Pekmezin faydaları neler?

Pekmezin faydaları neler?

Pekmez farklı ülkelerde farklı malzemeler ile hazırlanabilen, hatta kişilerin keyfine veya yöresel ürünlerine göre bile değişim gösterebilen güzel bir kahvaltılık. Üzüm, keçiboynuzu, şeker kamışı gibi malzemelerdne üretilebilen pekmez, kullanılan şekerin içindeki sukrozun kristalleşmesi sonucunda bildiğimiz kıvamına kavuşuyor. Tatlı ama hafif de acımsı bir tadı olan pekmez, temel vitaminleri ve mineralleri barındırdığı gibi sağlığa da oldukça faydalı.

Pekmezin faydaları keşfedildikçe onu tüketmek isteyenler de artıyorlar ancak pek çok kişi tadını pek sevmediği için ondan uzak durmayı tercih ediyor. Halbuki adet semptomlarını giderme, kan şekeri düzeyini düzenleme, kemik sağlığını iyileştirme, cilt sağlığını daha iyi hale getirme gibi pek çok konuda bir hayli etkili.

Pekmez Besin Değerleri

100 gram pekmezde şu besin değerleri bulunmaktadır:
• 290 kalor
• 0 yağ
• 0 kolesterol
• 37 miligram sodyum
• 75 gram karbonhidrat
• 0 lif
• 55 gram şeker
• 0 protein
• 0.7 miligram B6 vitamini
• 0.8 miligram fantotenik asit
• 0.9 miligram niasin
• 0.1 miligram tiamin
• 1.5 miligram manganez
• 242 miligram magnezyum
• 1,464 miligram potasyum
• 4.7 miligram demir
• 17 mikrogram selenyum
• 0.5 miligram bakır
• 205 miligram kalsiyum
• 31 miligram fosfor

Pekmezin 9 Faydası

Adet Semptomlarına İyi Gelir

Pekmezde bol miktarda demir bulunur ve kadınların demire erkeklerden daha fazla ihtiyaç duydukları bilinir. Zira kadınlar her ay adet döneminde kan ve dolayısıyla demir kaybına uğrarlar. Ergenlik döneminde başlayan adet döngüleri, günlük alınması gereken demir miktarının artmasına sebep olurlar ancak demir ihtiyacı menopoz ile birlikte erkeklerle aynı olur.

Demir kişilerin ruh hallerini de iyileştirebilmektedir çünkü beyinde oksijen düzeyleri düşük olduğunda, serotonin, dopamin ve bazı temel hormonların dengesi bozulur ve demir eksikliği yeterli oksijen taşımaya engel olur. Dolayısıyla demir eksikliği yaşayanların moral bozuklukları yaşamaları, kötü uyumaları, az enerjiye sahip olmaları ve motivasyon eksikliği yaşamaları sık sık karşımıza çıkmaktadır. Bilhassa adet döneminde yaşanan depresyon ve anksiyete, demir eksikliğinin bir sonucu olabilir.

Pekmezde bulunan magnezyum, manganez ve kalsiyum gibi temel mineraller, kan pıhtılaşmasının önüne geçerler ve böylece adet dönemi kasılmaları da azalır.

Stresle Savaşır

B vitaminleri, kalsiyum ve magnezyum, stresle ve anksiyete ile savaşta büyük bir rol oynarlar ve pekmezde bunların hepsi bulunur. B6 vitamini serotonin düzeylerini yükseltir ve bireylerin ruh halini iyileştirir, dolayısıyla stresle mücadele ederken önemli bir vitamindir.

Kan Şekerini Dengeler

Pekmez kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olabilmektedir ve bu da diyabet hastaları için önemli olabilmektedir. Pekmez şekerli tadına karşın düşük bir glisemik endekse sahiptir ve glukoz ile karbonhidratların metabolizmasını doğal olarak yavaşlatarak insülin üretimini azaltır. Ayrıca bol miktarda kromium barındırması sayesinde glukoz toleransını da arttırır.

Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur

2009 yılında yayınlanan bir araştırmada, pekmezin rafine edilmiş şekere karşı bir alternatif olduğu belirtilmiştir ve antioksidan etkilerine de dikkat çekilmiştir. Antioksidanlar, hücreleri belli zarar tiplerinden korurlar ve serbest radikallerle savaşırlar. Oksidatif strese sebep olan serbest radikaller, günümüzde kanser başta olmak üzere pek çok hastalığın temelinde yer alıyorlar.

Yüksek antioksidanlı gıdalar, vücuttaki serbest radikallerin azalmasını sağlıyorlar ve böylece kansere karşı koruyucu hale geliyorlar. Bu serbest radikaller vücudumuzda doğal yollardan oluşurlar ve aslında hücre metabolizmasının bir ürünüdürler. Ancak yüksek miktarda biriktikleri zaman bedene ve hücrelere zarar verir, DNA’da bozulmaya sebep olurlar.

Cilt Sağlığına İyi Gelir

Pekmezde laktik asit bulunur ve bakteriler tarafından üretilen bu madde, karbonhidrat metabolizmasında büyük bir rol oynar. Laktik asit doğal akne tedavisinde ve diğer cilt problemlerinde de kullanılmaktadır.
2002 yılında yapılan bir araştırmada, cildinde lezyonlar, kistler ve inflamasyonlar bulunan 22 hasta laktik asit içeren kremleri günde iki kere kullanmışlardır ve bir ylıın sonunda hastaların %41’inde inflamatuvar lezyonlar neredeyse tamamen kaybolmuş, inflamatuvar olmayan lezyonlar ise hastaların %23’ünde azalma göstermişlerdir.

Bu araştırma, laktik asit tedavisinin sivilce belirtilerine ve lezyon oluşumuna karşı ciddi bir tedavi olabileceğini göstermiştir.
Pekmez aynı zamanda sağlıklı dokuların büyümesini destekler ve böylece doğal bir iyileştirici haline gelir. Kesikler, yaralar, yanıklar ve sivilceler, pekmezin desteği ile daha kısa sürede iyileşebilirler.

Kemik Sağlığını İyileştirir

Pekmezde bol miktarda kalsiyum bulunur ve bu nedenle güçlü, sağlıklı kemiklere sahip olmanızı kolaylaştırır. Her gün cildimizden, tırnaklarımızdan, saçlarımızdan, terimizden, idrar ve dışkımızdan kalsiyum atarız ve bunu kendi içimizde üretemediğimiz için kalsiyumu bol gıdalar tüketmemiz gerekir.
Kalsiyum vücudumuzda en çok bulunan mineraldir ve temel olarak kemikler ile dişlerde bulunur ancak vücudun diğer dokularında da dağılmış şekilde bulunmaktadır. Yeterince kalsiyum sahibi olmayanlar ise kalsiyum eksikliği yaşarlar ve bu durumda kemikler zayıflar ve yumuşar, kırıklar ile çatlamalara müsait hale gelirler.

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğuna Doğal Bir Çözümdür

DEHB olarak da kısaltılan bu rahatsızlık, özellikle çinko, magnezyum, kalsiyum ve demir eksikliği yaşayanlarda daha sık görülmektedir. Bu rahatsızlık nörolojik ve davranış temelli bir problemdir ve konsantrasyon bozukluğu, dürtüsellik ve aşırı enerji ile kendini ortaya koyar. Bu bozukluğa sahip olan bireyler sadece konsantrasyon zorluğu yaşamazlar, aynı zamanda durdukları yerde bile duramazlar.

Şeker bu hususta büyük bir problemdir çünkü kan şekerindeki zıplamalar, hiperaktiviteye sebep olurlar. Kan şekeri düşünce de kişi odaklanma yeteneğini kaybeder. Pekmez rafine şekere çok iyi bir alternatiftir ve kan şekeri üzerinde bu kadar oynamaya sebep olmaz. Bunun yanında pekmezin B vitamini ve demir bakımından zengin olması, semptomları azaltabilir ve vitamin- mineral desteği ile zihin fonksiyonlarında iyileşme gözlenir.

Artriti Tedavi Eder

Artrit eklemlerde şişkinlik ve ağrılara sebep olan bir eklem rahatsızlığıdır ve osteoartrit ile römatoid artrit olarak farklı sınıflara ayrılır. Osteoartrit eklemler arasındaki kıkırdak doku aşındığı zaman ortaya çıkarken, römatoid artrit ise akyuvarların kıkırdakları yok ettiği bir otoimmün bozukluktur. Pekmezin anti-inflamatuvar özellikleri sayesinde şişkinlik ve ağrılar azalırlar ve bu da doğal bir artrit tedavisine imkan tanır.

Kolesterolü Düşüren Potasyuma Sahiptir

Günde 2 çay kaşığı pekmez tüketmek, ihtiyaç duyduğunuz potasyumun %10’unun karşılanmasını sağlar. Potasyon bakımından zengin gıdalar küçük tansiyonu düşürmeye yardımcı olur, kolesterolü düşürür ve kalp damar sağlığını iyileştirirler, buna ek olarak karaciğerin temizliğine yardımcı olurlar. Potasyum vücudun su dengesinin korunmasına da yardımcı olur ve sodyumla birlikte çalışarak vücutta sodyum-potasyum pompası görevi görür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir