerinde fazla düşünmeden yaptığımız bir şey.

Bununla birlikte, hedef belirleme, bir dizi belirli beceri üzerinde çalışan bir uygulamadır ve neyse ki, bu becerilerin öğretilmesi nispeten kolaydır.

Çoğu beceride olduğu gibi, hedef belirlemeyi öğretmeye erken başlamak en iyisidir. Ebeveynler, belki de çocukları için en iyi beceri geliştirme kaynağı olsalar da, okul müfredatında da bazı hedef belirleme materyallerinin olması hayati önem taşır. Okulda hedef belirlemeyi öğrenmek ve akranlar ve öğretmenler tarafından modellenen hedef belirlemeyi görmek, çocuklarda etkili hedef belirlemeyi teşvik etmenin harika bir yoludur.

Eğitimde Hedef Belirlemeye Bir Bakış

Eğitimde Hedef Belirlemeye Bir Bakış
Eğitimde Hedef Belirlemeye Bir Bakış

Hedef belirlemek, geleceği için bir hayali veya vizyonu olan herkese fayda sağlayabilecek hayati bir uygulamadır. Hayatlarının büyük yolculuğuna yeni başlayan gençler, hedef belirleme becerilerini geliştirmeye başlamak için özellikle uygun bir zamandadırlar – bu beceriler onlara yalnızca yaşamları boyunca hizmet etmekle kalmayacak, aynı zamanda onları şimdiyi inşa etmelerine, geleceklerini bir araya getirmelerine yardımcı olacaktır.

Ebeveynler, çocuklarına hedef belirlemeyi teşvik edebilir – ve kesinlikle yapmalıdırlar – ancak bu becerinin önemi, okullarımızın müfredatına dahil edilmesini haklı çıkarmaktadır. Eğitim dünyası, çocukları hedef belirlemeyle tanıştırmak, etkili hedef belirlemenin temellerini atmak ve kişisel olarak anlamlı hedefler belirlemek ve bu hedeflere doğru çabalamak için pratik yapmaya başlamak için mükemmel bir yerdir. Yada bunu yapan atölyeler de sizlere katkılı olabilir.

Çocuklar Hedef Belirlemekten Nasıl Yararlanır?

hedef belirleme
hedef belirleme

Hedef belirleme, kendilerine inanmalarına ve okulda başarıya ulaşmalarına yardımcı olmanın yanı sıra, çocuklara ve öğrencilere aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok yönden yarar sağlar:

 1. Kendi imajını geliştirmek
 2. Güçlü yönlerinin farkındalığını artırmak
 3. Kişinin zayıf yönleriyle ilgili farkındalığını artırmak
 4. Başarı deneyimi sağlamak
 5. Etkili görselleştirmeyi kolaylaştırmak
 6. Önümüzdeki yolu netleştirmek
 7. Önceliklendirmeyi teşvik etmek
 8. Gerçekliği tanımlamak ve onu hüsnükuruntudan ayırmak
 9. Kişinin kendisi için sorumluluk oluşturma
 10. Karar vermenin iyileştirilmesi

Bunlar, akıllı hedef belirleme ve çaba sarf eden herkesin elde edebileceği hedef belirlemenin genel faydalarıdır, ancak bunlardan birkaçı özellikle çocuklar için etkili olabilir.

Gençler için hedef belirlemenin faydaları şunları içerir:

 • Çoğu gencin aradığı veya tutturmaya çalıştığı yön sağlar.
 • Çocukların kendileri için neyin önemli olduğunu netleştirmelerine ve ona odaklanmalarına yardımcı olur.
 • Kendini daha iyi tanıma, yönlendirme ve odaklanma yoluyla daha etkili karar vermeyi kolaylaştırır.
 • Çocukların kendi geleceklerini inşa etmede daha aktif rol almalarını sağlar.
 • Çocuklara umut edecekleri ve arzulayacakları bir şey vererek güçlü bir motive edici olarak hareket eder.
 • Çocuklara bir hedefe ulaştıklarında olumlu bir başarı ve kişisel tatmin deneyimi yaşatır.
 • Çocukların yaşamlarında bir amaç duygusu bulmalarına yardımcı olur .

Çocuklarda ve Gençlerde Hedef Belirlemeyi Etkili Kullanmak:

Eğitim Dünyasına göre, başarılı hedef belirlemenin çocuklarınıza iletebileceğiniz altı temel sır vardır:

 1. Net ve ölçülebilir hedefler yazın.
 2. Her hedef için belirli bir eylem planı oluşturun.
 3. Hedeflerinizi günlük olarak okuyun ve bunları başardığınızı hayal edin.
 4. Hedefte olup olmadığınızı görmek için ilerlemenizi düşünün.
 5. Gerekirse eylem planlarınızı gözden geçirin.
 6. Başarılarınızı kutlayın.

Hedef Belirleme Örnekleri

Hedef Belirleme Örnekleri
Hedef Belirleme Örnekleri
 • Spesifik – “Okulda daha iyi notlar almak istiyorum” demeyin,

“Karnemde tüm notlarım 85 ve üzeri” deyin.

 • Ölçülebilir – Hedefinizin ölçülebilir olduğundan emin olun; .
 • Ulaşılabilir – Hedeflerinizi ulaşılabilir tutun;

“Bir sonraki denemem de daha iyi olacğım” demeyin, “Bir sonraki denemede tüm branşlarda 5 net artıracağım” deyin.

 • Gerçekçi ve İlgili – Hedeflerin başarılması için gerçekçi ve öğrenciyle ilgili olması gerekir; öğrenci notlarını önemsemiyorsa, hedefini önemsemeyecektir.
 • Zaman Sınırlı ve İzlenebilir – Öğrencileri hedeflerine gerçekçi bir zaman çerçevesi koymaya teşvik edin; Notlarınızı gelecek hafta veya gelecek yıl yükseltmek için bir hedef belirlemeyin, bir sonraki ilerleme raporunuz veya dönem sonuna kadar notlarınızı yükseltmek için bir hedef belirleyin.

Hedef Tablonuzun İşleyişini Değerlendirmek İçin Bazı Sorular

 1. ben iyiyim…( matematikte)
 2. ben kötüyüm…( türkçede)
 3. Neyi geliştireceğim? ( zamanı etkili kullanmayı)
 4. Bu iyileştirmeleri nasıl yapacağım? ( bir uzmandan destek alarak)
 5. Planım işe yaramazsa ne yapacağım? (yeni bir plan hazırlayacağım)

Ortaokul Öğrencileri İçin 8 Hedef Belirleme Aktivitesi

aktivite

1. Bir Aile Kova Listesi Yapın

Bir kova listesi yapmak, hedef belirlemenin harika bir yoludur ve bu aktivite, tüm aileyi hedef belirleme uygulamasına dahil eder. Hem hedef belirlemeyi modellemenin harika bir yoludur hem de çocuklarınızı aynı anda kendilerini uygulamaya teşvik eder.

Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 • Ailenizi bir araya getirin ve bir parça kağıt ve bazı kalemler toplayın.
 • Gelecek yıl bir aile olarak üzerinde çalışmak istediğiniz başarıların, deneyimlerin veya başarı hedeflerinin bir listesini beyin fırtınasıyla yapın.
 • Yılın sonunda, listenize tekrar bakın ve neler başardığınızı görün. Bir aile olarak başardığınız hedefleri kutlayın.
 • Çocuklarınıza, bu kova listesini oluşturmaya ve/veya kendileri için bir tane oluşturmaya yardımcı olması için Trello veya Evernote gibi çevrimiçi araçları kullanmayı önerebilirsiniz.

2. Çarkıfelek çizin

çarkifelek

Çarkıfelek hayatın farklı alanlarında hedef belirlemeyi tanıtmanın eğlenceli bir yoludur. Hedeflerinizi okul veya iş ile sınırlı tutmanıza gerek olmadığını, hayatın her alanında hedefler koyabileceğinizi çocuklarınıza gösterecektir.

Bir çarkıfelek oluşturmak ve kullanmak için şu adımları izleyin:

 1. Bir daire çizin ve eşit parçalara bölün (bir pizzayı dilimler halinde kesiyormuşsunuz gibi).
 2. Her parçaya önemli yaşam alanlarından birini yazın; örneğin, “Aile”, “Arkadaşlar”, “Okul/İş”, “Hobiler”, “Sağlık” ve “Eğlence” yazabilirsiniz.
 3. Her alan için, çocuğunuzun başarmak istediği hedefleri yazmasını sağlayın. Hedefleri belirli bir zaman çizelgesinde tuttuğundan emin olun (örneğin, bir ay, 3 ay, bir yıl).

Seçtiğiniz zaman çizelgesi boyunca ilerlemesini takip etmesine yardımcı olduğunuzdan emin olun.

3. Bir Vizyon Panosu Oluşturun

vizyon panosu
vizyon panosu

Vizyon panoları, sizin için özellikle anlamlı olan büyük hedeflerinizi planlamanın harika bir yoludur. Çocuklarınızın veya öğrencilerinizin bir vizyon panosu oluşturmasına yardımcı olmak, onları zorlayacak, kendileri için en önemli olanı düşünmelerini sağlayacak ve hedeflerine ulaşmada motive kalmaları için onları cesaretlendirecektir.

Etkili bir vizyon panosunun nasıl oluşturulacağı aşağıda açıklanmıştır:

 • Bazı eski dergileri toplayın (aynı zamanda resim çizebilir, gazete kullanabilir, bazı resimlerin çıktısını alabilirsiniz, vb.) ve öğrencilerinizden gelecek için umutlarını ve hayallerini temsil eden bazı resimler kesmelerini isteyin.
 • Çocuklarınızın resimleri bir karton parçasına yerleştirmelerine yardımcı olun ve bunları yerine sabitlemek için yapıştırıcı kullanın. Ayrıca parıltı, çıkartmalar, kurdeleler, işaretçiler ve vizyon tahtalarını süslemek isteyebilecekleri her şeyi sağlayabilirsiniz.
 • Çocuklarınızdan her bir resmin neyi temsil ettiğini ve bu amaç doğrultusunda nasıl çalışmayı planladıklarını açıklamalarını isteyin.  

4. 3 Yıldız ve Bir Dilek Oyna

Bu, öğrencilerinizle veya çocuklarınızla birlikte oynayabileceğiniz eğlenceli ve kolay bir oyundur ve onların hedeflerini düşünmeye başlamalarına yardımcı olur.

Basit kuralları olan kolay bir aktivitedir:

 1. Çocuklarınızdan üç “yıldız” veya iyi yaptıkları şeyler bulmalarını isteyin. Gökyüzü bu aktivitenin sınırıdır – iyi oldukları şey okuldaki bir konudan onu iyi bir arkadaş yapan bir kaliteye kadar her şey olabilir.
 2. Artık üç yıldızları olduğuna göre, yıldızlarını tamamlamak için bir “dilek” bulmalarını söyleyin; Dilek, çocukların üzerinde çalışması gereken veya daha iyi olmak istediği bir şey olmalıdır. Yine, sadece hayal güçleri ile sınırlıdırlar. Onlar için anlamlı ve önemli olduğu sürece herhangi bir hedefi seçebilirler.

Bu aktivite, onlara sadece önemli hedefler bulmalarına yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda başarılı olmak için ihtiyaç duydukları özgüven geliştirmelerine de yardımcı olacaktır.,

5. Eğlenceli Sorular Sorun

eğlenceli sorular
eğlenceli sorular

Soru sormak, çocuklarınızın kendileri için neyin önemli olduğunu, neyi başarmak istediklerini ve oraya nasıl ulaşabileceklerini düşünmelerini sağlamanın harika bir yoludur.

Piyasada tonlarca eğlenceli soru var, ancak başlamanıza yardımcı olacak birkaç örnek:

 • Çocuklarınıza “piyangoyu kazansaydınız ne yapardınız?” diye sorun. veya “Bir süper gücünüz olsaydı, onu nasıl kullanırdınız?”
 • Cevaplarını dinleyin ve ayrıntılı olmaları için onları teşvik edin.
 • Cevaplarında belirledikleri umutları, hedefleri ve hayalleri gerçekleştirmek için bir plan yaparak kaderlerini nasıl kendi ellerine alabileceklerini tartışın.

Hala uzun vadeli hedeflerini düşündüklerinden ve onlara ulaşmanın yollarını aktif olarak planladıklarından emin olmak için tartışmaya mümkün olduğunca sık devam edin.

6. İlgi Haritaları

İlgi alanı haritaları daha büyük öğrenciler için en iyisidir, bu nedenle bunu ortaokul öğrencileri için kaydetmek isteyebilirsiniz.

Çocuklarınızın bir ilgi haritası oluşturmasına nasıl yardımcı olacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Çocuklarınızdan ne yapmaktan hoşlandıklarını düşünmelerini isteyin. Sanatı seviyorlar mı? Bilim? Yazı? Spor Dalları? Tüm ilgi alanlarını ve yapmayı en sevdikleri şeyleri düşünmelerini sağlayın ve bunları yazın.
 2. İlgi listelerine bakmalarına ve herhangi bir kalıp bulup bulamayacaklarını görmelerine yardımcı olun; örneğin, belki ilgi alanlarının çoğu başkalarına yardım etmeyi veya dışarıda olmayı içerir.
 3. Bir çemberler ağı oluşturarak ve onları anlamlı bir şekilde kendi ilgi alanları ile doldurarak bir ilgi haritası oluşturmalarını sağlayın.
 4. İlgi haritalarına dayanarak, kendileri için alakalı ve anlamlı hedefler oluşturmalarına yardımcı olun.

Bu aktivite, öğrencilerinizin kendileri hakkında daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olacaktır, bu da iyi hedefler belirlemenin hayati bir ön koşuludur.

7. Yeni Yıl Düşünceleri ve Kararları

düşünce
düşünce

Ortaokul çağındaki çocuklar muhtemelen Yeni Yıl kararlarını belirleyen ritüeli kavrayacaklar. Ayrıca, çalışmaları ve ders dışı faaliyetleri ile ilgili olarak daha fazla vekillik ve tercih gösterdikleri bir yaşta olacaklardır.

Yeni Yıl kararlarını bir ritüel haline getirmek sadece hedefler belirlemek için harika bir fırsat olarak hizmet etmekle kalmaz, aynı zamanda çocukları bir önceki yılın zorlukları ve zaferleri üzerinde düşünmeye teşvik etmek için bir fırsat sağlar, minnettarlığı ve başarı duygusunu teşvik eder.

Bu aktiviteyi kolaylaştırmak için çocuğunuzdan aşağıdaki sorulardan bazıları üzerinde düşünmesini isteyin:

 • Geçen yıl başarmış olmaktan en çok gurur duyduğunuz şey nedir?
 • Geçen yıl neyi daha iyi yapabileceğini düşünüyorsun?
 • Geçen yıl özellikle tutkulu hissettiğiniz bir şey nedir?
 • Yeni yılda hangi yeni hedefi gerçekleştirmek istersiniz?
 • Yeni yılda durdurmak istediğiniz davranış nedir?
 • Yeni yılda yapmaya başlamak istediğiniz davranış nedir?
 • Yeni yılda denemek istediğiniz yeni bir şey nedir?

Bu, bir aile olarak birlikte yapmak için harika bir egzersiz. Bu şekilde, yetişkin olarak siz de kişisel veya profesyonel yaşamınızda yansımalarınızı tanımlayabilir ve yeni hedefler belirleyebilirsiniz. Bu, okulları, sporları veya diğer ders dışı etkinlikleriyle ilgili hedefler belirlemek isteyebilecek çocuklarınız için bir örnek oluşturmanıza olanak sağlayacaktır.

8.Hedeflerim Çalışma Sayfası

Bu çalışma sayfası, çocukları hedefleri hakkında daha fazla düşünmeye ve bu hedeflere nasıl ulaşacaklarını planlamaya teşvik etmek için etkili bir araçtır.

Çalışma sayfasının en üstünde, hedeflerini belirlemeleri için bir kutu ve hedeflerinin tamamlanması için hedef tarihi not etmeleri için bir kutu vardır.

Ardından, hedeflerine ulaşmalarını sağlayacak üç eylem belirlemeleri istenir. Bunlar, hedeflenen tarihe kadar hedeflerini tamamlamalarına yol açacak ilgili ve gerçekçi eylemler olmalıdır.

Alt kısımda, hedeflerine ulaştıklarını nasıl anlayacaklarını açıklayan bir alan var (örneğin, hedeflerine ulaştıklarında nasıl görünecek, sonuç ne olacak). Ayrıca, hedeflerine doğru çalışmaya devam etmelerine yardımcı olacak iki şey bulmaları istenir (örneğin, cesaret verici bir arkadaş, motive edici bir düşünce).