Ponza taşı nasıl kullanılır?

Ponza taşı nasıl kullanılır?

Ponza taşı nasıl kullanılır?

Cildimizin 365 gün boyunca doğal bir şekilde parlaması neredeyse imkansız. Bu nedenle arada bir sorumluluk almalıyız ve eski ama popüler bir seçenek olan ponza taşını kullanma imkanımız var.

ponza taşı nasıl kullanılır

Cildiye uzmanlarına göre bu çok ucuza alınabilen doğal soyma taşı milattan önce 100 tarihine kadar dayanan bir geçmişe sahip ve kullanımının oldukça kolay olmasının yanında ayaklarınızın kuru ve nasırlı olmasından kurtulmanıza da yardımcı oluyor.

Ponza taşı sadece ölü ve dökülen derileri hızlıca uzaklaştırmıyor, aynı zamanda yeterince dikkatle kullanırsanız cildi çok da yormuyor.

Ponza Taşı Nedir?

Su ve lavlardan oluşan ponza taşı, genelde ayak, dirsek ve ellerdeki sert nasırlı bölgeleri ortadan kaldıran ve yumuşak derinin ortaya çıkmasını sağlayan doğal bir ürün olarak biliniyor. Lav ve su karışımı soğuduğu zaman sertleşir ve pürüzlü dokulu hafif bir taş ortaya çıkar. Taşın dokusu hafif-orta düzeyde bir soyma işlemine imkan tanır. 

Çeşitli şekil ve boyutlarda ponza taşları satın alabilirsiniz ve bunlar bazen bir eldivenin ucuna takılı olurlar ve kullanımları daha kolay olur. Bu özellikle de kuruma, dökülme ve nasır yapma oranı yüksek olan ayaklar için geçerlidir. 

Ponza taşı etkili ama deriye zarar vermeyecek şekilde ölü hücreleri atmanızı sağlar ve böylece altta kalan yumuşak deriyi ortaya çıkarabilirsiniz. Genelde güvenli olarak bilinir ancak doğru şekilde kullanımı önemli çünkü soyucu ürünlerin cilde zarar verme potansiyeli de vardır.

Ponza Taşını Kullanmanın Olumsuz Bir Tarafı Var mı?

Uzmanlar genelde ponza taşını kullanırken çok agresif olmaktan kaçınmanızı önerirler. Bu durum özellikle bedenin bazı kısımları için önemli.

Onu dizler, dirsekler, ayak gibi kalın deriye sahip bölgelerde kullanmak en iyisidir. Ayak özellikle de cildiniz çok hassassa en güvenli bölgedir. Yüz gibi daha ince derili bölgelerde kullanmaktan kaçının çünkü buradaki cilt mikro çizilmeler ve yırtılmalara daha yatkındır. İnce derili bölgede çok fazla tahriş olması inflamasyona sebep olabilir ve bu da yara izi ve pigment değişimlerine yol açar.

Ayrıca diyabetiniz, kan dolaşımınızda problemler varsa veya kan sulandırıcı ilaçlar alıyorsanız ponza taşından kaçının. Çünkü bu bireylerin kanama ve ayak enfeksiyonu riski vardır. Ayrıca sinir hasarı veya iltihabı olanlar da doktorları belirtmedikçe kullanmamalılar.

Yani yanlış kullanılan bir ponza taşı kolayca kanamalara, yırtılmalara ve soyulmalara sebep olabilir. Bu nedenle kullanımından önce bir doktor onayına ihtiyacınız olup olmadığını belirleyin. Eğer doktor onay verirse, nazik ve yavaş hareketlerle kullanın, çatlak deriye sürmeyin ve en fazla günde bir defa sürün. Taşı bir başkası ile paylaşmaktan kaçının çünkü taşta kalan bakteriler kişiden kişiye geçebilirler.

Ponza Taşı Doğru Şekilde Nasıl Kullanılır?

Herkesin cildinde yıl içerisinde doğal değişimler olur. Kış aylarındaki soğuk ve kuru hava cildi on kat daha kuru hale getirirken, yaz aylarında ise ayaklarımız açıktır ve bu nedenle problemler olasıdır. Nazikçe soymak için bir ponza taşını alın ve aşağıdaki dört adımı takip edin.

Adım 1

Başlamadan önce cildinizi ve taşı ayrı ayrı beş on dakika kadar ılık suda tutun. Böylece ölmüş olan nasırlı derinin gevşemesi mümkün olacaktır. Ayrıca taşın dokusu da yumuşar ve böylece daha az sert olur.

Adım 2

Cilt ve taş ılık suda bekledikten sonra taşı bölgeye dairesel hareketler ile nazikçe sürmeye başlayın. Bu adımı iki üç dakika uygulayabilirsiniz ve kısa sürede dökülen derileri göreceksiniz. Zaman zaman durup bölgeyi ve taşı durulayın, böylece ne kadar deriyi soyduğunuzu takip eedebilirsiniz.

Adım 3

Bir kaç dakika soyma yaptıktan sonra elinizle derinizin yumuşaklığını kontrol edin. Eğer hala kuru ve sert geliyorsa, bir iki dakika daha taşı dairesel hareketler ile uygulamaya devam edin. Cildiniz yumuşak olduğunda tamam demektir. Bu noktaya geldikten sonra artık taşı kullanmayın çünkü aşırıya kaçacak olursanız cilt tahriş olabilir, hatta kanayabilir.

Adım 4

Ponza taşını kullanmayı tamamladığınızda, taşı ve bölgeyi ılık suyla durulayın. Ponza taşı çok pürüzlüdür ve bu nedenle pürüzlerinde ölü hücreler birikebilirler. Bu nedenle kullandıktan sonra yıkayıp durulamak önemlidir.

Ardından favori beden losyonunuzu veya ayak kreminizi bölgeye sürerek yumuşaklığı oraya mühürleyin. Tüm bu süreci eğer cildinizin ihtiyacı varsa günlük olarak tekrarlamak mümkün.

Sonuç Olarak

Ponza taşı sadece ucuz değildir, aynı zamanda tekrar kullanılabilirdir ve doğru kullanıldığında cildinizin yumuşacık olmasını sağlar. Taşın aşındırıcı özellikleri çağlardır verdiği sınavı geçmiş denilebilir. Doğal bir soyucudur ve bu nedenle doğru kullanılırsa çok faydası olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir