Herkese merhaba! Evde güneş bakım dosyamızı açmış bulunuyorum. Bu yazıda, 5 hatta 2 dakikada hazırlayabileceğiniz, çok etkili bir güneş bakım yağı tarifinden bahsedeceğiz.

Tarife geçmeden önce, bahsetmek istediğim bir şey var! Bütün bitkisel yağlar, aslında “sun protection factor” dediğimiz güneş koruma faktörünü az da olsa içerirler. %8-15 oranında güneş koruma faktörü içerirler. Bu nedenle bu tarifte, kendi içinde güneş koruma faktörü olan yağlardan kullanacağız.

Hindistan cevizi yağı, tatlı badem yağı ve avokado yağı kullanacağız. Aralarında en yüksek koruma faktörü, avokado yağında. %15 oranında koruyor. Bu üç yağın içerisine kendi zevkinize göre daha odunsu ya da daha çiçeksi kokular da ekleyebilirsiniz.

Biliyorsunuz, ben aynı zamanda klinik aromaterapistim. Yağlarla ilgili bilmeniz gereken en önemli şeylerden biri de, bazı yağların güneşte kullanılmaması gerektiği. Bu yağların içerisinde turunçgillerin yağları yer alıyor; özellikle, bergamot yağı. Bergamot yağının içerdiği maddeler, vücuttaki melatonin seviyesini arttırır. Bu nedenle, güneş altındayken çok kolay bronzlaşmanıza neden olur. Ancak, bunun bugünlerde cilt kanserine davetiye çıkardığını bildiğimiz için, sizi uyarmak istedim.

Dikkat etmek ve cildi korumak önemli. Bu nedenle; bergamot, limon, portakal, greyfurt, mandalina gibi turunçgillerin yağlarını güneşe çıkarken kullanmayın. Bir tatile gittiğinizde otelde masaj yaptırırsanız, masaj yağının içerisinde bu saydığım turunçgillerin yağından varsa, onu da kullanmayın ve lütfen sorun.

Güneş Yağı Tarifi Malzemeler

  • 20 ml soğuk pres tatlı badem yağı
  • 3 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı
  • 2 tatlı kaşığı avokado yağı
  • 20 damla nane yağı

Bu formül ile yaklaşık 50 ml güneş yağı formülü elde edebilirsiniz. Cilt tarafından hızlı emilir. Sadece güneş yağı olarak düşünmeyin. Güneş sonrası bakım ürünü olarak da kullanabilirsiniz. Duşa girip çıktıktan sonra, akşam bu formülü vücut yağı olarak kullandığınız zaman, serinletici etkisi de olacaktır. 15 korumalı güneş yağımız hazır! Bir sonraki tarifte görüşmek üzere…