Pancar suyu süper gıdalar kategorisindedir çünkü pek çok faydası vardır. Enerji verir, cildi güzelleştirir, hatta cilt, saç ve sağlık için pek çok faydası vardır.

Bir bardak pancar suyunda 58 kalori, 13 gram karbonhidrat ve 2 gram protein bulunmaktadır. Bunun yanında bir bardağı günlük

A vitamini ihtiyacının %1’ini, kalsiyum ihtiyacının %2’sini, C vitamini ihtiyacının %11’ini ve demir ihtiyacının %6’sını karşılamaktadır.

Yaşlanma Belirtilerini Önler

Pancar suyunu pamuk kullanarak yüzünüze sürün ve 10 dakika bekledikten sonra durulayın. Bu uygulama haftada bir defa yapılabilir ancak akşam yapmanız daha iyi çünkü pancar suyu biraz kırmızı iz bırakabilir ve bunların geçmesi için biraz zaman gerekli.

Antioksidan kaynağı olan pancar suyu, bu sayede yaşlanma karşıtı özellikler taşır. Oksidasyon vücut için gerekli bir durum olsa da, hücresel düzeyde hasar yaratır ve bu da yaşlanmaya sebep olur. Antioksidanlar bu serbest radikalleri nötralize ederler ve kırışıklara engel olurlar.

Pigmentasyon ve Kızarmalara Engel Olur

C vitamini lekeler, kızarmalar ve pigmentasyona karşı güçlü bir engelleyicidir ve cilt tonunu da eşitler. Pancar suyundaki C vitamini içeriği bu nedenle cilt rengi problemlerine karşı iyi gelir.

Kuru Cildi Nemlendirir

Pancar suyu cildinizi daha yumuşak ve nemli hale getirir. Ayrıca üst katmandan ölü hücreleri atmanıza yardımcı olur. Pancar suyu içmeniz cildinizin gerekli neme kavuşmasına yardımcı olacaktır.

Saç Kaybını Önler

Saç kaybının sebebi genelde potasyum eksikliğidir ve bu mineral saç gelişimi için önemlidir. Pancar suyunda bol miktarda potasyum bulunur ve bu nedenle onu tüketmek saç kaybına engel olur, saç uzamasını hızlandırır.

Karaciğer Fonksiyonlarını İyileştirir

Pancar suyu genelde detoks için kullanılır çünkü karaciğer fonksiyonlarını iyileştirir, vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Glutathione adlı bir antioksidana sahip olan pancar suyu, böylece karaciğeri hasardan korur. Ayrıca karaciğer hücrelerinin yenilenmesini uyarır ve karaciğerde yağ sentezini iyileştirir.

Hemoglobin Düzeylerini Arttırır

Vücudun doğru fonksiyon gösterebilmesi için hemoglobin düzeylerinin optimum düzeyde olması gerekir. Düşük hemoglobin düzeyi anemiye sebep olabilir ve bu da pancar suyu tüketerek önlenebilir. Hemoglobin üretimi için demir, folat ve B12 vitamini gerekmektedir. Pancar suyu mükemmel bir folat kaynağıdır ve iyi oranda da demir sağlar. Hatta anemi hastalarının genelde beslenmelerine pancar eklemeleri önerilir.

İnflamasyonları Azaltır

İnflamasyon genelde bağışıklık sisteminin travma ve enfeksiyonlara karşı verdiği tepkidir ancak kızarma, şişkinlik ve ağrı gibi belirtiler pek çok rahatsızlık verebilirler. Pancar suyu ise inflamasyonları azaltabilmektedir ve bu nedenle inflamasyon kaynaklı problemler ile savaşmaktadır.

Kanseri Önler

Pancar suyunun en önemli özelliklerinden birisi kanseri önlemesidir. Son çalışmalar onun kanser karşıtı özellikler gösterdiğini ortaya koyuyorlar.

Kanser hücreleri oksijen düzeyindeki artıştan kötü etkilenirler ve pancar suyu ise hücrelerin oksijen oranını arttırır. Pancar suyu bazik bir sıvıdır ve böylece asidik ortam oluşmasına da engel olur. Kanser hücreleri asidik ortamlarda çoğalırlar ve pancar tüketmek onlar için elverişsiz bir ortam oluşturur.

Detoksa Yardımcı Olur

Vücudun optimum performans göstermesi için toksinlerden arındırılması gerekir ve pancar suyu bu imkanı sağlar. İçeriğindeki betalainler sayesinde vücudun toksin atımını hızlandırır.

Enerji Verir

Bir destek olarak kullanıldığı zaman pancar suyu enerji verir ve atletik performansı arttırır. Zira kaslara oksijen gidişini arttırır ve bu da performansı arttırır.

Bunamaya Engel Olur

Bunama genelde yaşlılarda görülür ve bilişsel fonksiyonların kaybı, kötü hafıza, kişilik değişimleri, yanlış mantıklandırma gibi sonuçlar doğurur. Pancar suyunun onu önlemek hususunda etkili olabildiği görülmüştür.

Bizler yaşlandıkça bilişsel yeteneklerimizde gerileme görülür. Bunun temel sebeplerinden birisi ise beyne kan akışının azalmasıdır. Bu konuda yapılan çalışmalarda, beyne kan akışının arttırılmasının gerilemeyi engelleyeceğine dair varsayımlar yapılmıştır. Beyne kan akışının artması için nitrat zengini gıdalar deneklere verilmiştir ve bu sayede kan akışı gerçekten artmıştır.

Bu şekilde oksijenin beyne daha fazla ulaşması, beyin fonksiyonlarını da iyileştirmiştir. Dolayısıyla nitrat bakımından zengin olan pancar suyunun tüketimi fayda sağlayabilmektedir.

Kan Basıncını Düşürür

Yüksek kan basıncı sağlığa zararlıdır ve genelde kan akışının bir sebepten zorlaşması nedeniyle ortaya çıkar. Bu durum kalbe daha fazla yük bindirir ve kalp yorulmaya başlar. Pancar suyu ise kan basıncını düşürmeyi sağlar.

Pek çok çalışmada pancar suyunun tek başına kan basıncını düşürebildiği görülmüştür ve bunun sebebinin nitrat olduğu belirtiliyor. Nitrat sayesinde damarlar genişliyor ve daha fazla kanı kolayca taşıyabiliyorlar.

Artrit Tedavisine Katkı Sağlar

Fazla miktarda pancar tüketmek kalsiyum emilimini zorlaştırır ancak bu durum artrit gibi kalsiyum birikimi olan vakalarda işe yarayabilmektedir. Pancar suyunun bazik içeriği eklemlerdeki bu birikimlerin çözülmesine yardımcı olmaktadır.

Anemi ile Savaşır

Anemide kandaki hemoglobin düzeyleri düşüktür ve pancardaki fosfor, magnezyum, potasyum, çinko, kalsiyum, iyot, kükürt, bakır, yağ, B1, B2, B6, P vitaminleri ile niasin içeriği, anemi ile savaşa destek olmaktadır.

Diyabet ile Savaşır

Pancarda alfa-lipoik asit bulunmaktadır ve bu antioksidan glukoz düzeylerini düşürmekte, insülin hassasiyetini arttırmaktadır. Ayrıca şeker hastalığındaki stres kaynaklı değişimleri de azaltır.

Damar Sertliğini Önler

Nitrik oksit damarları genişletmekte, kan akışını iyileştirmektedir ve bu sayede damar sertliğine de iyi gelmektedir. Bol nitrik oksit içeriği sayesinde damar sertliği ihtimalini de azaltmaktadır.

Serbest Radikallerden Korur

Bu sebzedeki betalainler ona özel rengini verirler ve antioksidan özelilkler taşırlar. Bu antioksidanlar, tüm vücudun detoks edilmesi ve inflamasyonlarla savaşılması hususunda da etkilidirler.

Vücudu Temizler

Pancar suyunu havuç veya salatalık suyuyla birleştirerek tüm vücudunuzu içten temizleyebilirsiniz. Özellikle böbrek ve safra kesesi temizliğinde işe yaramaktadır.

Pancar Suyunun Diğer Faydaları

• İçeriğindeki demir alyuvar üretiminde kullanılır.
• DNA sentezine yardımcı olur.
• Lifli içeriği sayesinde tip-2 diyabet sahipleri için önemlidir.
• Kolesterolün düşmesini sağlar.
• Damarları genişletir.
• Silika içeriği sayesinde saç ve kemikleri güçlendirir.