© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Origami: Kağıt Katlama Sanatı ve Türleri

Origami: Kağıt Katlama Sanatı ve Türleri

Origami, Japonya’da kağıtların ucuz ve çok rahatlıkla bulunduğu 1603-1868 yııları arası Edo döneminde ortaya çıkan kağıt katlama sanatıdır. İlk yapılan origami, törensel amaçlara sahipti ve düğün törenlerinde kullanılıyordu. Bir tebrik kartı gibi hediye olarak sunuluyordu.

Origami sadece kağıdı katlayarak yapılır. Başka hiçbir malzeme kullanılmaz. Zaten aslında ‘’ori’’ katlamak, ‘’kami’’ de kağıt demek. İkisinin karışımı da ‘’origami’’ olarak tanınmış. Nesilden nesile geçen bir Japon kağıt katlama sanatı olan origami, ülkede daha çocukluktan öğretilmeye başlanıyor. Minicik ellerin yaptığı her hayvan figürü ya da her maske bir anlam taşıyor.

Origami Sanatı Detaylar

Origami sanatı; kağıdı döndürme, uç noktaları bir araya getirme, kenarları açma, çekme, kıvırma, ters katlama ve tekrarlama gibi hareketlerden oluşan basit işlemlere dayanır. Bu basit işlemlerle karmaşık tasarımlar meydana getirmek için kullanılır.

Belki de kültürel açıdan en önemli origami türü, düğün gibi mutlu olaylar için kullanılan şanslı bir sembol olan turna kuşudur. Japonlar geleneksel olarak bu kuşların 1000 yıldır yaşayan doğadaki en güçlü yaratıklar olduğuna inanıyorlar. Bir yıl içinde 1000 origami turnayı birbirine bağlayan herkesin bir dileğinin gerçekleşeceğine inanılır.

Origami Kağıdı Nasıl Olmalı?

Görsel olarak her tür katlanabilen kağıt origami yapımında kullanılabilir. Özel origami için hazırlanmış kare kağıtları kitapevlerinde bulabilirsiniz. Genellikle bir tarafları desenli, diğer taarfları beyaz olur. Origami kağıdı, A4 gibi kağıtlara göre daha hafiftir.

Japonların kullandığı geleneksel origami kağıdına “Washi” denir. Washi, gampi ağacının kabuğu, mitsumata çalısı veya dut ağacı kabuğu ancak bambu veya kenevir ile kullanılarak da yapılabilir.

Ahşap hamurundan yapılan sıradan kâğıttan daha serttir ve kaligrafi de dahil olmak üzere birçok geleneksel sanatta kullanılır. Diğer özel kağıt türleri arasında unryu, lokta, gampi, kozo, saa ve abaca da son derece güçlü malzemelerdir.

Origaminin Kitlelere Yayılması

Günümüzde birçok insan origami kağıtlarının nasıl katlanacağını öğrenme fikrine daha çok ilgi duyuyor, çünkü kağıt ucuz ve oturduğumuz yerde her şekilde yapabileceğimiz bir hobi. Ancak origami ilk kez uygulandığı dönemlerde sadece elit kitle için yapılan bir sanattı. Japon keşişler origami şekillerini dini amaçlarla kullandılar.

Kağıt daha uygun fiyatlı olduğu için, insanlar zamanla katladıkları origami şekillerini hediye olarak ya da yazışmaların içine katlanmış kart olarak eklemeye de başladılar. Bu şekilde origami ciddi şekilde yayılmaya ve tanınmaya başladı.

Origami sanatı, matematik ile ilgili birçok kavramı da içerdiğinden, eğitim aracı olarak kullanılmaya başlandı.

 

Balık şeklinde yapılmış origami sanatı:

Çeşitli şekiller yapılmış origami sanatı :

Kuş şeklinde yapılmış origami sanatı:

Fil şeklinde yapılmış origami sanatı:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir