Omicron varyantı hakkındaki haberleri takip eden ebeveynler, çocukları konusunda çok fazla endişe yaşayabiliyor. Bu varyantın çocuklarınızı ve ailenizi nasıl etkileyebileceği konusunda endişelenmeniz çok normal. Bu varyantın diğer varyantlara göre çocuklarda daha şiddetli bir hastalığa yol açıp açmadığı, yeni önlemlerin neler olması gerektiği ve aşıların işe yarayıp yaramadığı konusunda aklınızda çok fazla soru işareti olabilir.

İlk kez geçtiğimiz Kasım ayında Güney Afrika’da tespit edilen omicron varyantı üzerine yapılan çalışmalar hala devam ediyor. Varyantın bulaşıcılığı, hastalığın şiddeti ve aşıların etkinliği gibi konular hakkındaki araştırmalar devam ederken herkes gibi ebeveynler de kendi sağlıkları ve çocuklarının sağlığı hakkında endişeler duyuyor.

Omicron Varyantı Nedir?

Omicron varyantı, Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) ilk kez geçtiğimiz Kasım ayında bildirildi. DSÖ bu varyantı, endişe uyandıran varyant (variant of concern) olarak isimlendirdi.

Bu isimlendirmenin nedeni varyantın Güneş Afrika’da neden olduğu enfeksiyonlarda hızlı bir tutulum göstermesi ve bunun ise varyantın bulaşıcılığı yüksek bir varyant olabileceğini göstermesiydi. DSÖ’ye göre bu varyant, diğerlerinden daha fazla mutasyona sahip ve bu mutasyonlar endişe verici özelliklere sahip gibi görünüyor.

Omicron varyantı, ülkemiz dahil olmak üzere dünyanın ger yerinde görülüyor. 7 Ocak’ta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamalara göre omicron vakaları en yoğun olarak İstanbul’da görülüyor. Hatta omicron varyantı nedeniyle İstanbul’daki vaka sayıları, toplam vaka sayılarının yarısını aşmış durumda.

İlk kez Güney Afrika’da görülmüş olan bu varyantın gösterdiği yayılım hızlı gibi görünse de omicron varyantının diğer varyantlara göre daha hızlı yayılıp yayılmadığı bilinmiyor. Ayrıca Covid varyantları arasında en baskın olanın hala delta varyantı olduğu söyleniyor.

Omicron ve Delta Arasındaki Farklar

Bilim insanları bu konudaki araştırmalarına devam ediyor olmakla birlikte omicron’un diğer varyantlardan nasıl ayrıştığı konusunda bir şey söylemek zor. Bununla birlikte bazı iddialara göre omicron varyantı daha bulaşıcı olabilir. ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri’ne (CDC) göre bu varyant, ilk Covid-19’a göre daha hızlı bir yayılım gösterse de diğer varyantlardan daha bulaşıcı olup olmadığı bilinmiyor.

Omicron ve delta arasındaki farkların neler olduğuna dair henüz kesin bir şey söylemek zor. Dünyada hala delta varyantı baskın olsa da omicron’un daha hızlı yayılması durumunda bu varyantın baskın hale geldiğini görebiliriz.

Bazı uzmanlar, omicron varyantının delta’dan daha hızlı yayılabileceğini söylüyor. Bu görüşlerinin altında yatan neden ise bazı yerlerde omicron’un diğer varyantlardan daha çok görülmesi yer alıyor. Ayrıca omicron’un, sağlık otoritelerine bildirilen vakalardan daha fazla sayıda olduğu düşünülüyor.

Omicron’un diğer varyantlara göre daha şiddetli hastalıklara neden olup olmayacağı ve mevcut aşıların bu varyanta karşı ne kadar etkili olduğu da net bir konu değil. Bununla birlikte mevcut aşılar, omicron’un neden olduğu enfeksiyonlara karşı tam koruma sağlamayabilse de bunların astalığın şiddetlenmesi, hastaneye yatış oranları ve ölüme karşı koruma sağladıkları biliniyor.

Omicron Varyantı Çocukları Nasıl Etkiliyor?

 

Ebeveyn olarak aklınızı en çok kurcalayan sorulardan bir tanesi, omicron’un çocuğunuza bulaşması durumunda onu nasıl etkileyeceği olabilir. Omicron’un çocukları nasıl etkileyebileceği yönünde henüz yetkililer yeterli bilgiye sahip değil. Ancak çocukların da bu varyant ile enfekte olabileceği biliniyor. Bununla birlikte uzmanlara göre bu varyantın, diğer varyantlardan farklı olup olmadığı üzerinde bir görüş bildirmek için henüz çok erken.

Aşılar Omicron’a Karşı Etkili mi?

Bildiğiniz gibi Covid-19 için geliştirilen aşılar 12 yaş üzeri çocuklara uygulanabiliyor. Pek çok ebeveyn çocuklarını aşılatarak bu hastalığa karşı koruma sağladığını düşünmüştü. Ancak şimdi yeni varyantın ortaya çıkmasıyla birlikte aşıların etkili olup olmayacağı konusunda yeni endişeler ortaya çıktı.

Omicron hakkında henüz çoğu şey belirsiz olduğu için aşılarla ilgili de bu durum geçerli. Bazı uzmanlar, omicron’un spike proteininde değişiklikler olduğu için aşıların diğer varyantlara olduğu kadar etkili olmayabileceğini söylüyor. Bunun nedeni ise aşı nedeniyle oluşan antikorların esas hedefinin spike proteinler olmasından kaynaklanıyor.

Pfizer firmasının yaptığı araştırmalarda aşının vücutta yarattığı antikorlar omicron varyantına karşı azalmış durumda olsa da üç kez aşı olan kişilerde hala önemli ölçüde antikor bulunduğu görüldü. Bununla birlikte iki kez aşı olmuş ebeveyn ve çocukların, hastaneye yatış ve ölüme karşı belli bir korumaya sahip oldukları söylenebilir.

Çocuğumu Okula Göndermeli miyim?

Bildiğiniz gibi okullarda yüz yüze eğitim devam ediyor. Okul çağındaki çocuklar pandeminin ilk dönemlerinde uzun bir süre okula gidememiş ve uzaktan eğitim almış olsa da 2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılı itibariyle çocuklar okula gitmeye başladı. Pek çok ebeveyn, çocuklarının daha iyi eğitim görmesi bakımından okula gitmelerini desteklese de omicron ile birlikte ebeveynler okula giden çocukları hakkında endişelenmeye başladı.

Uzmanlara göre okullarda maske kullanımına, mesafeye ve gerekli durumlarda test yapılması gibi önlemlere dikkat edilmeye devam edilmesi durumunda okullara ara verilmesine gerek yok. Bunun için elbette çocukların önlemler konusunda iyi bir şekilde eğitilmeleri gerekiyor. Alınan önlemler sayesinde hem influenza hem de Covid salgınlarına karşı koruma sağlanabilir.

Omicron Varyantından Nasıl Korunulur?

Omicron varyantından korunmak için diğer varyantlarda aldığımız önlemlere devam etmemiz gerekiyor. Bu varyanttan korunmak için en önemli olan şey virüse maruz kalmamak olacaktır. Kendinizi ve ailenizi koronavirüse karşı korumak için alacağınız önlemler şunlar olmalıdır:

  • Burun ve ağzı kapatan maskeler kullanın. Maskeyi takarken ve çıkarırken ellerinizin temiz olduğundan emin olun.
  • Diğer insanlarla aranıza en az 1 metre mesafe koyun.
  • Az havalandırılan ya da kalabalık mekanlardan uzak durun.
  • İç mekanlarda havalandırmayı arttırmak için pencereleri açın.
  • Ellerinizi düzenli olarak yıkayın.
  • Aşı sıranız geldiğinde aşı olun.

 

Kaynaklar

https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-59903653

https://www.unicef.org/coronavirus/what-we-know-about-omicron-variant

https://www.verywellfamily.com/the-omicron-covid-19-variant-and-kids-what-you-need-to-know-5212371