Bitki sahipliği konusunda yeniyseniz veya bakımı kolay bir ev bitkisi arıyorsanız, Sansevieria veya diğer adıyla Paşa Kılıcı tam size göre bir bitkidir. Bu dayanıklı bitki türü, çok çeşitli yetiştirme koşullarına uyum sağlaması nedeniyle popülerliğini her daim korur.

Sansevieria nedir?

Botanik Sınıflandırması: Sansevieria trifasciata

HAKKINDA

Sansevieria sert, dik, kılıç benzeri yaprakları ile karakterize edilir. Mimari doğaları, onları modern ve çağdaş iç tasarımlar için doğal bir seçim haline getirir.

Dolaylı güneş ışığında en iyi hallerini ortaya koyuyor olsalar da, direkt güneşe dayanabilir ve az ışıkla da başa çıkabilirler. Ve Sansevieria, Batı Afrika’nın kurak çöllerine özgü bir bitki olduğundan, özellikle kış aylarında fazla suya ihtiyaç duymaz.

EĞLENCELİ GERÇEK

Sansevieria, yalnızca gündüz oksijen salan diğer birçok bitkinin aksine, gece boyunca oksijen salımında bulunmalarına izin veren belirli bir tür fotosentez gerçekleştirmeleri nedeniyle benzersizdir.

Sansevieria’nızın bakımı nasıl yapılır?

Sansevieria’nızın bakımı

Bir Sansevieria’nın bakımı için aşağıdaki talimatları kullanabilirsiniz ki bu kılavuz size; bir Sansevieria’yı nasıl sulayacağınızı iletmekle kalmaz aynı zamanda ışık, sıcaklık, nem tercihleri ​​ve büyümesine yardımcı olmak için ihtiyaç duyabileceği ek bakım hakkında da bilgi verir.

IŞIK

Sansevieria’nız, bulunduğu ortama kolaylıkla adapte olabilen bir bitkidir. Orta ila parlak derecedeki dolaylı ışığı tercih eder, ancak doğrudan güneş ışığının yanı sıra düşük ışığı da tolere edebilir.

SU

Sansevieria’nızı yalnızca toprağı tamamen kuruduğunda sulayın. Saksısının altındaki drenaj deliğinden sıvı akana kadar sulamaya devam edin ve ardından, saksı tabağında biriken suyu atın.

NEM

Sansevieria’nız kuru ortamları tercih eder. Su püskürtme vb. şekilde nemlendirilmeye ihtiyaç duymaz

SICAKLIK

Her ne kadar yüksek sıcaklıkları sevseler de, 55-85 derece arasındaki koşullar Sansevieria için idealdir.

GIDA

İç mekan bitkileri için altı ayda bir sıvı gübre ile beslenme oldukça uygundur. Dolayısıyla aynı durum Sansevieria için de geçerlidir.

TOKSİSİTE

Sansevieria evcil hayvanlar ve insanlar için hafif derecede toksiktir. Tipik olarak, yutulması ağız ve mide tahrişinin yanı sıra olası bir kusma durumuna neden olur.

İLAVE BAKIM

Sansevieria’lar kolay bakılan, dayanıklı bir bitkidir ve herhangi bir ek bakım gerektirmezler.

Ez cümle..

Yapısal formu ve sağlam gövdesi ile bu bitkinin bakımı kolaydır ve mekanlara rahatlıkla uyum sağlar. Yılan Bitkisi ve Kayınvalide Dili olarak da bilinir.

 

Orijinal metin: https://bloomscape.com/plant-care-guide/sansevieria/