Pirinç dünyanın her yanında severek tüketilen temel besinlerden bir tanesi ve bilhassa sahil kesimlerinde daha fazla üretildiğinden daha fazla tüketiliyor. Doğru miktarlarda tüketildiğinde besleyici olan pirinci aşırı tüketmek zararlı sonuçlar doğurabildiği için onun besin değerleri hakkında da bir fikir sahibi olmak gerekiyor.

Karbonhidratlar, yağ, proteinler ve diğer içerikleri vücudumuzun doğru fonksiyon gösterebilmesi için gerekliler. Sizler için bilmeniz gereken herşeyi bir araya getirdik.

Besin değerlerinde bir kase kadar pirinç baz alındı ve bu da 195 grama denk geliyor. Yani porsiyon boyutlarının 195 gram olduğunu kabul ediyoruz.

Kalori

Pirinç bir porsiyonda 216 kalori temin ediyor ve bunun büyük kısmı karbonhidratlardan geliyor. Az miktarda ise yağ ve proteinlerden geliyor.

Karbonhidratlar

Bir porsiyon pirinçte 44.8 gram karbonhidrat bulunuyor ve bu karbonhidratın %14’ü liflerden oluşurken, geri kalan şekerden oluşuyor.

Proteinler

Bir porsiyon pirincin 5 gramı proteinden oluşuyor ve bu da günlük ihtiyacın %10’unu karşılıyor.

Yağlar

Pirincin yağ oranı yaklaşık olarak %3 civarında. Bunlar içerisinde doymuş yağlar ve trans yağlar da dahil. Yağ miktarının %2’si doymuş yağken, geri kalanı ise trans yağlardan oluşuyor. Pirinç genel anlamda düşük yağlı bir gıda ve aynı zamanda tekli doymuş yağlar ve çoklu doymuş yağlara da sahip. Omega-3 ve omega-6 yağ asitleri ise az miktarda bulunuyorlar.

Vitaminler

Pirinçte E, K ve B6 vitaminleri bir porsiyonda 0.1, 1.2 ve 0.3 gram olarak bulunuyorlar. Bunun yanında tiamin, niasin, folat, kolin, betain ve riboflavin da az miktarda bulunuyor.

Mineraller

Bir porsiyon pirinçte mineraller aşağıdaki oranlarda bulunuyorlar:

• Kalsiyum – 19.5 mg
• Demir – 0.8 mg
• Magnezyum – 83.9 mg
• Fosfor – 162 mg
• Potasyum – 83.9 mg
• Sodyum – 9.8 mg
• Çinko, manganez ve selenyum – az miktarda

Kolesterol

Pirinçte kolesterol neredeyse yok denilecek kadar az miktarda.

Pirincin besin değerleri sağlığınızı iyileştirmek için geniş imkanlar sunuyorlar. Günlük olarak tüketildiği zaman kilo vermeye, kilo almaya veya sağlığı korumaya yarayabilir. Pirincin inflamatuvar etkileri çok yüksek sayılmaz ve bu nedenle onu diğer amino asitlerle kombine etmek iyi bir protein ve besin kaynağı olmasını sağlayabilir.

Pirinç temel olarak bir tamamlayıcı gıda olarak kabul edilebilir ve onu etlerle, sebzelerle birleştirerek tüketmeniz pek çok besini elde etmenize yardımcı olacaktır.