© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Protein tozunun sağlığımıza faydaları

Protein tozunun sağlığımıza faydaları

Sütün içerisinde iki tipte protein bulunur, bir tanesi peynir altı suyu olarak dilimize girmiş olay whey, diğeri ise kazein. Peynir altı suyu, peynir üretimi sırasında sütün ardından kalan hafif transparan bir sıvıdır. Ancak ülkemizde de whey adı altında satılan ve protein tozu olarak tercüme edebileceğimiz ürünler, bu sudan suyun ayrıştırılması ve protein, laktoz, mineraller, immünoglobinler ve çok az miktarda yağdan oluşan katı maddelerin paketlenerek satışa sunulması sonucu oluşturulmaktadırlar. Bu ürünlerin en dikkat çekici yanları, içlerinde bulunan biyoaktif peptitler ve protein oranıdır, bu iki bileşen sayesinde kas yapma ve yağ kaybı için ideal ürünler haline gelirler.

Protein Tozu Nasıl Kullanılır?

Kuru ve toz formunda satılan bu ürünlerin içerisinde su ekleyerek onları tüketebiliyorsunuz. Bunun için bir içeceğin içerisine 28 gram kadarını eklemeniz de yeterli oluyor ancak piyasada doğrudan konsantre olarak satılan ve biyoaktif bileşenler anlamında çok zengin olan bazı çeşitleri de bulunuyor. Kahvaltıda ve özellikle spordan sonra kullanabileceğiniz bu ürünler, günlük protein alımınızı desteklemek için bir hayli etkili olmaktadırlar. Özellikle kilo vermek, kas kütlesi yapabilmek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için etkili oluyorlar.

Protein İçecekleri Sağlık İçin İyi Midirler?

Neredeyse herkes, protein içeceklerinden faydalanabilir. Özellikle yüksek kaliteli olarak üretilmiş olan protein tozları, antioksidanlar ve amino asitler bakımından çok zengindirler. Pek çok sporcu, kaslarının tekrar formuna kavuşabilmesi için protein tüketimine önem vermektedir ve bunu protein tozları ile gerçekleştirmektedir.

Bu ürünlerde bulunan proteinler, eğer doğru üretim teknikleri kullanılmışsa, bulabileceğiniz en saf protein kaynakları arasında yer alırlar ancak elbette üretim esnasında bazı proteinler arasındaki bağlar kopar ve bu nedenle onları sindirmek normalden daha zor hale gelebilir.
Protein tozları, enerji seviyenizi arttırırken açlık düzeyinizi de azaltabilirler.

Protein Tozları Gerçekten İşe Yarıyorlar mı?

Protein tozları, kas kütlesi yapmanıza yardımcı olur, kas kaybını azaltır, açlık hissini bastırırlar. Araştırmalar, yemekten önce protein karışımları tüketmenin kan şekeri düzeylerine yardımcı olduğunu ve açlığı azalttığı için daha az yemeye teşvik ettiğini göstermektedir.

Protein Tozlarının 9 Faydası

Gücü ve Kas Kütlesini Arttırırlar

Protein tozları, beslenme düzeninize karbonhidrat ve yağlar olmadan, yani ekstra kalori almadan proteinleri eklemenin en etkili yoludur. %80’in üzerinde protein içeriğine sahip olan bu ürünler, özellikle sporun ardından vücudunuzun kendini toplamasına destek olurlar.

Beslenme Bilimi Yayını tarafından yayınlanan bir araştırmada, protein tozlarının kazein veya soya proteini ürünlerine göre daha fazla kas sentezine olanak tanıdığını gösteren sonuçlar mevcut. Sporcuların yanında yaş ilerledikçe ortaya çıkan kas kütlesi kaybının da önüne geçilmesine yardımcı oldukları biliniyor.

Yağ Yakar

2014 yılında yayınlanan bir analizde, protein tozu desteği alan bireylerin yağ ve vücut ağırlığında azalmalar yaşadıkları görülmüştür. Bu besin desteklerini sporla birleştirenlerde ise bu durum daha dikkat çekici olmuştur.

Günde sadece 500 kalori ile sınırlandırılan deneklerin bulunduğu bir başka çalışmada ise, protein tozu alan ve almayan bireyler arasında yapılan karşılaştırmada, protein desteği alanların da almayanların da kilo kaybettikleri, ancak alanların daha fazla yağ kaybettikleri ve kaslarını daha iyi korudukları görülmüştür.

Açlığı Azaltır

Protein tozları, iştahımızı düzenleyen hormonları etkilerler. Ghrelin ve leptin olarak adlandırılan bu hormonlardan birincisi açlık hissini yönetirken, diğeri ise enerji dengesinden sorumludur ve besin alımını durdurur. Bu hormonlar birlikte çalışarak faaliyet gösterirler ve obez denekler üzerinde yapılan araştırmalarda, protein tozlarının aşırı yeme eğilimini azalttığı görülmüştür.

Kan Şekerini Dengeler

Protein tozları, yemeklerden hemen önce tüketildiklerinde, kan şekerini düzenliyorlar. Zira yüksek glisemik endeksi sayesinde insülin üretimini uyarıyor ve kan şekeri seviyesindeki ani çıkışlara engel oluyor.

Yapılan araştırmalarda, protein tozlarının diyabet belirtilerini yönetmekte de kullanılabilecekleri tespit edilmiştir. Midenin boşalmasını yavaşlatan, insülini uyaran ve bağırsak hormonlarını da uyaran protein tozları, kandaki glukoz düzeylerini düşürebiliyorlar.

Enerjiyi Arttırır

Protein tozları glikojeni arttırırlar ve glikojen, ağır fiziksel aktiviteler sırasında vücudumuz tarafından bir enerji kaynağı olarak kullanılır. Bu tozların kolayca sindirilmeleri sayesinde enerjiye çevrilmeleri de oldukça kolay olur.

Glutatyonu Arttırır

Glutatyon, her hücremizde bulunan bir antioksidandır ve protein tozları onun üretimini de arttırırlar. Zira protein tozlarında cysteine adı verilen bir amino asit bulunur ve bu amino asit, glutatyon üretiminde kullanılır. Glutatyon sayesinde hücrelere zarar veren, kanser ve yaşlanmaya sebep olan serbest radikaller ortadan kaldırılırlar ve bağışıklık sistemi de kuvvetlenir.

Bağışıklığı Destekler

Protein tozlarının glutatyon üretimine olan katkıları, onların bağışıklık sistemini güçlendirmelerini sağlar. Zira glutatyon sayesinde C vitamini, CoQ10, ALA ve E vitamini gibi diğer antioksidanların da etkinliği artar. Protein tozlarının içerisinde diğer proteinlerin ve vitaminlerin varlığı da onları antimikrobiyal aktiviteler için ideal ürünler haline getirir.

Kalp Sağlığını İyileştirir

Protein tozlarının kan basıncı ve damar sertliği üzerinde azaltıcı etkileri olduğu görülmüştür. Ayrıca kaslarınızı koruyarak ve kilo vermenize yardımcı olarak kardiyovasküler risk faktörlerini de azaltmaktadırlar. Vücut ağırlığındaki azalma, kalp hastalıklarının ortaya çıkma ihtimalini hayli düşürmektedir.

2016 yılındaki bir çalışmada, protein tozu alan deneklerin hem kan basınçlarında düşüş, hem kan dolaşımlarında artış ve total kolesterol düzeylerinde düşüş görülmüştür.

Yaşamı Uzatır

Protein tozu, yaşlanma ile bağlantılı olan kas kaybını azaltır ve bunun yanında açlığı arttırmadan besin emilimini arttırır. Bu önemli bir bilgidir çünkü yaşlandığımız zaman kemik kitlemiz, hücre fonksiyonlarımız ve sindirim fonksiyonlarımız geriler. Ancak, protein tozlarının her üç konuda da gerilemeyi yavaşlatıcı etkisinin olduğu ve bu nedenle yaşlanmayı önleyebilecek bir süper gıda olabilecekleri görülmüştür.

Protein tozunun sağlığımıza faydaları” yazısı için 4 yorum yapıldı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Nevin Öztürk dedi ki:

  Merhaba,
  Protein tozlarında dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?
  Protein tozlarının karaciğeri yorduğu yolunda duyumları nasıl değerlendiriyorsunuz?

 2. Gülsüm dedi ki:

  18 yaşında oğlum var. Spora başlayınca daha rahat kas yapabilmek için proteintozuna başladı. Fakat çevreden edindiğimiz bilgiler(( protein tozlarının sağlığa çok zararlı olduğu böbrek ve karaciğeri yorup hasta ettiği )) den dolayı bıraktırdık. Şimdi ikilemde kaldım, sağlığa yararlımı zararlımı,

 3. Anne37 dedi ki:

  Hangi marka lrotein tozunu onerirsiniz?
  Ve anneler kullanabilirler mi?