© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Polenin faydaları nelerdir?

Polenin faydaları nelerdir?

Image Bu yazıyı 4 dakika 42 saniyede okuyabilirsiniz.

Arı poleninin insan vücudunun gelişmesi için gereken besin maddelerinin neredeyse tamamını içerdiğini biliyor muydunuz? Bu nedenle Alman Federal Sağlık Kurulu arı polenini resmen bir ilaç olarak kabul etmiştir.

Arı poleni, doğal alerji tedavileri için harikadır ve çiğ balın birçok sağlık faydasından sorumludur. Vitaminler, mineraller, proteinler, lipidler, yağ asitleri, enzimler, karotenoidler ve biyo flavonoidler açısından zengindir. Kılcal damarları güçlendiren, iltihaplanmayı azaltan, bağışıklık sistemini uyaran ve doğal olarak kolesterol seviyelerini düşüren bir antibakteriyel, antifungal ve antiviral ajandır. Aslında, arı poleni, herhangi bir hayvan kaynağından daha fazla protein ve yumurta veya sığır etinin eşit ağırlığından daha fazla amino asit içerir. Ve bunlar en iyi arı poleni faydalarından sadece birkaçıdır.

Polen Nedir?


Arılar poleni, bitki başaklarından toplayıp, tükürük bezlerinden veya nektardan az miktarda salgı ile karıştırıp arka bacaklarındaki tibia üzerinde bulunan belirli sepetlere (corbiculae) yerleştirirler.

Polen toplandıktan sonra petek hücrelerinde dolaştırılan kovana getirilir. Ardından toplanan polenin yüzeyi ince bir bal ve balmumu tabakasıyla kaplanır ve “arı ekmeği” oluşur. Arı ekmeği anaerobik fermentasyona uğrar ve ortaya çıkan laktik asit tarafından korunur. Arı ekmeğini arı, kolonisi için temel protein kaynağı olarak kullanılır.

En son verilere göre, bir arı kolonisi yılda 1 ila 7 kilo polen veriyor. Her koloniden bir kerede toplanan polen miktarı 50-250 gramdır. Tarla arıları kovanlarına dönerken polen sepetlerini toplamak için kullanılan özel cihazlar veya polen tuzakları bulunur. Arılar kovana girmek için tuzaklardan içeri girmelidirler ve polen sepetinin bir bölümünü kaybederler. Daha sonra arılar daha fazla polen toplamak için geri gönderilirler.

Polen rengi açık sarıdan siyaha kadar değişir. Arılar genellikle aynı bitkiden polen toplayabilir, ancak bazen birçok farklı bitki türünden polen toplayabilirler. Polen taneleri bitki türüne bağlı olarak; şekil, renk, ebat ve ağırlık açısından farklılıklar gösterir.

Arı poleni, arıcılık ürünü olarak bilinir çünkü arılar tarafından yapılan ve tıbbi amaçlı kullanılan kimyasal bileşik grupları içerir. Bileşiminde amino asitler, lipidler, vitaminler, makro ve mikro besinler ve flavonoidler olmak üzere yaklaşık 250 madde bulunmaktadır.

Polenin Kimyasal Bileşimi


% 30 sindirilebilir karbonhidratlar
% 26 şekerler (esas olarak fruktoz ve glukoz)
% 23 protein (esansiyel amino asitlerin yüzde 10’u dahil)
% 5 lipidler (esansiyel yağ asitleri dahil)
% 2 fenolik bileşikler (flavonoidler dahil)
% 1.6 mineraller (kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir, bakır, çinko, manganez, silisyum ve selenyum dahil)
% 0,6 oranında suda çözünür vitaminler ve asitler (B1, B2, B6 ve C dahil)
% 0.1 yağda eriyen vitaminler (A, E ve D vitaminleri dahil)

İltihaplanmayı veya Enflamasyonu Azaltır

Arı poleninin antienflamatuvar aktivitesi, naproksen, analgin, fenilbutazon ve indometasin gibi ilaçlarla karşılaştırılmıştır. Araştırmacılar polenin; akut ve kronik iltihaplanma koşullarında, ilk dejeneratif koşullarda ve karaciğer hastalığında veya toksisitede kullanılabileceğini öne sürmüştür. Farmasötik Biyoloji’de yayınlanan 2010 tarihli bir araştırma, bal arısı poleninin, asetaminofen kaynaklı karaciğer nekrozu olan farelere verildiğinde önemli antienflamatuvar etkinlikler gösterdiğini buldu.

Antioksidan Olarak Davranır

Son yıllarda yapılan araştırmalar, arı poleninden elde edilen enzimatik hidrolizatların, kanser, kardiyovasküler hastalıklar, diyabet ve hipertansiyon gibi çeşitli hastalıklara maruz kalmış hastalar için faydalı olduğunu ortaya koymuştur. Antioksidan özellikleri 2005 yılında yapılan bir çalışmada ölçüldü ve araştırmacılar dikkat çekici antioksidan aktiviteye sahip olduğunu keşfettiler. Ayrıca aktif oksidatif strese karşı yüksek temizleme faaliyetlerine tanık oldular. Araştırmacılar, arı poleninin önleyici faaliyetlerinin natto, miso, peynir ve sirke gibi mayalanmış gıdalardaki etkili yararlara benzer olduğunu söylüyor.

Karaciğer Zehirlenmesine Karşı Korur

Kanıta Dayalı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp’da yayınlanan bir 2013 çalışması, kestane arısı poleninin hepatositleri oksidatif stresten koruduğunu ve toksisiteden kaynaklanan karaciğer hasarının iyileşmesini sağladığını tespit etti. Karaciğer hasarı olan sıçanlar iki gruba ayrıldı; bir grup oral olarak iki farklı konsantrasyonda kestane arısı poleni aldı (bir günde 200 ve 400 miligram) ve diğer gruba flavonoid içeren bir ilaç olan silibinin verildi.

Araştırmacılar, her iki tedavinin de karaciğer hasarını tersine çevirdiğini tespit ettiler, ancak silibinin, sıçanlara verildiğinde şiddetli ishal nedeniyle ciddi kilo vermeye ve ölüme neden oldu. Bu bulgular arı poleninin; karaciğer yaralanmalarının tedavisinde silibinin güvenli bir alternatifi olduğunu ve karaciğer temizliğinin bir parçası olabileceğini düşündürmektedir.

Bağışıklık Sistemini Artırır

Arı poleni, antimikrobiyal ve antiviral özelliklere sahiptir. Gıda ve Kimyasal Toksikoloji’de yayınlanan 2014 çalışmasında, piyasadan satın alınan sekiz ticari arı poleninin biyolojik aktif maddeleri değerlendirildi. Tüm numuneler antimikrobiyal aktivite sergiledi. Arı polenine en duyarlı bakteri Staphylococcus aureus ve en dayanıklı bakteri Candida glabrata idi.

Arı poleni doğal bir alerji savaşçısı olabilir. Japonya’da yapılan bir 2008 araştırması, arı poleninin çeşitli alerjik hastalıklarda merkezi bir rol oynayan mast hücresi aktivasyonu üzerine etkisini araştırdı. Araştırmacılar, canlı ve tüp deneyleri gerçekleştirdiler ve arı poleninin, alerjik reaksiyonların erken ve geç dönemlerinde önemli bir rol oynayan mast hücrelerinin aktivasyonunu inhibe etme kabiliyeti nedeniyle antialerjik etkiye sahip olduğunu keşfettiler.

Besin Takviyesi Olarak Kullanılabilir

Hayvan çalışmaları, arı poleninin değerli bir diyet takviyesi olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Çalışmalar, polenle beslenen fare ve sıçanlarda timus, kalp kası ve iskelet kasında yüksek bir vitamin C ve magnezyum içeriği olduğunu kanıtladı. Ayrıca, polen tüketimi sonrasında daha yüksek bir hemoglobin içeriği ve daha fazla sayıda kırmızı kan hücresi vardı. Arı poleni aslında deney hayvanlarının yaşam süresini uzatmıştır.

Başka ilginç bir araştırma, arı poleninin 40 Yeni Zelanda tavşanına etkisini değerlendirdi. Tavşanlar, aynı ticari diyet uygulayan dört gruba eşit olarak bölündü. Her bir gruba arı poleni veya vücut ağırlığının kilogramı başına 100, 200 veya 300 miligram arı poleni ihtiva eden bir su çözeltisi verildi. Dişi tavşanlar, Ekim-Şubat ve Mayıs-Eylül ayları arasında takviye verilmemiş erkek tavşanlarla çiftleştirildi.

Dişi tavşanlara yapılan 200 miligram arı poleni tedavisi, vücut ağırlığı, gebelik oranı, süt verimi ve yavruların boyutunu önemli ölçüde artırdı. Aynı zamanda kanın biyokimyasal profillerini geliştirdi. Arı poleninin aynı miktarda verilmesi; bebek tavşanlarının büyümesini ve sütten kesme durumuna kadar hayatta kalma oranını önemli ölçüde artırdı.

Stresin Giderilmesine Yardım Ediyor

Arı poleni besleyici ve tonik özelliklerinden dolayı, sinir dokusuna kan tedarikini geliştirir, zihinsel kapasiteyi artırır ve stresten dolayı zayıflamış sinir sistemini güçlendirir. Bu, en etkili doğal stres gidericilerinden biri olmasını sağlar. Enerji eksikliği olan insanlar, öncelikle de yaşlılar için özellikle yararlı olabilir. Uzun süre boyunca arı polenini küçük dozlar halinde kullanmak bile ruh ve fiziksel dayanıklılığı artırabilir, böylece kişinin yaşama arzusunu güçlendirir. Aynı zamanda, yerel analjezik olarak görev yaparak, stres veya yaralanma yüzünden ortaya çıkabilecek ağrıların giderilmesine olanak tanır.

One thought on “Polenin faydaları nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ertunç SOYDAN dedi ki:

    Elinize sağlık. Bilgilendik. Acaba polen alerjisi olanlara zarar verir mi? Cevabı e posta adresime gönderirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.