Markete gittiğinizde, farklı ekmek çeşitleriyle karşılaşırsınız. Beyaz ekmek, kepek ekmeği, mısır ekmeği, tahıllı ekmek ve daha fazlası. Bu çeşitlerin hemen hepsi, sağlıklı bir tabak hazırlamak istendiğinde, besin maddelerinden arındırılmış ve işlenmiş olarak hazırlanır. Paleo lavaşlar ise farklıdır. GDO’lu mısır ve glutenden tamamen arındırılmıştır. Ayrıca Hindistan cevizi sütü ve glutensiz mısır nişastası gibi sağlıklı seçenekler içeriyor. Paleo lavaşları hazırlamanın ne kadar kolay olduğunu anladığınızda, bir daha marketten lavaş ya da ekmek almak istemeyebilirsiniz! Ayrıca lavaşınıza hangi malzemelerin dahil olduğunu biliyorsunuz, gizli ya da genetik olarak değiştirilmiş malzemeler de yok!

Malzemeler

  • 2 adet yumurta,
  • 1 su bardağı Hindistan cevizi sütü,
  • 1 yemek kaşığı bitkisel yağ (avokado yağı ya da zeytinyağı),
  • ¾ su bardağı glutensiz mısır nişastası,
  • 3 çorba kaşığı Hindistan cevizi unu,
  • ¼ çay kaşığı tuz

Nasıl yapılır;

Önce ıslak malzemeleri; yumurtayı ve Hindistan cevizi sütünü karıştırın. Ardından nişasta, un ve tuzu da ekleyin. Tüm malzemeleri iyice karıştırın.

Küçük bir tavayı ocağa alın ve altını orta ateşte yakın ve avokado yağını tavaya alın. Hamuru tavaya almadan önce yağın ısınmasına izin verin. Karışımın üçte birini tavaya dökün ve eşit şekilde dağıtmak için bir spatula kullanın. Lavaşların her bir yüzeyini 3-4 dakika pişirin ve sonra çevirin ve diğer tarafını da 3-4 dakika pişirin. Bitirdiğinizde, lavaşlar altın rengini almış olmalı. Artık lezzetli ve sağlıklı dürümler hazırlamaya hazırsınız!

1-

2-

3-

4-

5-

6-

7-